Prace rozpoczęto także na pl. Wolności
W tym tygodniu Miejskie Wodociągi i Kanalizacja ruszają z kolejnymi budowami zbiorników retencyjnych. Niektóre ulice będą zamknięte dla ruchu samochodowego.
MWiK podpisały niedawno umowy z nowymi wykonawcami, którzy mają pomóc w zakończeniu wspieranego unijnymi dotacjami budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w naszym mieście. Tylko w tym tygodniu prace rozpoczęły się prace związane z budowa obiektów retencyjnych na ulicy Piotra Skargi, Mikołaja Reja i Polance. Trwają roboty przy placu Wolności, placu Weyssenhoffa, Wyszyńskiego i na kilku innych ulicach.
Na pl. Wolności, z którego wcześniej zniknęły budki z kwiatami jest już ogrodzenie sięgające od Gdańskiej, na wysokości Pomnika Wolności, niemal po sam monument.
Inwestycja przy ul. Mikołaja Reja
Ten sam wykonawca na ul. Reja dokończy przebudowę piętrowego kanału deszczowego i włączy go w ulicę Piotra Skargi. – Kanał zostanie wykonany z rur żelbetowych o przekroju 1500 mm o łącznej długości blisko 53m i całkowitej pojemności retencyjnej 101 m sz. Inwestycja zostanie wykonana metodą tradycyjną, czyli wykopową. Prace wykona firma ze Szkocji koło Suwałk – informują MWiK. Przejazd na Reja od strony ul. Piotra Skargi jest zamknięty od dawna. Są też ograniczenia na tym ruchu na tym skrzyżowaniu, które potrwają do zakończenia robót budowlanych.
Początek prac przy ul. Polanka
Na ul. Polanka dokończona zostanie kolejna budowa kanalizacji deszczowej. Chodzi o odcinek od ulicy Połczyńskiej do Swarzewskiej. Kanał, którego zadaniem będzie odciążenie istniejącej kanalizacji deszczowej i uchronienie tych miejsc przed zalaniami spowodowanymi intensywnymi opadami, powstanie z rur o przekroju 600 mm, 500 mm oraz 400 mm o łącznej długości około 660 metrów. Ruch samochodowy będzie tu regulowany w miarę postępu prac. Także i tym frontem robót zajmie się Meliorex.
Zbiornik retencyjny na placu Wolności
Na placu Wolności powstaje duży podziemny zbiornik retencyjny o pojemności niemal 1500 m sz. Jego zadaniem będzie gromadzenie i zatrzymanie wód deszczowych, a także magazynowanie wód podczyszczonych, które zostaną wykorzystane do nawadniania zieleni. Od 1 lipca do 15 sierpnia planowane są ograniczenia w ruchu tramwajowym i samochodowym. Pracami zajmuje się spółka Meliorex.
Trwają już mniej lub bardziej zaawansowane prace przy innych zbiornikach retencyjnych. Największy zbiornik powstanie przy bazylice od strony al Ossolińskich – pomieści blisko 2200 m sz. wody. Z kolei na placu Weyssenhoffa rozpoczęła się budowa zbiornika retencyjnego podziemnego o pojemności 703 m sz.. W tych miejscach budowa odbywa się na terenie zielonym, nie będzie więc konieczności ograniczeń ruchu (krótkotrwałe ograniczenia będą konieczne jedynie podczas budowy kanałów napełniających i opróżniających zbiornik). Pracami w tych miejscach zajmują się firmy Alfa/Kadabis z Bydgoszczy.
Nowe zbiorniki w Fordonie i na Osiedlu Leśnym
Przy ul. Wyszogrodzkiej powstanie oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych. Na ul. Sułkowskiego z kolei przebudowywana jest sieć kanalizacji deszczowej wraz z obiektami towarzyszącymi. Inwestycja polega na budowie kanału deszczowego 1600 mm w ul. Sułkowskiego (od ul. Dwernickiego do ul. Kamiennej) o łącznej długości 225 m. Za wykonanie zadania odpowiedzialna jest firma Meliorex.
Z końcem maja prace rozpoczęły się też w pasie zieleni wzdłuż ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam zaplanowano budowę kolektora deszczowego o długości około 1500 m.
Wszystkie budowane zbiorniki będą opróżniać się samoczynnie, w momencie, gdy poziom napełnienia kanału głównego będzie wynosił 10%. Bydgoski projekt modernizacyjny obejmuje 108 zadań projektowych, z czego dotąd wykonano ich 37. Podpisano umowy na realizację 53 zadań projektowych; do podpisania w ramach prowadzonych przetargów planowanych jest jeszcze 18 zadań projektowych.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!