W 250-lecie Kanału Bydgoskiego w naszym mieście odbywa się światowa konferencja poświęcona wodnym drogom śródlądowym / Fot. B. Witkowski/UMB
Do Bydgoszczy przyjechali prelegenci i goście m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec, Ukrainy, Czech czy Turcji, którzy będą debatować na tematy związane z gospodarką wodnych dróg śródlądowych. To pierwsza taka konferencja w Polsce.
World Canal Conference organizowane jest we współpracy z Inland Waterways International. To międzynarodowa debata światowych specjalistów na tematy związane z wykorzystywaniem rzek i kanałów. Konferencja zbiegła się z 250-leciem Kanału Bydgoskiego, najstarszego w Polsce czynnego do dnia dzisiejszego kanału śródlądowego.
– Cieszę się, że zechcieliście spotkać się w Bydgoszczy, bo to docenienie tego, jak rewitalizujemy Kanał Bydgoski czy Brdę. Kształtujemy miasto z wykorzystaniem potencjału, który mamy nad wodą – powiedział podczas ceremonii otwarcia w Teatrze Kameralnym, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
WCC. Świat kanałów w naszym mieście
Gości powitała również Sharon Leighton, prezydent Inland Waterways International. – Ta konferencja to nie tylko prezentacje, ale to również zawieranie nowych znajomości, poznawanie nowych pomysłów oraz wymiana wiedzy na temat dróg śródlądowych na szych krajach.
Konferencja zorganizowana będzie w dwóch lokalizacjach. 24 czerwca w Teatrze Kameralnym odbyła się poranna sesja plenarna. Prezentacje poświęcono znaczeniu Bydgoszczy, miastu leżącemu na połączeniu śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu. Druga część poświęcona będzie planom rozwoju śródlądowych dróg wodnych, w kontekście wyzwań ekologicznych i gospodarczych XXI wieku.
W dniach 25-26 czerwca konferencja przeniesie się do Młynów Rothera. Wystąpienia podzielono na trzy panele: działalność człowieka; woda, dziedzictwo i turystka; ekologia i technologia.
Goście poznają Bydgoszcz
Goście poznają również Bydgoszcz podczas specjalnie przygotowanych wycieczek – od strony Brdy, Wisły oraz Kanału Bydgoskiego.
– Woda jest istotnym elementem ruchu turystycznego w Bydgoszczy. Wybór daty nie jest przypadkowy. Staraliśmy się połączyć tę sferę naukowo-dydaktyczną konferencji ze Sterem na Bydgoszcz, a więc imprezą, która podkreśla związki Bydgoszczy z wodą. Każdego dnia po południu dla uczestników organizowane będą wycieczki, podczas których poznać będą mogli Kanał Bydgoski, Brdyujście, Stary Fordon, a także Dolinę Dolnej Wisły. Chcemy pokazać, jak to wygląda w naszym mieście – zapowiada Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji, odpowiedzialnego za organizację konferencji.
Konferencje WCC odbywają się od 1988 roku, po raz pierwszy w USA przy kanale Illinois – Michigan. Bydgoszcz jest jedynym, polskim miastem, w które odbył się zjazd światowych specjalistów od wodnych dróg śródlądowych.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!