Złoty medal mistrzostw Europy dla florecistki z Bydgoszczy. Aleksandra Nowakowska najlepszą kadetką Starego Kontynentu

Aleksandra Nowakowska na planszy w Neapolu / Fot. Team Bizz

Wielki sukces bydgoskiej florecistki w Neapolu. Aleksandra Nowakowska z UKS MDK 5 została drużynową mistrzynią Europy kadetek.

To największy sukces bydgoskiej szermierki od wielu lat. Florecistka UKS MDK 5 z Bydgoszczy – Aleksandra Nowakowska wystąpiła w reprezentacji Polski obok Hanny Wojtas, Nataszy Kuś i Michaliny Bartol. Po emocjonującym finale reprezentacja Polski pokonała w walce o  mistrzostwo Europy Włochy, które są światową, szermierczą potęgą. W złotej drużynie jedną z czterech podstawowych florecistek była trenująca na co dzień w Bydgoszczy Aleksandra Nowakowska.

Finałowy mecz z Włoszkami kosztował nas wiele energii, był naprawdę emocjonujący. Jestem dumna – jako drużyna we wspaniałym stylu potwierdziłyśmy, że jesteśmy najlepsze w Europie – powiedziała Aleksandra Nowakowska, bydgoska drużynowa mistrzyni Europy z UKS MDK 5 Bydgoszcz.

Mistrzostwa Europy rozgrywane były w Neapolu w dniach 22-25 lutego.  W drodze do finału młode, polskie florecistki pokonały najpierw Hiszpanię /45:12/, potem Słowację /45:20/, a w półfinale Wielką Brytanię /45:14/. We wszystkich tych walkach Polki dominowały, wygrywały pewnie i z dużą przewagą punktową. Najtrudniejsze zadanie czekało jednak w finale, w którym drużyna Polski musiała stawić czoła faworyzowanej drużynie gospodarzy, czyli florecistkom Włoch. Walka była niezwykle wyrównana, ostatecznie zacięty, emocjonujący pojedynek zakończył się zwycięstwem florecistek z Polski, które wygrały 45:43 i zostały mistrzyniami Europy U17!

Dla mnie, jako trenera prowadzącego Olę w naszym klubie, kibicowanie jej w finale było niezwykle stresujące… Jestem dumny z jej występu – zachowała spokój, pokazała swoje najlepsze umiejętności. W finałowej walce pokonała, m.in. 5:2 wicemistrzynię Europy z turnieju indywidualnego Elvirę Mariavittoria Berrettę. Jestem przekonany, że to dopiero początek i będziemy wraz z Olą odnosić podobne sukcesy w kategorii juniora i seniora – podsumował Adrian Przednowek , trener Aleksandry Nowakowskiej w UKS MDK5 Bydgoszcz.

To przede wszystkim ogromny sukces Oli i całej drużyny oraz trenera kadry narodowej Sławomira Mocka, ale to także sukces tych wszystkich, którzy wspierają nasz klub – dziękuję Miastu Bydgoszcz, sponsorom, naszym trenerom, trenerowi Oli Adrianowi Przednowkowi i szerokiemu gronu rodziców – bez was nie byłoby tych sukcesów – podsumowała Hanna Grześkowiak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szermierczego i prezes UKS MDK5 Bydgoszcz.

UKS MDK 5 to jedyny szermierczy klub w Bydgoszczy. Trenuje w nim ponad 80 zawodników, a konsekwentnie rozwijane szkolenie, mimo skromnego zaplecza treningowego przynosi coraz lepsze efekty.  W ostatnich latach florecistki i floreciści z Fordonu regularnie, zarówno indywidulanie jak i drużynowo, zdobywają medale Mistrzostw Polski i odnoszą sukcesy w rozgrywkach pucharowych w Polsce i za granicą. W roku 2024 do kadry narodowej w różnych kategoriach wiekowych powołano 14 zawodników UKS MDK 5 Bydgoszcz.

Udostępnij: Facebook Twitter