Złota moneta z bydgoskiej mennicy sprzedana za ponad 8 milionów złotych – jedna z najcenniejszych w świecie

Złota moneta z Bydgoszczy / Mat. Oslo Myntgalleri

Studukatówka z XVII wieku została wystawiona na aukcji w Oslo. Cena wywoławcza wynosiła 15,4 mln koron. Podbito ją do do 19,2 mln koron, a razem z marżą dla domu aukcyjnego nowy nabywca musi zapłacić ponad 23 miliony koron, czyli 8,3 mln zł.

Bydgoska mennica usytuowana na Wyspie Młyńskiej była w XVII wieku królewską wytwórnią najcenniejszych monet. Za panowania króla Zygmunta III Wazy wybiła złote monety wydane z okazji zwycięstwa wojsk polskich pod Chocimiem nad Turkami.

Na aukcji w Oslo wystawiono złotą monetę o nominale 100 dukatów, która w tamtych czasach była najcenniejszą monetą wybitą w Koronie w czasach staropolskich. Na jej wybicie zużyto 350 gramów złota. Obecnie na świecie znanych jest 17 egzemplarzy tzw. „monety chocimskiej” Zygmunta III Wazy. Na rynku w ostatnich latach pojawiły się trzy z nich, a 10 znajduje się obecnie u prywatnych właścicieli.

W domu aukcyjnym Oslo Myntgalleri padł rekord Skandynawii pod względem uzyskanej ceny. Złotą monetę wystawioną za cenę wywoławczą 15 milionów koron (ponad 5,4 miliona złotych) sprzedano za 19,2 miliona koron (około 7 mln zł). Nabywca musi także zapłacić marżę dla organizatora. Licząc znią wartość transakcji przekroczyła 23 miliony koron (8,3 mln zł).

W połowie września 2023 na licytację trafiła złota 50-dukatówka z 1621 roku – mniej cenny „bliźniak” 100-dukatówki. Sprzedano ją za 2.7 mln zł. Tzw. monety chocimskie nie znajdowały się w obiegu, ale były bite w celach reprezentacyjnych. Historycznym śladem istnienia królewskiej mennicy w Bydgoszczy jest ul. Mennica na Wyspie Młyńskiej.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter