Od piątku, 19 sierpnia, będziemy mogli obejrzeć nową wystawę plenerową na tarasie Młynów Rothera. „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” zaprezentuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o wielowiekowej obecności Żydów w polskich miastach. Dlatego w czasie wystawy nie zobaczymy standardowych zdjęć lub obrazów, lecz murale o tematyce żydowskiej. Zostaną one podzielone na kilka tematycznych sekcji. Dzięki nim będzie można lepiej poznać wkład polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę i życie codzienne społeczności. Przypomniane zostaną także tragiczne momenty w żydowskiej historii w Polsce – zorganizowany przez III Rzeszę Holocaust na naszych ziemiach i antysemicką kampanię rozpętaną w marcu 1968 roku. Wystawa przybliży odwiedzającym sylwetki Polaków, którzy zostali uhonorowani odznaczeniem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
POLIN wypełnia pustkę po polskich Żydach
– Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” prezentowana jest w różnych miastach Polski. Po Białymstoku, Ełku, Olsztynie i Gdyni przyjedzie do Bydgoszczy. Jak podkreśla organizator, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jest ona próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej.
Wystawie towarzyszy wątek lokalny – wydarzenia organizowane przez Młyny Rothera, dzięki którym poznamy bliżej kulturę żydowską naszego regionu. Zapraszamy m. in. na spacery z przewodnikiem czy warsztaty, podczas których będziemy rozszyfrowywać księgi pamięci z Kujaw i Pomorza, poznając historie naszych dawnych sąsiadów – mówi Anna Triebwasser z Młynów Rothera.
Bydgoskie ślady żydowskiej obecności
Wraz z otwarciem wystawy rozpocznie się cykl wydarzeń towarzyszących jej w mieście. Każde z nich będzie bezpłatne. W sobotę (20 sierpnia) odbędzie się pierwsze z nich. Przewodnik Damian Amon Rączka poprowadzi Spacer po żydowskim Fordonie. Na trasie, która rozpocznie się na fordońskim Starym Rynku, uczestnicy poznają m.in.: odrestaurowaną kuczkę przy ul. Kapeluszników, dawne sklepy żydowskie przy ul. Bydgoskiej, magazyn macew, Plac Żydowski, cmentarz żydowski, szkołę Talmud-Tora, mykwę i synagogę.
W planach również warsztaty z języka jidysz. 24 sierpnia Kamila Burchart poprowadzi spotkanie Obraź z klasą, czyli jak przeklinać po żydowsku. Oto przykład: Bodajbyś stracił wszystkie zęby – poza jednym, który wciąż będzie cię bolał!
Tydzień później Kinga Czechowska opowie Jak mówili Żydzi na Kujawach i Pomorzu?
Cykl zakończy wykład Żydzi w Bydgoszczy do 1920 roku. Kim byli, co pozostawili.
Poniżej prezentujemy pełen harmonogram wydarzeń:
- Spacer po żydowskim Fordonie
20.08.2022, godz. 11:00-13:30
miejsce zbiórki: Rynek w Fordonie
przewodnik: Damian Amon Rączka – Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu
zapisy: wstęp wolny
- Obraź z klasą, czyli jak przeklinać po żydowsku: warsztat języka jidysz
24.08.2022, godz. 18:00-19:30, Młyny Rothera
prowadzenie: Kamila Burchart – specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera
zapisy: wstęp wolny
- Jak mówili Żydzi na Kujawach i Pomorzu? Warsztat
01.09.2022, godz. 18:00-19:30, Młyny Rothera
prowadzenie: Kinga Czechowska – Delegatura IPN w Bydgoszczy
zapisy: wstęp wolny
- Spacer po żydowskiej Bydgoszczy
03.09.2022, godz. 11:00-13:30
miejsce zbiórki: plac przed Młynami Rothera – od strony ul. Mennica
prowadzenie: Damian Amon Rączka – Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu
zapisy: wstęp wolny
- Żydzi w Bydgoszczy do 1920 roku. Kim byli, co pozostawili – wykład
05.09.2022, godz. 18:00-19:00, Młyny Rothera
prowadzenie: Bogna Derkowska-Kostkowska i Krystian Strauss – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
zapisy: wstęp wolny