Pierwszy etap rewitalizacji placu Wolności. Znikają już kwiaciarnie i parking. Będzie dużo zieleni i zegar słoneczny

W tych pawilonach wielu bydgoszczan kupowało kwiaty. Niedługo wrócą w nowej odsłonie i trochę innym miejscu / Fot. B. Witkowski/UMB

Rozpoczynają się prace na placu Wolności. Znikną, na pewien czas, kultowe stoiska z kwiatami. Powstanie tam podziemny zbiornik na deszczówkę. Później rozpocznie się przebudowa placu. Będzie więcej zieleni i nowe kwiaciarnie.

Dwanaście pawilonów z kwiatami na pl. Wolności powoli przechodzi do historii. Są sukcesywnie rozbierane. To konieczność związana z rewitalizacją pl. Wolności. Jednym z elementów zaplanowanej przebudowy jest stworzenie podziemnego zbiornika retencyjnego na deszczówkę. Po zakończeniu tej części inwestycji ruszy kolejny etap rewitalizacji tej części miasta.

Plac Wolności bez parkingu – z historycznym wyglądem

Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla pl. Wolności pozwalający na przywrócenie wielu historycznych rozwiązań i jednocześnie umożliwiający tam dalszy handel kwiatami. Odtworzone zostaną też historyczne ciągi piesze wzdłuż ul. Gdańskiej oraz osie widokowe – tak, by z pl. Wolności w pełnej krasie widziana była ul. Gdańska. Zlikwidowany zostanie parking przed kościołem św. Piotra i Pawła, zaplanowane jest posadzenie drzew. Zaprojektowano ujednolicenie nawierzchni z płyty granitowej i opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na placu stanie 27 nowych estetycznych ławeczek. Z myślą o rowerzystach ustawione zostaną trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotr Skargi zaplanowano zamontowanie chowanych słupków ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty flagowe o historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnią wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Przy pomniku stanie na granitowym postumencie sferyczny zegar słoneczny.

Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną trzy duże tzw. bydgoskie pastorały (stylowe lampy). Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe. Łącznie będzie to 26 latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację wybranych elementów na terenie placu. Iluminacji podlegać będą:

  • frontowa elewacja kościoła św. Piotra i Pawła
  • pomnik Wolności
  • frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego
  • wybrane drzewa

Po interwencji mieszkańców i przedsiębiorców z kwiaciarni postanowiono wybudować nowe pawilony. Projekty stylowych kwiaciarni powstały we współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki. Wyróżniać ma je elegancka architektura dostosowana do charakteru placu. Będą rozsiane po lewej i prawej stronie od murów kościoła.

Ogród sióstr zakonnych

Teren, na którym obecnie znajduje się pl. Wolności był dawniej częścią XVII-wiecznego ogrodu klasztornego sióstr Klarysek, podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego. W 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Mały plac miejski wytyczono w 1854 roku. Po kilku latach powiększono go i efektownie zagospodarowano. W latach 1872-78 wzniesiono ewangelicki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w 1877 roku gmach obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Z kolei w 1893 r. na środku placu ustawiono konnym pomnik cesarza Wilhelma I, który istniał do 1920 roku. W 1904 roku na granicy z parkiem Kazimierza Wielkiego zbudowano monumentalną fontannę Potop, rozebraną w 1943 roku na cele wojenne przez hitlerowskich okupantów. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności (do 1989 jako pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej), a w 2014 roku zakończyła się rekonstrukcja Potopu.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter