Złote i srebrne medale dla naukowców i studentów z Politechniki Bydgoskiej na targach w Bangkoku

Dyplomy dla PBŚ w Bangkoku / Fot. Mat. PBŚ

Trzy złote medale i jeden srebrny otrzymały wynalazki stworzone przez naukowców i studentów bydgoskiej politechniki na Thailand Inventor’s Day w Bangkoku.

Wśród wielu prezentowanych prac i wynalazków przez uczelnie z całego świata uhonorowano także prace z Politechniki Bydgoskiej.

Trzy złota i srebro dla PBŚ

Złotym medalem wyróżniono zespól Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej i Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii w składzie: prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, dr inż. Grażyna Gozdecka, prof. PBŚ, dr inż. Ewa Żary-Sikorska, mgr inż. Błażej Błaszak, mgr inż. Małgorzata Bąk, dr hab. inż. Justyna Bauza-Kaszewska, prof. PBŚ, dr inż. Joanna Szulc. Dostali złoto za wynalazek: Produkty sojowe i metody ich wytwarzania z całych nasion soi razem z okarą.
Kolejny złoty medal trafił do zespołu Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej (dr inż. Joanna Szulc, dr inż. Grażyna Gozdecka, prof. PBŚ, dr inż. Wojciech Poćwiardowski, prof. dr hab. inż. Marek Domoradzki), którzy pokazali wynalazek: Sposób produkcji kiełków konsumpcyjnych i urządzenie do tego procesu.
Trzeci ze złotych medali to sukces zespołu Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii i Wydziału Zarządzania w składzie: prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, Dominika Wolna, Bartosz Retmański za SAFEPOT – innowacyjna doniczka do uprawy i pielęgnacji roślin. 

Doniczka jest wyposażona w podwójne dno wypełnione keramzytem, co zapewnia prawidłowe natlenienie korzeni oraz pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Nadmiar wody spływa do przestrzeni wypełnionej keramzytem i powoli odparowuje, stopniowo dozując wodę do korzeni. Podwójne dno wyposażone w nieduże otwory sprawia, że korzenie nie są zanurzone w wodzie nawet przy intensywnym podlewaniu.
Z kolei czwarty medal, w tym przypadku srebrny, otrzymał zespół Wydziału Inżynierii Mechanicznej w składzie: dr hab. inż. Adam Mazurkiewicz, prof. PBŚ i mgr inż. Marcin Głowacki za trybometr do pomiaru współczynnika tarcia materiałów, biomateriałów i tkanek.

Udostępnij: Facebook Twitter