Koncert podczas bydgoskiego finału WOŚP w 2023 roku / Fot. R.Sawicki/UMB
Bydgoski sztab przedstawił plan występów w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gwiazdami wieczoru będą prekursorzy metalu w Polsce z zespołu TSA. Zaśpiewa też Skolim, aktor i freak fighter. A pieniądze na Orkiestrę będą zbierane także podczas wiosłowania na ergometrze i biegach.
Główne wydarzenia finału odbędą się tradycyjnie na Starym Rynku. Tam będzie ustawiona scena. W planie są koncerty i pokazy tańca.
Finał WOŚP w Bydgoszczy. Każdy znajdzie coś dla siebie
TSA MNKWL to grupa stworzona w 2019 roku przez m. in. Janusza Niekrasza (gitara basowa), Marka Kapłona (perkusja) z dawnego składu popularnego zespołu TSA grającego w rockowym klimacie. Grupa z małymi przerwami funkcjonowała do 2018 roku. Po rozpadzie zespołu część jego członków zaczęła grać pod szyldem TSA MNKWL (skład grupy: Damian Michalski, Janusz Niekrasz, Marek Kapłon, Piotr Lekki, Maciej Wester). To oni zagrają w Bydgoszczy. Istnieje też inna grupa – TSA Dream Team, w której śpiewa Marek Piekarczyk, także z pierwszego składu TSA.
Wystąpi na Starym Rynku również Skolim (właściwie Konrad Skolimowski). Artysta komponuje piosenki w stylu latino disco polo. Jego hit „Wyglądasz idealnie” z 2022 roku ma już ponad 163 mln wyświetleń na YouTube. Jest barwną postacią. Występował w serialach telewizyjnych takich jak: Na Wspólnej, Klan, Dziewczyny ze Lwowa czy Barwy szczęścia. Swoją popularność zyskał też przez udział w walkach tzw. freak fight, gdzie w ringu zamiast profesjonalnych zawodników stają osoby znane z sieci czy publicznego życia.
Na scenie zmieni się klimat o godz. 15.00, wtedy wystąpi grupa Bydgoscy Bluesmani, którzy zaproponują coś dla miłośników spokojnego stylu muzycznego. Fani rapu z pewnością przyjdą na występ Kruzzo’ego. Artysta z Bydgoszczy jest wschodzą gwiazdą sceny hip-hopowej. Uczestniczył w akcji 2115 RiskTakers organizowanej przez Bedoesa 2115, mającej na celu promowanie młodych raperów poprzez wspólne nagrywanie utworów i wsparcie wytwórni Bedoesa.
W rockowe klimaty zabiorą nas zespoły z regionu – Git Planeta i Bydzia-com-band! Swoje utwory zaśpiewa również bydgoszczanka Lila Laskowska. O 20.00 odbędzie się tradycje światełko do nieba, w cichej formie.
Na płycie Starego Rynku staną samochody specjalnie przygotowane do udziału w błotnych zabawach i rodzinnej turystyki „na skróty” należących do ekipy Off Road Bydgoszcz i okolice.
Program koncertu na Starym Rynku (28 stycznia)
12.15 – Szkoła Tańca Bohema
13.00 – Skolim
14.15 – T.1 Dance – Company
15.00 – Bydgoscy Bluesmani
16.00 – Kruzzo
17.00 – Git Planeta
18.00 – Lila
19.00 – Bydzia-com-band!
20.00 – Światełko do nieba
20.15 – TSA MNKWL
WOŚP 2024. Pomaganie na sportowo
Kilka propozycji znajdzie się również dla aktywnych. W piątek (26 stycznia) odbędzie się kolejny przejazd w ramach Rowerowej Masy Krytycznej. Rowerzyści będą „kręcić” w klimacie WOŚP-u.
W galerii handlowej „Rondo” przy ul. Kruszwickiej przeprowadzone będzie Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już po raz 14. klienci galerii handlowych w całej Polsce będą próbowali swoich sił w pokonywaniu 500 metrów na ergometrze wioślarskim. Oprócz naszego miasta w zabawie wezmą udział: Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Za udział w próbie bicia rekordu każdy uczestnik otrzyma certyfikat. Wiosłować będzie można od 10.00 do 18.00 w niedzielę (28 stycznia). Miasta będą rywalizowały między sobą. Przed rokiem Bydgoszcz zajęła 7. miejsce (248 osób – 124 km). Zwyciężyli sąsiedzi z Torunia (316 osób – 158 km).
Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza organizuje rajd pieszy i bieg. Piechurzy ruszają z Bydgoszczy (przy Barze pod Kogutem) oraz z Solca Kujawskiego. Przemierzą oni dystans ok. 19 km. Biegacze wystartują z Brzozy i pobiegną do Nowej Wsi Wielkiej (ok. 16 km). Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, a część z kwoty wpisowej zostanie przeznaczone na zbiórkę WOŚP. Szczegóły i zapisy dostępne są TUTAJ.
750 wolontariuszy chętnych do pomocy
W dzień finału na bydgoskie ulice wyjdzie 750 wolontariuszy z puszkami. Wykorzystano całą dostępną pulę tokenów przeznaczoną dla sztabu w naszym mieście. W wielu sklepach już od tygodni można wrzucać do ustawionych puszek WOŚP. – Puszki stacjonarne „grają” dłużej, firmy mogą zbierać do nich od połowy grudnia aż do dnia finału. Za zgodą ministra, zbiórka na ulicach może odbywać się tylko w finałowym dniu. Pieniądze, które wrzucamy do puszek firmowych, trafiają „na konto” bydgoskiego sztabu WOŚP. Tak jest na przykład z datkami z puszek ze sklepów osiedlowych czy gastronomii. Duże sieci marketów, takich jak Lidl, rozliczają się centralnie w Warszawie – informował nas Damian Szczepański, członek sztabu WOŚP w Bydgoszczy.
Trwają też licytacje na cele WOŚP-u. Można wylicytować model żaglowca „Independence” złożony przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. W poniedziałek po południu jego cena przekroczyła 10 tys. złotych.
Podczas 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierane pieniądze na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!