XXXI Wielka Wioślarska. Znów popłyną osady z Oxfordu i Cambridge

Wielka Wioślarska o Puchar Brdy wraca w pełnym wydaniu. W sobotę, 24 września w Bydgoszczy znów będą ścigać się słynne osady z Wielkiej Brytanii, stan ich rywalizacji może się wyrównać. Będzie wśród nich olimpijczyk z Tokio.

Do zawodów zgłosiło się 50 osad. – W tym roku mamy też rekordową liczbę zgłoszeń w kategorii masters. Wśród 19 ekip znajdą się wioślarze, którzy zakończyli czynną karierę oraz osoby oraz Ci zaczynający przygodę z wioślarstwem. – mówił Michał Żurawski z Lotto Bydgostii, komandor regat.

W głównych wyścigach, jak na tradycję przystało, reprezentacje Bydgoszczy juniorów i seniorów ósemek ze sternikiem zmierzą z mistrzami Polski w swoich kategoriach. Seniorzy będą się ścigać z Posnanią RBW Poznań, a ich młodsi koledzy z AZS UMK Toruń. Trenerem grupy juniorów jest Patryk Glaza, a seniorów przygotowuje Daniel Bernatajtys.

Dobrą wiadomością dla fanów wioślarstwa jest powrót wyścigu słynnych osad z Oxfordu i Cambridge. – Po dwóch latach przerwy, po raz czternasty na Brdzie pojawią się osady z Wielkiej Brytanii. Cieszymy się, że w tym roku pandemia nie pokrzyżowała nam planów. Załogi przylecą do Polski w piątek. Zawodnicy obu osad są absolwentami tych prestiżowych uczelni. Brali oni udział w prestiżowych regatach The Boat Race na Tamizie. Będzie wśród nich olimpijczyk z Tokio, Dara Alizadeh, reprezentant Bermudów – informował wicekomandor regat Roman Poślednik.

Losowanie torów w siedzibie Lotto Bydgostii / Fot. Miłosz Kalaczyński

W rywalizacji tych ekip na bydgoskiej wodzie górą jest osada z Oxfordu w stosunku 7:6. W 2019 roku lepsza była ekipa z Cambridge. W tym roku może ona wyrównać stan rywalizacji. Bieg główne będą rozpoczynały się przy torze regatowym na Brdyujściu. Meta będzie znajdować się przy siedzibie Lotto Bydgostii. Pierwsze starty juniorów zaplanowano na godz. 11.45.

Program regat dostępny jest TUTAJ

Regaty z tradycją

Wielka Wioślarska o Puchar Brdy to coroczna impreza sportowa, której pierwsza edycja odbyła się w 1992. Podczas tych zawodów, od samego początku, wioślarze ścigają się na Brdzie, na dystansie 8,5 km w konkurencji ósemki ze sternikiem juniorów i seniorów. W biegach głównych rywalizuje Mistrz Polski z Reprezentacją Bydgoszczy, a w przypadku kiedy Mistrz Polski jest z Bydgoszczy rywalem jest Reprezentacja PZTW lub Wicemistrz Polski.

Od wielu lat w programie znajdują się również wyścigi na dystansie 2 km. Odbywają się w kategorii juniorów, seniorów oraz seniorek. Od 2006 roku mamy przyjemność oglądać w Bydgoszczy wyścig osad Oxford i Cambrigde. Impreza została stworzona na wzór legendarnego wyścigu ósemek Oxford-Cambridge. Zawody powstały z inicjatywy dziennikarza Gazety Pomorskiej Zbigniewa Urbanyiego.

Udostępnij: Facebook Twitter