Wystawę można zobaczyć w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego na Wyspie Młyńskiej / Fot. B.Witkowski/UMB
W czwartek, 21 września odbyły się uroczystości z okazji okrągłego, setnego jubileuszu istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dyrektor, dr Wacław Kuczma i zasłużeni pracownicy muzeum zostali nagrodzeni za swoją pracę.
– W imieniu swoim, jak i współgospodarza tej imprezy prezydenta Rafała Bruskiego, chciałbym was powitać. A szczególnie powitać tych, którzy wkładają wielki wysiłek i umiejętności w to, żeby to muzeum istniało i funkcjonowało. Witam wszystkich pracowników Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Bardzo miło mi was tu widzieć. Witam tez pana Jerzego Żurawskiego z małżonką. To jest najstarszy żyjący dyrektor bydgoskiego muzeum – tymi słowami rozpoczął jubileuszową galę Wacław Kuczma, obecny dyrektor MOB.
Wicewojewoda Józef Ramlau wręczył Medale za Długoletnią Służbę. Przyznaje je Prezydent RP za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa”. Pracownicy MOB odebrali w sumie 13 medali brązowych, 5 srebrnych i 8 złotych. Wicewojewoda wręczył również dziewięciu pracownikom Honorową Odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.
W czasie jubileuszowej gali nagrodzeni zostali nie tylko poszczególni pracownicy, lecz cała placówka. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski po krótkiej przemowie złożył na ręce dyrektora Kuczmy Nagrodę Sejmiku, głowicę Laski Marszałkowskiej dla instytucji.
Swoje medale i nagrody przyznał również prezydent Rafał Bruski. Medale Prezydenta Bydgoszczy otrzymali: Wacław Kuczma ,Sławomir Dolata, Piotr Kopciewicz, Joanna Sokolińska, dr hab. Wojciech Ślusarczyk oraz Wojciech Woźniak.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół Pinky Loops. Dźwięki elektronicznych skrzypiec towarzyszyły wyświetlanym na ekranie kina Orzeł animacjom. Prezentowały one historię miasta, Muzeum Okręgowego, poszczególne dzieła malarskie i inne zbiory.
Teraźniejszość Czasu Przyszłego. Jubileuszowa wystawa MOB
21 września 2023 roku to data, która na stałe wpisze się do kalendarza bydgoskiego muzeum. To dzień wernisażu wyjątkowej, jubileuszowej wystawy (początek o godz. 18). Setne urodziny MOB uświetni wystawa pn. „Teraźniejszość czasu przyszłego”. Będzie ją można oglądać na trzech kondygnacjach w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej.
Trzypiętrowa ekspozycja ukaże zwiedzającym to, co w zbiorach muzeum najcenniejsze, najciekawsze, najbardziej drogie sercom bydgoszczan. Znalazły się na niej artefakty z przed naszej ery i obiekty sztuki nowoczesnej. Minione stulecie zostało podzielone chronologicznie, na kolejne następujące po sobie dekady. –Wystawę przygotowali kuratorzy z różnymi doświadczeniami zawodowymi; począwszy od nestorów, poprzez kustoszy tworzących instytucję w ostatnich kilku dekadach, aż do młodych asystentów i adiunktów– podkreśla dyrektor Kuczma. Kuratorami „dekad” są: Józef Łoś (1923 – 1932), Kornelia Pawlak-Zaborowska (1933 – 1942), Anna Kaszubowska (1943 – 1952), Kamil Ściesiński, Gabriela Frischke (1953 – 1962), Barbara Chojnacka (1963 – 1972), dr Anna Nadolska (1973 – 1982), Anna Kornelia Jędrzejewska (1983 – 1992), dr Monika Kosteczko-Grajek (1993 – 2002), Łukasz Stachowiak, Sławomir Dolata (2003 – 2012), Monika Leśniak-Skocka, dr Krzysztof Piotr Jarzęcki, dr hab. Wojciech Ślusarczyk (2013 – 2022)
Kuratorem wystawy jest sam dyrektor Wacław Kuczma. Wyjaśnił, co rozumie poprzez jej tytuł „Teraźniejszość Czasu Przyszłego”. – Teraźniejszości tak naprawdę nie ma. Jest przeszłość albo przyszłość, my ciągle jesteśmy w ruchu. Ale dzisiaj, w tym tzw. teraźniejszym czasie budujemy to wszystko, co będzie w przyszłości. I takie jest przesłanie tej wystawy. Wystawy, która reprezentuje nasze zbiory. Na wystawie znajdują się także zdjęcia z dawnych wernisaży, zaproszenia, stare plakaty, wydruki scenariuszy dawnych wystaw. Widz może zobaczyć, jak mniej więcej przez ostatnie sto lat budowało się nasze muzeum.
Zapisz się do naszego newslettera!