Wielki sukces uczennicy VI LO w Bydgoszczy. Srebrny medal na Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej

Julia Kędziorska – druga w Europie / Fot. B.Witkowski/UMB

Julia Kędziorska jest uczennicą klasy III a, w VI Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Zdobyła srebrny medal na II Europejskiej Informatycznej Olimpiadzie Dziewcząt w Turcji. – Nie tylko siedzę przed komputerem, lubię muzykę oraz filmy – mówi utalentowana bydgoszczanka.

– Mój starszy brat Łukasz także chodził do „szóstki” i brał udział w olimpiadach informatycznych i matematycznych – opowiada Julia Kędziorska. – Brat skończył informatykę, pracuje jako programista i to on zaczął mnie uczyć, zresztą nadal dużo z nim pracuję. Pomaga, nadzoruje moje postępy, a podczas olimpiady w Turcji codziennie dodawał mi otuchy, trzymał kciuki, tak jak i cała rodzina.

– Nie tylko siedzę przed komputerem, lubię muzykę oraz filmy. Co tydzień chodzę na basen – uśmiecha się Julia. – Ze szkolnych przedmiotów lubię matematykę, fizykę, informatykę, ale geografia też jest bardzo ciekawa – dodaje.

Droga do medalu olimpijki z VI LO

Droga na olimpiadę w Turcji rozpoczęła się od krajowej olimpiady informatycznej odbywającej się w trzech etapach. Pierwszy, trwający miesiąc, przeprowadzany jest zdalnie. Ponad tysiąc uczniów otrzymało pięć zadań. Komisja oceniła odpowiedzi, a próg punktowy zdecydował o dostaniu się do drugiego etapu trwającego dwa dni. Zadania to m.in. rozwiązanie przedstawionego problemu algorytmicznego oraz napisanie programu. Do finału dochodzi około 200 – 300 uczestników.

Jako że olimpiada w Turcji przeznaczona była tylko dla dziewcząt, to cztery pierwsze cztery uczestniczki finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się do wyjazdu. Dwie dziewczyny były z Wrocławia, jedna z Warszawy oraz Julia z Bydgoszczy. Europejska Olimpiada Informatyczna dla Dziewcząt w Turcji zgromadziła ponad 160 zawodniczek z czterdziestu krajów.

Julia tłumaczy, że informatyką interesują się przede wszystkim chłopcy, podczas wspólnych zawodów dziewczęta stanowią może dziesięć procent uczestników. Widać to nie tylko podczas krajowych, ale i międzynarodowych zawodów. – Organizatorzy chcieli zachęcić dziewczyny do nauki programowania – tłumaczy Julia.

Julia Kędzierska otrzyma nagrodę prezydenta Bydgoszczy (2 tys. zł) za szczególne osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Julia otrzymała już nagrodę prezydenta miasta we wrześniu 2022 roku (2.5 tys. zł), za uzyskanie tytułu laureata XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej we Wrocławiu. Była także zaproszona na Galę Laureatów Konkursów i Olimpiad Przedmiotowych, która odbyła we wrześniu 2022 r., w Teatrze Kameralnym.

– Taki uczeń dla szkoły to „perełka”, rzadkość – opowiada z dumą Adrian Sajna, wicedyrektor „szóstki”. – Jeśli chodzi o olimpijczyków, to zawsze w naszej szkole uczyło się ich najwięcej, a w województwie zajmowaliśmy drugie miejsce, ale dawno nie mieliśmy międzynarodowego olimpijczyka.

Spotkanie w ratuszu z zastępczynią prezydenta, Iwoną Waszkiewicz / Fot. R.Sawicki / UMB

Na razie Julia nie rozważa innych pomysłów na studia jak informatyka. W czwartek (1 grudnia) Julia Kędziorska wraz z Adrianem Sajną, wicedyrektorem „szóstki” spotkali się w ratuszu z zastępczynią prezydenta, Iwoną Waszkiewicz, która przekazała gratulacje i nagrodę.

Udostępnij: Facebook Twitter