Zmarł Leon Piesowocki – ostatni artysta armii generała Władysława Andersa

Na zdjęciu Leon Piesowocki podczas otwarcia wystawy w MOB / Fot. W. Woźniak /

Leon Piesowocki we wrześniu 2023 roku przekazał część swojego artystycznego dorobku jako darowiznę do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Uczestniczył w wernisażu retrospektywnej wystawy jego prac w bydgoskim muzeum.

Urodził się 9 grudnia 1925 r. w Poznaniu. Po agresji Niemiec na Polskę został wysłany do pracy w fabryce amunicji, następnie, w 1943 roku, wcielony do Wehrmachtu. Był w jednostce piechoty, następnie artylerii, trafił do Francji i kolejno na front do Włoch.

Z niemieckiego wojska uciekł w październiku 1944 r. Dostał się do 2 Korpusu Polskiego, z którym wyzwalał Bolonię. Po zakończeniu działań wojennych zdobył stypendium na naukę rysunku i malarstwa w rzymskiej Accademii di Belle Arti di Roma (1945–1946). Po przemieszczeniu się wraz z armią gen. Andersa do Wielkiej Brytanii w 1946 r. kontynuował studia malarskie w Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Waldingfild koło Sudbury i Kingwood Common Camp koło Reading w Suffolk (1947–1948) oraz w renomowanej akademii sztuki Sir. John Cass College Technical Institute w Londynie (1948–1949).

Po demobilizacji w czerwcu 1947 r. pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie studiował i pracował. Brał udział w wielu wystawach organizowanych w Londynie i innych miejscach na świecie. Był wśród założycieli „Grupy 49”, jednego z najciekawszych polskich ugrupowań artystycznych działających na obczyźnie. Współpracował też z pismem „Orzeł Biały”. W październiku 1961 r. otrzymał obywatelstwo brytyjskie, będąc przekonanym, że został pozbawiony polskiego obywatelstwa przez komunistyczny rząd w powojennej Polsce. W 1976 r. przeprowadził się na stałe do francuskiej Prowansji.

Jego dzieła pokazywano na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Paryżu, Lyonie, Montelimar, Montpellier czy Ales.

W 2018 r. pojawił się na Światowym Zjeździe Kombatantów w Warszawie. W tym samym roku zostały mu przyznane uprawnienia kombatanckie, a w listopadzie otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – miało to miejsce w czasie wystawy jego prac podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych przez Stowarzyszenie France-Pologne w departamencie Gard. W czerwcu 2021 r. konsul generalny RP w Lyonie odznaczył Leona Piesowockiego medalem „Gloria Artis” – to najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury zostało mu przyznane przez ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego.

W 2020 r., w czasie panującej pandemii Covid-19, 95-letni artysta otworzył wystawę w Oliwskim Ratuszu Kultury, później ekspozycja prezentowana jest w Muzeum w Koszalinie.

W 2022 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przygotowało dużą retrospektywną wystawę prac Leona Piesowieckiego, który osobiście uczestniczy w wernisażu wystawy. We wrześniu 2023 r. przekazał część swojego artystycznego dorobku jako darowiznę do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Odszedł człowiek wielkiego formatu, ostatni artysta malarz gen. Andersa. Jednocześnie skromny, bardzo gościnny, kochający ludzi, do ostatnich chwil życia bardzo poruszony napaścią Rosji na Ukrainę i toczącą się tam wojną. Cześć jego pamięci.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter