Wymiana opon na zimowe – rosną sterty śmieci w lasach, parkach i przy wiatach

Sezon wyrzucania opon gdzie popadnie można uznać za otwarty. Na zdjęciu ul. Grunwaldzka. Fot. B.Witkowski / UMB

Wielkimi krokami zbliża się sezon wymiany opon na zimowe. Niestety, zdarzają się ciągle ludzie, którzy stare opony zostawiają na ulicy. Przykład mamy na zdjęciu – taki widok można było zobaczyć kilka dni temu na ul. Grunwaldzkiej. A przecież starych opon można się pozbyć porządnie i bez kłopotów.

Początku sezonu wymiany opon na zimowe nie sposób nie zauważyć – to właśnie wtedy pod wiatami śmietnikowymi rosną stery starego ogumienia. Widok zalegających opon przy wiatach śmietnikowych, a także w parkach i na skwerach nie należy do rzadkości. Tymczasem kierowcy opon mogą pozbyć się w prosty, darmowy i zgodny z przepisami sposób.

Sposoby na oddanie opon są właściwie dwa – można je zostawić bezpośrednio w miejscu, w którym wymieniamy opony – za opłatą. Można to też zrobić zupełnie za darmo czyli zawieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Fotopułapki patrzą, gdzie wyrzucasz stare opony

Nie zostawiajmy ich pod wiatami śmietnikowymi czy na ulicach, gdyż firma wywozowa nie może ich odebrać np. razem z meblami czy innymi odpadami wielkogabarytowymi w terminie ich wywozu. Co równie ważne – wyrzucanie opon np. do lasów czy na skwery grozi wysokim mandatem do 500 złotych! 52 fotopułapki rozmieszczone na terenie całego miasta umożliwiają zidentyfikowanie i ukaranie osób, które w ten sposób pozbywają się odpadów. Nie możemy tolerować zaśmiecania naszego otoczenia, kiedy prawidłowe postępowanie z tymi odpadami jest takie proste. Postępujmy właściwie – apeluje Klaudia Subutkiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi bydgoskiego ratusza.

W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych każdy właściciel nieruchomości może oddać bezpłatnie 8 opon rocznie. Należy jednak okazać jeden z rachunków za media w lokalu mieszkalnym z którego pochodzą odpady (woda, prąd, gaz) lub okazać dokument potwierdzający naliczenie tzw. „opłaty śmieciowej” za mieszkanie, z którego odpady pochodzą – wystawiony przez spółdzielnię, zarządcę lub właściciela budynku wielorodzinnego występujący np. pod nazwą „Wymiar opłat”. To właśnie brak takiego „dokumentu” budzi potem najwięcej emocji – bez niego obsługa PSZOK nie przyjmie opon na skład.

Punkty PSZOK zlokalizowane są na ul. Ołowianej, Jasinieckiej i Inwalidów. Czynne są codziennie od 8:00 do 20:00, z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych.

„Gabaryty” wystarczy wystawić na ulicę w odpowiednim czasie

Pozbycie się odpadów wielkogabarytowymi sytuacja jest jeszcze łatwiejsze, gdyż np. stare meble
i duże AGD można po prostu wystawić przed posesję. Dzień ich odbioru wystarczy sprawdzić w harmonogramie na stronie czystabydgoszcz.pl. Odpady należy wystawić najwcześniej
po godzinie 19.00 dzień przed odbiorem lub do godziny 6 rano w dniu wywozu. Pozostawianie na ulicy czy na podwórzu tego rodzaju odpadów niezgodnie z zasadami może grozić otrzymaniem mandatu.

Co w sytuacji, gdy planujemy nagły remont? Wówczas odpady należy zawieźć do PSZOK. Przypominamy, że oprócz wspomnianych mebli, można tam zawieźć też inne odpady po remoncie, tzw. problemowe – farby, wiadra po farbach, chemikalia, panele, płytki, opony, baterie, meble, akumulatory. Pełen katalog śmieci, które można dostarczyć do PSZOK znajduje się na stronie www.czystabydgoszcz.pl. Można też przed wybraniem się do PSZOK zadzwonić na infolinię lub bezpośrednio do wybranego PSZOK i ustalić czy dany odpad można tam dostarczyć.

Udostępnij: Facebook Twitter