Wojna trwa. Rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Spektakl, debata i aukcja charytatywna

Plakat promujący spotkanie „Wojna trwa” / Fot. Mat. Teatru Polskiego

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny Teatr Polski przypomina – „Wojna trwa”. To będzie protest środowiska przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka. Specjalny spektakl i spotkanie w piątek (24 lutego), w auli VI Liceum Ogólnokształcącego. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni “Good Bread”.

Centralnym elementem spotkania pt. „Wojna trwa” (początek 24 lutego o godz. 19) będzie pokaz szkicu scenicznego „Ja, wojna i plastikowy granat” w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka – Nina Zakhozhenko. Dramat znalazł się wśród pięciu finałowych tekstów ubiegłorocznej, II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. “Ja, wojna i plastikowy granat” to zbiór siedmiu krótkich opowiadań pokazujących życie i śmierć ukraińskich cywilów w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji. Opowiadają o krwawej zbiorowej traumie i nowej rzeczywistości, jaką zbudowała, prezentując jednocześnie nowe strategie przetrwania, nowe role płciowe, analogie historyczne i wewnętrzne kryjówki.

„Wojna trwa” – na pomoc Ukrainie

Organizatorzy zapraszają także na debatę, którą poprowadzi dr Katarzyna Kasia – polska filozofka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka radiowo-telewizyjna, związana m.in. z audycją TVN24 “Szkło kontaktowe”, stała publicystka “Kultury Liberalnej”. Uczestniczyć będą: pochodząca z Kijowa reżyserka, aktorka, performerka, aktywistka LGBT+ i czynna żołnierka – Antonina Romanowa oraz jej partner – Oleksandr Zhuhan – aktor, reżyser i wykładowca dramatu, a obecnie również czynny żołnierz ukraińskiej armii.

Sopocki Dom Aukcyjny i Bydgoskie Centrum Sztuki organizują natomiast aukcję charytatywną na rzecz Ukrainy, która już trwa na platformie Onebid (https://onebid.pl/pl/auction/-/4625). Na licytację przekazane zostały szkice ukraińskiej artystki Justyny Mohytycz, wykonane w trakcie pokazów spektaklu “Życie na wypadek wojny” Leny Laguszonkowej w reżyserii Uli Kijak, obrazy wykonane przez zespół aktorski Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas pokazu szkicu “Pięć pieśni Polesia” ukraińskiej dramatopisarki Ludy Tymoshenko w reżyserii Jakuba Skrzywanka oraz grafika „Wojna trwa” autorstwa polskiej artystki wizualnej i graficzki – Alicji Białej.

Pomoc dla „Good Bread” i Ukrainy

Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni “Good Bread” zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie, żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny. Piekarnia “Good Bread” to projekt społeczny, aktywizujący dzisiaj ponad 70 osób m.in. z niepełnosprawnością umysłową, trisomią 21 oraz w spektrum, który od 24 lutego 2022 roku, jednocześnie wspiera policję, pacjentów szpitalnych, osoby starsze, rodziny z dziećmi, środowiska osób w ubóstwie i kryzysie ekonomicznym lub bezdomności – wszystkich, którzy pozostali w Ukrainie oraz tych walczących po stronie Ukrainy o należną jej wolność i pokój. Fundacja Emic, zajmująca się wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będzie prowadziła zbiórkę. Zebrane do puszek pieniądze posłużą na zakup leków dla osób starszych oraz tłumaczenia dokumentów medycznych Ukrainek i Ukraińców.

Udostępnij: Facebook Twitter