Wszystkich Świętych. Wspomnienie znanych bydgoszczanek i bydgoszczan, którzy odeszli od nas

Bydgoszczanki i bydgoszczanie, a także przyjaciele naszego miasta, którzy odeszli od ostatniego dnia Wszystkich Świętych to cała galeria nieodżałowanych i ważnych postaci. Wspomnijmy ich.

Wspominamy ludzi związanych z Bydgoszczą, którzy odeszli w ciągu minionego roku. Swoją pracą i zaangażowaniem pozostawili trwały ślad w historii naszego miasta.

Marian Szirocki

Marian Szirocki, wychowawca i trener

Marian Szirocki był wieloletnim trenerem kolarstwa, związanym ze szwederowskim klubem EMDEK Bydgoszcz, gdzie wychował niejedno pokolenie kolarzy. Mówiono na niego „Papa”. Spod jego skrzydeł wyłaniały się takie talenty światowego kolarstwa, jak Marek Leśniewski – wicemistrz olimpijski (Seul’88, jazda drużynowa czas), czy Marek Szerszyński i Zbigniew Ludwiniak. Marian Szirocki zmarł w wieku 86 lat.

Jan Junk

Jan Junk, adwokat

Nestor bydgoskiej adwokatury zmarł w wieku 104 lat. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W 1949 roku ukończył wydział prawa na UMK. Wieloletni adwokat i działacz samorządu adwokackiego. W latach 1983-89 sprawował funkcję prezesa Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Mentor i wychowawca wielu pokoleń adwokatów.

Bartosz Kustra

Bartosz Kustra, dziennikarz radiowy

4 października w wieku 42 lat zmarł Bartosz Kustra. Był wielkim pasjonatem dziennikarstwa i sportu. Od 2001 roku związany z radiem PiK. Komentował głównie mecze żużlowe i koszykarskie. W 2019 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za „wybitną działalność sportową i promocję regionu”. Jego pracę pod koniec 2020 przerwała choroba. Wtedy po raz ostatni pojawił się na „antenie” Polskiego Radia PiK.

Andrzej Szajna

Andrzej Szajna, gimnastyk

Najwybitniejszy gimnastyk w dziejach Bydgoszczy odszedł 22 stycznia. W latach 70 ub. Wieku Andrzej Szajna był w czołówce światowej gimnastyki. Swoją sportową karierę związał od początku do końca z Zawiszą Bydgoszcz. Trzykrotnie startował na igrzyskach olimpijskich: w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zdobył dwa brązowe medale mistrzostw świata, był także mistrzem Europy. Sportową karierę zakończył wieku 35 lat.

Dr Ewa Puls

Ewa Puls, historyk

Historyczka przez lata promowała wiedzę o mieście wśród bydgoskiej młodzieży. W latach 1993‒1996 kierowała Wielkim Konkursem Wiedzy o Bydgoszczy, którego uczestnikami była młodzież szkół podstawowych i średnich. W ramach TMMB od 2013 roku wspólnie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego organizowała Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs „Młody Przyjaciel Bydgoszczy”. Od 1997 r. do 2020 r. była związana z obecnym Wydziałem Historycznym UKW.

Prof. Janusz Filipiak

Prof. Wojciech Filipiak, biznesmen i przedsiębiorca

Rodowity bydgoszczanin i krakowianin z wyboru. Prof. Janusz Filipiak jest absolwentem IV LO w Bydgoszczy. Od 1971 roku, gdy rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej związany z Krakowem. Ukończył AGH z dyplomem najlepszego absolwenta. W 1993 roku założył Comarch – jedną z największych polskich firm informatycznych.  Jego wielką miłością był klub Cracovia. W 2004 został jego właścicielem. Po długiej chorobie zmarł 17 grudnia 2023 roku w wieku 71 lat.

Marek Kowalczyk

Marek Kowalczyk, wieloletni dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy

13 stycznia w wieku 65 lat zmarł Marek Kowalczyk – wieloletni dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy. Przez lata związany ze środowiskiem drogowym. Pracował m.in. w Komunalnym Przedsiębiorstwie Robót Drogowych, Przedsiębiorstwie Robót Mostowych „MOSTY-ŁÓDŹ” S.A., Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy oraz Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. W latach 2007-2012 był Dyrektorem Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.

Maciej Pakulski

Maciej Pakulski, dziennikarz radiowy

Ikona radia PiK, w którym pracę rozpoczął w 1973 roku. Prowadził audycje „Sportowa zgaduj-zgadula” i „Muzyka i sport”. Relacjonował zmagania polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich i komentował Wyścig Pokoju. Był również znawcą i miłośnikiem żużla. W latach 2000-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu i redaktora naczelnego radia PiK. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi.

Prof. Krystyna Marzec-Holka

Prof. Krystyna Marzec-Holka, naukowczyni i wybitna pedagog

Kierowała Katedrą Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW w latach 1998-2017. Pełniła też funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego ds. Nauczycieli Akademickich UKW. Stworzyła kierunek praca socjalna. W 2004 roku została laureatką Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu RP za monografię pt.: „Dzieciobójstwo, przestępstwo uprzywilejowane czy zbrodnia”. Była wieloletnią członkinią Prezydium Komisji Pedagogiki Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

Leon Piesowocki

Leon Piesowocki, artysta plastyk/fot. W. Woźniak/MOB

Nazywany ostatnim artystą armii gen. Andersa.  W czasie wojny wcielony do Wermachtu, skąd uciekł w 1944. Z armią gen. Andersa wyzwalał włoską Bolonię. W Italii studiował malarstwo i rysunek w Accademii di Belle Arti di Roma. Naukę kontynuował w Wielkiej Brytanii. W 1976 r. przeprowadził się na stałe do francuskiej Prowansji. We wrześniu 2023 roku przekazał część swojego artystycznego dorobku jako darowiznę do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prof. Andrzej de Tchorzewski

Prof. Andrzej de Tchorzewski, pedagog, rektor i twórca Akademii Bydgoskiej

Profesor Andrzej de Tchorzewski z Wyższą Szkołą Pedagogiczną związany od 1975 roku. Był jej rektorem w latach 1990-1996 oraz 1999-2002. W 2000 roku WSP została przekształcona w Akademię Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego, co było ważnym krokiem do powołania potem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Przyczynił się do budowy gmachu biblioteki przy ul. Chodkiewicza – obecnie siedziba językoznawstwa UKW.

Ks. Roman Kneblewski

Ks. Roman Kneblewski

27 marca zmarł ksiądz prałat Roman Kneblewski. Przez wiele lat związanego z bydgoską oświatą niepubliczną. był drugim dyrektorem (1991-2000) i prefektem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Pracował także jako proboszcz w parafii św. Serca Pana Jezusa na pl. Piastowskim. Od 2019 r. na emeryturze. Znany jako kapelan narodowców.

Grzegorz Ibron

Grzegorz Ibron, piłkarz i trener

Zmarł w wieku 68 lat. Grzegorz Ibron – wieloletni piłkarz, trener grup młodzieżowych i seniorów, kierownik drużyny oraz dyrektor klubu Chemik. Był związany z klubem przez ponad 30 lat. W 1977 roku Grzegorz Ibron awansował z Zawiszą do I ligi (dziś ekstraklasy) piłkarskiej. Grał także w innych bydgoskich klubach. Z Zawiszy trafił do Budowlanych, a w 1982 roku był zawodnikiem Chemika Bydgoszcz. Potem z Chemikiem związał się także jako trener, działacz i dyrektor klubu.

Jan Łuczak

Jan Łuczak, ekonomista, politolog

Jan Łuczak w latach 2017-2023 pełnił funkcję marszałka Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Był kanclerzem Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem w Warszawie, którą przekształcił w Uczelnię Łukaszewski,  kształcącą w zakresie Zarządzania, Administracji i MBA, specjalizującą się w zagadnieniach związanych z Zarządzaniem Zasobami Ludzkimi.

Prof. Włodzimierz Jastrzębski

Prof. Włodzimierz Jastrzębski, historyk

Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski był zawodowo związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i jego poprzedniczkami. Autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących, m.in. historii Bydgoszczy w czasie II wojny światowej. Profesor Jastrzębski był wieloletnim współpracownikiem Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, dwukrotnie pełnił funkcje przewodniczącego Rady Muzeum przy MWL

Udostępnij: Facebook Twitter