Pierwsza umowa na rewitalizację placu Wolności.  Najpierw kanaliza i zbiornik na deszczówkę

Plac Wolności po rewitalizacji ma być jeszcze bardziej zielony / Fot. B. Witkowski /

MWiK podpisały umowę z wykonawcą kanalizacji deszczowej na placu Wolności. Rozpoczyna się pierwszy etap prac przy rewitalizacji tego miejsca.

W czwartek (25 maja) spółka MWIK podpisała umowę na realizację prac przy rozbudowie infrastruktury kanalizacji deszczowej. Ich głównym celem jest zbudowanie podziemnego zbiornika na deszczówkę. W pierwszej kolejności, w tym roku, realizowane będą prace związane z budową zbiornika na wody deszczowe i roztopowe oraz rozbudową sieci kanalizacji deszczowej w parku Kazimierza Wielkiego. Równocześnie trwają przygotowania do zlecenia kolejnych prac budowlanych związanych z rewitalizacją całego placu. Ogłoszenie przetargu na te roboty planowane jest w wakacje. Część prac będzie toczyć się się równocześnie z budową zbiorników na deszczówkę. W tegorocznym budżecie na ten cel miasto zabezpieczyło 5 milionów złotych.

– Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Teraz, ze względu na duży zakres prac przy kanalizacji, mamy okazję przywrócić mu historyczny wygląd i wykorzystamy ją. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami, uwzględniający głos mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna, realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy.

Wartość prac przy podziemnej infrastrukturze na placu Wolności to wydatek 12,5 miliona złotych netto. Zakończenie robót planowane jest jeszcze w tym roku.

Kwiaciarnie zostają na placu Wolności

Na placu staną nowe pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty. Społeczna Rada ds. Estetyki Bydgoszczy we współpracy z Plastykiem Miasta, zarekomendowała projekt autorstwa Sylwii Zaremby. Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu. Miasto na własny koszt wybuduje 5 pawilonów. Uzgodniono już handlowcami, kto będzie dzierżawił poszczególne punkty.

Nawierzchnia placu w karo

Na placu wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na jezdni wzdłuż północnej pierzei zachowana zostanie kamienna kostka rzędowa, którą zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych.

Ławki, stojaki dla rowerów i stylowe oświetlenie

Na placu stanie 27 nowych ławek z oparciami zachęcających do odpoczynku. Z myślą o rowerzystach ustawione będą 3 komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotr Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Przy pomniku stanie jeszcze na granitowym postumencie sferyczny  zegar słoneczny. Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną 3 duże tak zwane bydgoskie pastorały. Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe. Łącznie będzie to 26 stylowych latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację wybranych elementów na terenie placu.

Platany klonolistne odpowiednio zabezpieczone

Na placu Wolności ma się znaleźć sporo nowej, efektownej zieleni. Ta, która już cieszy oczy bydgoszczan, ma być zachowana. W parku Kazimierza Wielkiego rosną również dorodne platany klonolistne, które są pomnikami przyrody. Jeden z nich znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy., co może stanowić dla jego systemu korzeniowego pewne niebezpieczeństwo. Bydgoscy radni zdecydowali o uzgodnieniu odstępstw od zakazów obowiązujących do pomnika przyrody.

– Planowane roboty budowlane, m.in. wymiana nawierzchni, mogą spowodować uszkodzenie omawianego platana klonolistnego, np. naruszenie jego korzeni. W celu ochrony pomnika przyrody przygotowano dokumentację określającą zasady jego zabezpieczenia na etapie realizacji inwestycji, mające zminimalizować ryzyko uszkodzenia drzewa. Zgodnie z założeniami ww. dokumentacji, w celu skutecznej ochrony okazu, m. in. prace budowlane zostaną poprzedzone zabezpieczeniem pomnika przyrody i rozpoznaniem rzeczywistego zasięgu jego korzeni. Prace realizowane będą pod nadzorem specjalisty z zakresu dendrologii oraz inspektora ds. zieleni – można przeczytać w projekcie uchwały, która przyjęli radni w środę.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter