Zmarł Kazimierz Koszewski. Trener, nauczyciel i wychowawca lekkoatletycznych mistrzów

Kazimierz Koszewski odszedł w wieku 86 lat. Był nauczycielem wf w Technikum Mechanicznym przy ul. Św. Trójcy i znakomitym trenerem lekkiej atletyki – pierwszym wychowawcą m.in. Sebastiana Chmary i szkoleniowcem halowego rekordzisty świata w trójskoku, Michała Joachimowskiego.

Kazimierz Koszewski zbierał sportowe talenty jako wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w dzisiejszym Zespole Szkół Mechanicznych nr 1. Potem szlifował je już na treningach w BKS Bydgoszcz. W taki sposób lekkoatletą stał się np. Sebastian Chmara. Wybitny wieloboista, halowy mistrz świata, był uczniem Technikum Mechanicznego. Wypatrzył go Kazimierz Koszewski, podobnie jak wiele innych zawodniczek i zawodników.

Aż do rekordu świata w hali doprowadził zmarły trener swego wychowanka Michała Joachimowskiego, jednego z najlepszych trójskoczków świata w latach 70. ub. stulecia.

Kazimierz Koszewski był też pierwszym szkoleniowcem olimpijczyka z Monachium w dziesięcioboju Tadeusza Janczenki. Wśród jego podopiecznych można wymienić też tyczkarza Mirosława Chmarę czy Małgorzatę Reszkę. Kazimierz Koszewski przez ponad 50 lat pracy na rzecz lekkoatletyki wychował przeszło 200 medalistów mistrzostw Polski. Był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę. W 1969 roku otrzymał złotą honorową odznakę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Udostępnij: Facebook Twitter