Zabytkowa balustrada z dawnej „Befany” będzie ozdobą osiedla Nowy Port

Tak wygląda obecnie historyczna balustrada rodem z zakładów „Befana / AWZ Deweloper /

Deweloper uspokaja, że zdemontowana z dawnych zakładów „Befana” zabytkowa balustrada jest pod dobra opieką i będzie wykorzystana jako ozdobny detal w budowanym w centrum miasta osiedlu Nowy Port.

W mediach społecznościowych pojawiła się plotka – na szczęście okazała się tylko plotką – że zabytkowa, ozdobna balustrada rodem z zakładów „Befana” trafiła na złom. „Informacja” tak mocno „rozlała się” w sieci, że inwestor – spółka AWZ Deweloper – postanowiła ją zdementować w swoich mediach społecznościowych, przy okazji pokazując, w jaki sposób balustrada zostanie wykorzystana na terenie inwestycji Nowy Port. A zostanie wkomponowana w projekt osiedla i to w jej pierwotnym kształcie.

– Historyczny budynek dawnej fabryki „Befana” odzyskuje swój blask. Robimy w nim dachy, demontujemy stare okna oraz przygotowujemy się do czyszczenia czerwonej cegły. Jednym z charakterystycznych elementów budynku jest kuta balustrada z pięknym, oryginalnym wzorem. Od samego początku jest ona wpisana w projekt Nowego Portu. Balustrada powróci na swoje miejsce, aby swoim wyglądem znów uświetnić starą fabrykę. Balustrada została przez nas zdemontowana – element po elemencie – i jest przechowywana w zamkniętym pomieszczeniu na naszej budowie. Z uwagi na zmianę geometrii balkonów, zostanie ona odtworzona w pierwotnym kształcie – czytamy w oświadczeniu.

Inwestor informuje o współpracy ze służbami konserwatorskimi i dbaniu o każdy detal inwestycji. – Stosujemy najlepsze praktyki w przywracaniu historycznego piękna starych bydgoskich budynków – zapewnia AWZ.

Najciekawsze informacje z naszego miasta – zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter