Wystawa na moście Staromiejskim – kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz, Violetta Kowalska z Fundacji Cooltura, prezydent Rafał Bruski i wojewoda Michał Sztybel / Fot. R. Sawicki/UMB
Cały miesiąc, od 5 września do 5 października, będą trwać obchody 250-lecia Kanału Bydgoskiego. Był motorem napędowym gospodarczego rozwoju naszego miasta. Teraz staje się ponownie zadbanym miejscem spacerów i rozrywki dla bydgoszczan, a w czasie jubileuszu czeka nas tam wiele atrakcji.
W czwartek (22 sierpnia) na moście Staromiejskim została otwarta specjalna wystawa poświęcona historii i teraźniejszości Kanału Bydgoskiego. To pierwszy z wielu akcentów świętowania 250-lecia Kanału Bydgoskiego. – Pierwsze udane przepłynięcie odbyło się 14 września 1774 roku, ale właściwie świętować można by cały rok – mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego – 250. rocznica wbicia pierwszej łopaty już minęła, bo było to 1 marca 1773 roku. 9 czerwca 1774 roku Kanał Bydgoski był gotowy, ale jak się okazało tylko teoretycznie. Barki z wapnem wpłynęły na kanał, ale nie udało się ich przeprawić. Zawiodła VII Śluza, nieoczekiwanie podniosło się dno i trzeba było poczekać do 14 września – opowiada Izajasz.
Trwające miesiąc obchody 250-lecia Kanału Bydgoskiego, rozpoczną się 5 września i zakończą 5 października. – To była wspaniała inwestycja, dzięki której nasze miasto zyskało rangę bardzo ważnego węzła transportu i dzięki temu się rozwijało i bogaciło. Wolą mieszkańców przed kilku laty było, aby miasto inwestowało w rewitalizację Kanału Bydgoskiego i to się dzieje. Wiele inwestycji już powstało, łącznie za kwotę ok. 20 milionów złotych. To piękne miejsce dla wypoczynku na wodzie i wokół wody – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
– Podejmujemy wspólnie działania, aby Kanał Bydgoski został wpisany na prestiżową listę Pomników Historii. Jest ich w Polsce 126, pięć w woj. kujawsko-pomorskim, ale jeszcze żadnego w Bydgoszczy. Status Pomnika Historii nadaje prezydent Rzeczypospolitej. Prezydent Rafał Bruski złożył już wniosek, który trafia do ministra kultury za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kanał w części należy do miasta, a w części do państwowych Wód Polskich, które także złożyły wniosek o zaliczenie go do Pomników Historii. Teraz będzie on wspólnie procedowany. Mam nadzieję, że Kanał Bydgoski zostanie wpisany na listę Pomników Historii – mówi wojewoda Michał Sztybel – To ważne, bo bardzo się przysłuży do wzmocnienia świadomości znaczenia kanału nie tylko wśród bydgoszczan – dodał Tomasz Izajasz.
250-lecie i bulwar Leonarda Pietraszaka
Podczas czwartkowej konferencji przedstawiono szczegóły obchodów 250-lecia Kanału Bydgoskiego. – Złożą się nań wydarzenia o różnym charakterze i przeznaczone dla grup o różnych zainteresowaniach – mówi kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego – Będą spływy kajakowe i rajdy rowerowe, koncerty i spektakle plenerowe. A ja zapraszam na spacer wzdłuż kanału, żeby zobaczyć kolejne nabrzeża odrestaurowane dzięki staraniom miasta – dodaje.
14 września, dokładnie w 250-lecie przepłynięcia pierwszych barek, organizatorzy zapraszają na pokaz świetlny i laserowy: „Historia Kanału Bydgoskiego światłem malowana” oraz koncert na wodzie zespołu Pinky Loops – Przygotowaliśmy pokaz w dwóch turach, aby każdy mógł go zobaczyć – mówi Izajasz. Jubileuszowe imprezy rozpoczną się 5 września (czwartek) – A potem zapraszamy we wszystkie weekendy września oraz jeszcze 5 października – prezentuje Violetta Kowalska, przewodnicząca Rady Osiedla Miedzyń-Prądy i prezes Fundacji Kanał Cooltura.
Jubileuszowe obchody kończą się 5 października imprezą pt. Vabank poświęconą znakomitemu aktorowi Leonardowi Pietraszakowi. Jest pochowany na Cmentarzu Starofarnym i zostanie w sposób specjalny upamiętniony. Tego dnia także bulwar nad kanałem po stronie południowej otrzyma imię Leonarda Pietraszaka.
Program imprez na 250-lecie Kanału Bydgoskiego
5 września
Wystawa: Bydgoski Obszar Wodny w czasie II wojny światowej
17:00, Muzeum Kanału Bydgoskiego ul. Staroszkolna 10
7 września
Wyścig smoczych łodzi: samorządowcy, dziennikarze, instytucje kultury, przedsiębiorcy
11:00, stary Kanał Bydgoski pomiędzy IV i V śluzą
Kino plenerowe
20:00, polana przy V śluzie ul. Czarna Droga
8 września
Spływ kajakowy
12:00, Wyspa Młyńska – Marina Gwiazda, ul Bronikowskiego
14 września
Pokaz świetlny i laserowy: „Historia Kanału Bydgoskiego światłem malowana”
koncert na wodzie – zespół Pinky Loops
19:00, bulwar Sebastiana Malinowskiego przy ul. Kanałowej
15 września
Charytatywny mecz piłki nożnej na boisku: gwiazdy – samorządowcy – dziennikarze
15:30, boisko Klubu Sportowego Gwiazda
Koncert: 250 lat Kanału Bydgoskiego – Fundacja Kanał Cooltura, z udziałem Macieja Miecznikowskiego
19:00, bulwar Sebastiana Malinowskiego przy ul. Kanałowej
21 września
Promocja albumu – „250 lat Kanału Bydgoskiego” i koncert muzyki klasycznej na wodzie
16:00, Muzeum Kanału Bydgoskiego, bulwar Sebastiana Malinowskiego, przy ul. Staroszkolnej
22 września
Cztery Pory Roku – Rajd rowerowy
10:00, Muzeum Kanału Bydgoskiego ul. Staroszkolna 10
29 września
Koncert przy V śluzie
18:00 – 20:00, polana przy V śluzie, ul. Czarna Droga
5 października
Vabank – wydarzenie poświęcone Leonardowi Pietraszakowi
16:00 – 20:00 – bulwar Sebastiana Malinowskiego, przy ul. Staroszkolnej