Zmiany w bydgoskich placówkach oświatowych. Konkursy wyłonią nowych dyrektorów

Jeszcze w tym roku szkolnym zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora MDK nr 2/Fot. B.Witkowski

Nowy rok przyniesie wiele zmian w bydgoskiej oświacie. 19 szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Bydgoszcz będzie miało nowe kierownictwo.

Z końcem grudnia powitaliśmy w woj. kujawsko-pomorskim nową kurator oświaty. Po odwołaniu Marka Gralika, jego obowiązki przejęła Grażyna Dziedzic – wieloletnia dyrektorka III LO. To jednak nie koniec roszad w lokalnej oświacie. Jeszcze w 2024 roku w dziewiętnastu przedszkolach, szkołach i Młodzieżowyc Domach Kultury w Bydgoszczy będą wybierani ich dyrektorzy.

Rok szkolny pełen zmian

Pierwszy konkurs na dyrektora w Bydgoszczy został już ogłoszony. 16 stycznia miasto opublikowało ogłoszenie w sprawie Przedszkola nr 33 w Bydgoszczy. Powodem zmian w kierownictwie placówki jest emerytura obecnej dyrektorki. Oferty na to stanowisko można wciąż składać. Termin upływa 31 stycznia. Szczegóły ogłoszenia dostępne są na stronie Miasta Bydgoszczy.

Kolejne konkursy na dyrektorów szkół i przedszkoli planowane są już w lutym. Zmiany dotyczą Przedszkola nr 43 „U Krecika Szybownika”, Szkoły Podstawowej nr 28, Szkoły Podstawowej nr 58, Zespołu Szkół Elektronicznych, VI Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6 Specjalnej. Konkursy to wynik kończących się kadencji odchodzących dyrektorów. W dwóch placówkach upłynie okres 10 miesięcy pełnienia obowiązków przez dyrektora.

Z końcem roku szkolnego 2023/2024 swoje dyrektorskie kadencje zakończą włodarze kolejnych dwunastu szkół i placówek. Są to: SP nr 2, SP nr 10, SP nr 27, SP nr 37, SP nr 26, SP nr 65, Zespół Szkół nr 16, ZS nr 32, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i Bursa nr 2. Fotel dyrektora będzie również do objęcia w Młodzieżowych Domach Kultury nr 2 i 4. Terminy ogłoszenia konkursów dla tych placówek wciąż nie są ustalone.

Kryteria, a w zasadzie wymagania, jakie muszą spełniać kandydaci na stanowisko dyrektora placówki oświatowej są określone w rozporządzeniu MEN z 11.08.2017 r. Niektóre z nich to:

  1. Posiadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego,
  2. Posiadanie wykształcenia wyższego i tytułu zawodowego magister, magister inżynier lub równorzędnego, oraz przygotowania pedagogicznego,
  3. Ukończenie studiów z zakresu zarządzania albo kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą,
  4. Posiadanie co najmniej pięcioletniego stażu pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletniego stażu pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;
  5. Posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy z okresu ostatnich pięciu lat pracy; albo w przypadku nauczyciela akademickiego pozytywnej oceny pracy z okresu czterech lat pracy na uczelni;
  6. Spełnianie warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym;
  7. Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych;
  8. Brak prawomocnego ukarania karą dyscyplinarną, oraz brak toczącego się postępowania dyscyplinarnego przeciwko kandydatowi;
  9. Brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  10. Brak toczenia się przeciwko kandydatowi postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego;
  11. Brak zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter