Wielki jubileusz Zespołu Szkół Handlowych. Szkoła obchodzi 100-lecie

Bydgoskiej „handlówce” stuknęło 100 lat. Fot / R. Sawicki /

W sobotę, 18 listopada nauczyciele, uczniowi i absolwenci Zespołu Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy rozpoczęli wspólne świętowanie okrągłego jubileuszu. Szkoła skończyła sto lat.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Parafii pw. MB Zwycięskiej przy ul. B. Głowackiego. Następnie zebrani goście udali się do kinoteatru przy ul. Dwernickiego. Tam odbyła się gala z okazji stulecia ZSH. W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, radni Rady Miasta Bydgoszczy, byli dyrektorzy ZSH i pryncypałowie zaprzyjaźnionych szkół oraz pracodawcy współpracujący z „handlówką”. Galę poprowadzili absolwenci szkoły: Maciej Durlak i Marcin Królak. Na scenie towarzyszyła im Katarzyna Brzozowska.

Szkoła kreatywna i otwarta

– Każdy jubileusz to moment na zatrzymanie się, na chwilę refleksji i wspomnień. To także czas na podsumowanie dokonań. Nasza historia pokazuje, że potrafimy z tradycji i doświadczenia tworzyć nową jakość i nowoczesność. Od stu lat jesteśmy niezmiennie na edukacyjnej mapie Bydgoszczy. Wokół naszej placówki zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne i otwarte. Osoby poszukujące najlepszych rozwiązań i wrażliwe na potrzeby innych. ZSH to szkoła przyjazna i otwarta na nowe wyzwania edukacyjne – mówiła do zebranych gości Alina Mazur, dyrektorka Zespołu Szkół Handlowych.

– Kiedy cofniemy się pamięcią nieco wcześniej, do czasów kiedy Bydgoszcz odzyskała niepodległość, to czas, kiedy powołanie do istnienia instytucji edukacyjnych było ogromnym wyzwaniem. Brakowało nauczycieli. Do powstania szkoły przyczynili się w dużej mierze przedsiębiorcy, którzy dostrzegli potrzebę edukacji i rozwoju w wielu obszarach. Tak jak pani dyrektor wspominała, siedziba szkoły to tylko mury. Tworzą ją ludzie – społeczność nauczycieli, rodziców i przede wszystkim uczniów, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę, rozpoczynają dorosłe życie, dokonują najważniejszych wyborów. Serdecznie gratuluję Państwu dokonanych wyborów i nieustającego entuzjazmu – powiedział prezydent Rafał Bruski.

Po części oficjalnej, uczniowie ZSH zaprezentowali przybyłym gościom specjalny występ artystyczny. Następnie urodzinowe uroczystości przeniosły się do budynku szkoły przy ul. Gajowej 94. Tam, przy słodkim poczęstunku i urodzinowym torcie, był czas na wspólne rozmowy i wspominki. Wieczorem sympatycy szkoły spotkali się wielkim jubileuszowym balu.

Z okazji okrągłego jubileuszu Zespół Szkół Handlowych otrzymał z budżetu miasta specjalny prezent. Pieniądze te pozwolą zakupić placówce dwa rzutniki.

Pierwsza taka szkoła w regionie

Przez lata zmieniały się nazwy, profile i lokalizacje placówki, którą obecnie znamy jako Zespół Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy. Liceum Handlowe i Miejska Szkoła Handlowa zostały powołane do istnienia na przełomie 1923/1924 roku. Wtedy były jedynymi tego typu placówkami edukacyjnymi na Pomorzu. Kilka lat później – w roku 1929, dyrektorem szkoły został Józef Witek. Swoją funkcję sprawował najdłużej – aż do 1965. Przełomową datą w historii szkoły był rok 1974, kiedy szkoła zyskała stałą siedzibę. Odtąd funkcjonowała przy ul. Kaliskiej 10 aż do roku 2018. Wtedy to handlówka przeniosła się z Osiedla Leśnego na Bartodzieje. Dziś jej uczniowie kształcą się w budynku przy ul. Gajowej 94. Patronką ZSH jest Maria Dąbrowska. Szkoła otrzymała sztandar w roku 1981.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter