Zmarł twórca pierwszej polskiej agrorafinerii. Prof. Witold Podkówka tworzył dzisiejszą Politechnikę Bydgoską

Politechnika Bydgoska poinformowała o śmierci prof. Witolda Podkówki. 94-letni naukowiec był pierwszym dziekanem wydziału hodowli i biologii zwierząt.

Prof. zw. dr hab. Witold Podkówka zmarł 8 grudnia 2022 roku. Był doktorem honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie. – Odszedł człowiek niezwykły, bez reszty oddany nauce w dyscyplinie zootechnika, który z wielkim poświęceniem tworzył historię naszego wydziału i jako pierwszy dziekan z sukcesami nim kierował przez dwie kadencje – piszą współpracownicy z wydziału hodowli i biologii zwierząt bydgoskiej uczelni.

Prof. Podkówka był prodziekanem ds. nauki, wieloletnim kierownikiem katedry żywienia zwierząt i gospodarki paszowej, kierownikiem licznych programów naukowych, organizatorem nowoczesnego centrum badawczo-dydaktyczno-wdrożeniowego w Mochełku.

Był pomysłodawcą pobudowania wytłaczarni oleju z nasion rzepaku i pierwszej w Polsce agrorafinerii, produkującej biopaliwo „Epal„ do silników wysokoprężnych. Profesor Podkówka to inicjator pierwszych zagranicznych praktyk studenckich, wspaniały wykładowca i wychowawca wielu pokoleń studentów, w tym doktorów, a także doktorów habilitowanych i profesorów.

– Żegnamy wybitnego uczonego z zakresu żywienia zwierząt, o niekwestionowanym autorytecie naukowym z zakresu konserwacji pasz, znanego i uznanego popularyzatora, wieloletniego przewodniczącego Komisji Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej KNZ PAN, członka Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa oraz Komisji ds. oceny odmian kukurydzy przy Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, niezależnego eksperta w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w Komisji ds. pasz. Jego dokonania naukowe uhonorowano  wielokrotnie odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Profesor Witold Podkówka stworzył godny naśladowania wzór Uczonego i Nauczyciela Akademickiego. Do końca swojego życia emocjonalnie był związany z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej służąc, w miarę możliwości, swoim doświadczeniem i wsparciem – żegnają współpracownicy z uczelni.

Uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Podkówki odbędą się w piątek, 16 grudnia br. o godzinie 10. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Osielsku. Bezpośrednio po Mszy Świętej ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym.

Udostępnij: Facebook Twitter