Maria Lorentowicz-Zagalak zainicjowała powstanie Drogi Bydgoskiej św. Jakuba. Stoi przy tablicy obok Bazyliki św. Wincentego a Paulo / Fot. M.Kalaczyński/UMB
W naszym mieście wytyczono Bydgoską Drogę św. Jakuba. Dołączyła ona do sieci szlaków wiodących do Santiago de Compostela. Inicjatorka jej powstania opowiedziała nam o idei tej trasy. Bydgoska bazylika została kościołem stacyjnym. Pielgrzymi będą mogli w niej odpocząć lub przenocować.
W sobotę, 28 października miało miejsce oficjalne otwarcie Bydgoskiej Drogi św. Jakuba, która jest częścią szlaku do sanktuarium tego apostoła w hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela. Według tradycji, to tam znajduje się jego grób.
– Od kilku lat odwiedzam mniej i bardziej znane święte miejsca, gdzie można wzmocnić swoją wiarę i uduchowisz się. Pewnego dnia pojechałam z mężem na wycieczkę do Hiszpanii. Był to wyjazd typowo turystyczny. Ale wybraliśmy się do Santiago de Compostela. Jechaliśmy tam autokarem, podczas podróży włączono nam film Droga Życia, serdecznie polecam go wszystkim. Kiedy dojechaliśmy na miejsce zobaczyłam ten wielki entuzjazm ludzi. Postanowiłam, że następnym razem nie przyjadę autokarem, tylko przyjdę – mówi inicjatorka utworzenia Bydgoskiej Drogi Maria Lorentowicz-Zagalak.
Bydgoszczanka zrealizowała swój cel. Przeszła ponad 100 km po francuskiej drodze św. Jakuba, który jest głównym szlakiem zmierzającym do katedry w Santiago.
– Opowiadałam innym o swoich przeżyciach na szlaku. Spotykałam tam różne osoby, z różnymi historiami. Mijałam osoby wierzące, jak i poszukujące. To wspaniałe doświadczenie. Po pielgrzymce dotarłam do Torunia, gdzie działa Bractwo św. Jakuba. Zostałam jego członkiem. Przez Toruń przebiega główna polska droga do Santiago – Camino Polaco. Bardzo chciałam jednak, żeby przez Bydgoszcz też przechodził szlak do Santiago. We współpracy z Bractwem stworzyliśmy zespół ludzi, którym zależało na zorganizowaniu trasy – wyjaśnia Maria Lorentowicz-Zagalak.
W granicach Bydgoszczy już znajduje się Nadwiślańska Droga św. Jakuba. Zahacza ona o wschodnią część miasta, przebiega m. in. przez Łęgnowo. Dzięki staraniom bydgoskich miłośników pielgrzymowania udało się wytyczyć osobną – Bydgoską Drogę. Jest ona alternatywną trasą łączącą Drogę Pomorską z Camino Polaco i biegnie od Bydgoszczy, przez Brzozę, Lubostroń, Barcin i Pakość aż do Mogilna, gdzie łączy się z Drogą Wielkopolską prowadzącą dalej do granicy z Niemcami, a docelowo właśnie do Santiago. Bydgoski odcinek wynosi 85 km.
Za przebieg trasy i kwestie techniczne odpowiedzialny jest Jerzy Kalinowski, prezes Bractwa św. Jakuba w Toruniu. – Taki szlak musi być bezpieczny, jak i posiadać walory piękna, przyjemne widoki, które pomagają w kontemplacji. To były ważne kryteria przy jego wytyczaniu – zauważa Maria Lorentowicz-Zagalak.
Bydgoska Droga przez bazylikę
Droga w Bydgoszczy zaczyna się przy rondzie inż. Józefa Nowkuńskiego i wiedzie w kierunku Bazyliki św. Wincentego a Paulo. Jest ona kościołem stacyjnym na bydgoskiej drodze. Znajduje się w niej rzeźba św. Jakuba. W planach jest także utworzenie albergue na jej terenie. To miejsce, gdzie pielgrzymi będą mogli odpocząć lub przenocować. Na placu przed bazyliką powstała także tablica informacyjna o szlaku.
Bydgoska trasa została wyposażona w drogowskazy i naklejone bądź namalowane żółte muszle na niebieskim tle, które są symbolami św. Jakuba i szlaku mu poświęconego.
Pierwsze sprawdzenie szlaku odbyło się w maju. Wtedy to około 130 osób przeszło z Bazyliki do Brzozy.
Inauguracja i pierwszy wymarsz
Oficjalna inauguracja rozpoczęła się 27 października mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka w Bazylice św. Wincentego a Paulo. – Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela zaczyna się u progu domu każdego pielgrzyma, a nie jak często się sądzi dopiero w Hiszpanii – powiedział ordynariusz diecezji. Przypomniał też, że już w epoce średniowiecza wielu pielgrzymów wyruszało na Camino de Santiago z Polski, również z Kujaw i Pomorza,
W uroczystości otwarcia wzięli też udział reprezentanci parafii i miast, przez które prowadzi Droga Bydgoska. Po niej chętni wyruszyli na szlak do Mogilna. Droga powinna zająć około siedmiu godzin. Po mszy odbyła się konferencja „Camino znaczy droga”.
Więcej informacji o Drodze Bydgoskiej św. Jakuba jest dostępnych na polskiej stronie poświęconej szlakom do Santiago de Compostela.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!