Uciekaj na rowerze przed udarem. I to jest rada nie tylko dla ludzi po sześćdziesiątce

Maja Kozdrój / Fot. B. Witkowski/UMB

– Kiedyś mówiło się, że udar mózgu dotyczy tylko osób po 60. roku życia. Aktualnie ta granica się przesunęła, do naszego stowarzyszenia dołączają już osoby po 30. roku życia – mówi Maja Kozdrój, wiceprezeska „Stowarzyszenia Udarowcy – liczy się wsparcie!”.

Roman Laudański: – Nie pytają czasem, co tak młoda osoba robi w Stowarzyszeniu Udarowcy?

Maja Kozdrój, wiceprezeska „Stowarzyszenia Udarowcy – liczy się wsparcie!”, pielęgniarka Pierwszego Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Kardioanestezjologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy: – W 2014 roku udar mózgu przeszedł mój tata. Wtedy zapisałam go do stowarzyszenia. Na początku przychodziłam na spotkania jako opiekunka taty, następnie zaangażowałam się w wolontariat, aby pomagać przy akcjach prozdrowotnych organizowanych przez stowarzyszenie. W 2024 r., otrzymałam propozycję objęcia funkcji wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Udarowcy- liczy się wsparcie i wraz z obecnym prezesem stowarzyszenia Pawłem Komosińskim kontynuujemy działania prozdrowotne mające na celu uświadomienie społeczeństwa czym jest udar mózgu, jakie są jego objawy, przyczyny oraz jak udzielać pierwszej pomocy.

– Rocznie około 90 tysięcy Polaków doświadcza udaru.

– Do czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu należą m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta etc. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mamy duży wpływ na to jaki tryb życia prowadzimy. Kiedyś mówiło się, że udar mózgu dotyczy tylko osób po 60 roku życia. Aktualnie ta granica się przesunęła, do naszego stowarzyszenia dołączają już osoby po 30. roku życia. Przejazd rowerowy organizujemy już po raz trzeci. Odbywa się w celu promowania profilaktyki, by ludzie podejmowali aktywność fizyczną, aby zniwelować ryzyko wystąpienia udaru mózgu. W obecnych czasach prowadzimy bardzo szybki tryb życia, nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Przemieszczamy się z punktu A do punktu B samochodem… Stres, szczególnie długotrwały, z którym również mamy do czynienia może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Stres może także przyczynić się do wystąpienia TIA, czyli przemijający atak niedokrwienny.

– Na czym on polega?

– Krótkotrwałe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, którego objawy są podobne do udaru mózgu, ale ustępują w ciągu 24 godzin. Udar mózgu może mieć wiele konsekwencji: neurologiczne, psychiczne, sercowonaczyniowe etc. Po udarze niektóre osoby mogą mieć problemy z mówieniem, pisaniem, pamięcią. Bywa, że ktoś doświadczył udaru i nawet o tym nie wie, ponieważ nie występują charakterystyczne objawy. Nie ma opadającego kącika ust, niedowładu kończyn. Najprostszym testem, który wykonujemy u osób z podejrzeniem udaru mózgu jest prośba o równoczesne podniesienie obu dłoni. Jeśli widzimy asymetrię, czyli jedna kończyna jest niżej od drugiej to jesteśmy w stanie stwierdzić, że mamy do czynienia z udarem. Podobnie z innymi objawami: bełkotliwą mową, mroczkami przed oczami, asymetrią ust.

Pamiętajmy o tzw. złotej godzinie, podczas której pacjent powinien trafić do szpitala w celu udzielenia specjalistycznej pomocy medycznej w postaci trombektomii (zabieg medyczny, polegający na mechanicznym usunięciu skrzeplin z naczynia) czy trombolizy (procedura medyczna, która polega na podaniu leków mających rozpuścić skrzep krwi). Kluczowe jest to, żeby osoby trzecie – świadkowie zdarzenia – zadzwoniły na pogotowie, by pacjentowi jak najszybciej została udzielona specjalistyczna pomoc.

– Czym jest udar?

– Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu spowodowane niedokrwieniem lub krwotokiem. Wskutek tego dochodzi do zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej, a tym samym obumarciem części tego narządu. Pamiętajmy, że udar to zagrożenie życia. Zbyt późna pomoc może doprowadzić do śmierci pacjenta.

– Jeśli rodzice mieli udary, to czy dzieci są też nimi zagrożone?

– Wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia udaru jest większe.

– Jakie mogą być następstwa udaru?

– Mówiliśmy o upośledzeniu mowy. Takie osoby zapominają słów, nagle zacinają się, zapominają, co chciały powiedzieć. To je bardzo denerwuje. Może także pozostać niedowład kończyn, problemy z chodzeniem, równowagą, pamięcią. U każdego pacjenta mogą być to różne deficyty i nie u każdego są one takie same.

– Proszę opowiedzieć o rajdzie rowerowym w dniu 10 maja.

– Będzie to trzeci Rekreacyjny Przejazd Rowerowy z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej. Rajd odbędzie się 10 maja 2025 r. (w sobotę) w Bydgoszczy. Start i meta przejazdu zlokalizowane są w Myślęcinku (Szumilas) przy Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Hipiczna 7. Zbiórka uczestników rozpocznie się o 9.45 (pakiety startowe można będzie odbierać od 9.30), a start zaplanowany jest na godz. 11.15. Zaplanowano przejazd ulicami Bydgoszczy i powrót do Myślęcinka. Na miejscu wśród atrakcji dla dzieci przewidziano dmuchańce. Będą m.in. ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, którzy sprawdzą nasze umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna udostępni fantomy do samobadania piersi oraz jąder. Przewidziano także losowanie nagród dla zarejestrowanych uczestników. W rajdzie biorą udział osoby zdrowe oraz po udarze. Ich rodziny, przyjaciele oraz wszyscy uczestnicy, którzy chcą wziąć udział. Organizatorzy liczą na ok. 300 uczestników. Jednym w celów imprezy jest uświadomienie społeczeństwu, że ludzie mają wpływ na swoje zdrowie.

Jak informują organizatorzy, swój udział w rajdzie potwierdzili m.in.: wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, trzykrotna medalistka olimpijska Beata Rosolska oraz brązowa medalistka IO w Tokio Helena Wiśniewska i koszykarze Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Impreza uzyskała patronaty honorowe wojewody kujawsko-pomorskiego oraz prezydenta miasta.

Zapisy na przejazd rowerowy na stronie: www.udarowcyrajd.pl

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter