Wybory samorządowe 2024. Prezydent Rafał Bruski rozliczył się z obietnic złożonych w wyborach z 2018 roku

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski rozlicza się ze swego programu wyborczego „Tylko konkrety”

– Kiedy kilkanaście lat temu obejmowałem funkcję prezydenta Bydgoszczy, powiedziałem, że podejmuję się tej pracy jako służby dla mieszkańców – mówił prezydent Rafał Bruski na konferencji prasowej, podczas której przedstawił rozliczenie swoich obietnic złożonych w kampanii w 2018 roku.

„Tylko konkrety” – tak brzmiało wówczas wyborcze hasło Rafała Bruskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał jesienią 2018 roku w pierwszej turze. Zdarzyło się to po raz pierwszy, odkąd bydgoszczanie wybierają prezydenta miasta w wyborach bezpośrednich. – Pięć lat temu startowałem w wyborach pod hasłem „Tylko konkrety”, dlatego konkretnie staram się z tych deklaracji rozliczyć. Sądzę, że powinien to być standard każdej osoby, która się stara o funkcję publiczną – zapowiedział prezydent Bydgoszczy podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed gmachem nowego basenu Astoria, przy ul. Królowej Jadwigi. Jego wybudowanie było jedną z obietnic wyborczych kampanii w 2018 roku.

– Liczy się wiarygodność. Pozwoliłem sobie przygotować planszę pokazującą, co w materiałach wyborczych pokazywałem i do czego zobowiązałem się. Jedną z deklaracji była budowa nowego basenu Astoria. Stoimy przed nim – mówił prezydent Bruski, prezentując kolejne zrealizowane w czasie minionej kadencji inwestycje zapisane w programie „Tylko konkrety”.

To były, poczynając od inwestycji fordońskich – budowa nabrzeża Wisły w Starym Fordonie i rewitalizacja tej części miasta. Jak wiadomo, można się już cieszyć odnowionym rynkiem z fontanną, kamieniczki i ulice, nabrzeże i bulwar nad Wisłą. Kolejnym ze zrealizowanych punktów były Młyny Rothera. – Przywróciliśmy je miastu. Pamiętamy, jaka to była ruina. Dzisiaj to miejsce tętni życiem – przypominał Rafał Bruski.

– Mamy przywrócony Teatr Kameralny. Przez wiele lat funkcjonowaliśmy w mieście, w którym był tylko jeden teatr, co oczywiście nie przystoi takiemu miastu jak Bydgoszcz. Podjęliśmy decyzję, aby Teatr Kameralny powrócił. Dziś jest nakierowany na repertuar dla dzieci i młodzieży – mówił prezydent i prezentował kolejne ze zrealizowanych obietnic.

– Nowe tramwaje. Obecnie mamy mniej więcej połowę nowych tramwajów, którymi jeżdżą bydgoszczanie. Pozostałe są zamówione. Przetarg wygrała Pesa i wozy są na czas przekazywane miastu – podkreślał prezydent Bydgoszczy, przechodząc do inwestycji drogowych ze swego programu „Tylko konkrety”. – Mamy nowy most tramwajowy między ul. Toruńską a Fordońską. Został w grudniu oddany do użytku. Łączy funkcję tramwajową i drogową. Cieszę się, że linia tramwajowa kursująca tym mostem skraca przejazd z Fordonu na Górny Taras o około 7-8 minut – mówił Rafał Bruski.

Dalej były odnowione parki na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego – to także zrealizowany punkt programu z 2018 roku. Prezydent przyznał się także do tego, czego w części nie udało się wypełnić. – Aby nie było tak różowo. Ostatnia deklaracja z 2018 roku to baseny w Fordonie, na Miedzyniu i Osiedlu Leśnym oraz kąpielisko nad Balatonem, przy Astorii bądź w parku Centralnym.

Powstały baseny w Fordonie i na Miedzyniu. Nie ma go na Osiedlu Leśnym. Z kąpielisk ma powstać to na Brdzie w parku Centralnym. – Nie mamy otwartych kąpielisk. Powtarzam jednak często, żeby wiedział o tym każdy mieszkaniec Bydgoszczy, że w ostatnich latach z powodu polityki rządu zabrano bydgoszczanom, samorządowi kilkaset milionów złotych. Szacujemy, że jesteśmy biedniejsi o około 500 milionów. Myślę, że gdyby te środki były, udałoby się zrealizować i te, i inne inwestycje – podkreślał Rafał Bruski.

W 2023 roku jego kampanijne hasło brzmi „Razem dla Bydgoszczy”. – Dlaczego razem? Zapytaliśmy bydgoszczan w konsultacjach o najważniejsze dla nich inwestycje. Nie zejdziemy z tej ścieżki. Chciałbym wzmocnić Bydgoski Budżet Obywatelski. Mamy dziś pewność, że miliard złotych z funduszy unijnych trafi do Bydgoszczy. Te decyzje już zapadły. Informacja o uruchomieniu dla Polski KPO oznacza olbrzymi potencjał do wykorzystania. Przygotowujemy już wiele projektów, aby aplikować w wielu obszarach – mówił Rafał Bruski.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Będziemy wtedy wybierać prezydenta, 28 radnych miasta i pięciu radnych (z okręgu bydgoskiego) do sejmiku wojewódzkiego. Obecnie w wyścigu o fotel prezydenta uczestniczą Rafał Bruski – kandydat wspólnego komitetu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz Łukasz Schreiber, polityk PiS, była prawa ręka Mateusza Morawieckiego i jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Startuje w koalicji z Konfederacją z komitetu „Bydgoska Prawica”.

Udostępnij: Facebook Twitter