Żadnej nudy w Bydgoszczy w ten weekend. Będzie się działo wiele a propozycje spędzania czasu są różnorodne. Zapraszamy do naszej prezentacji najciekawszych z nich.
Festiwal Prapremier – inauguracja w Teatrze Kameralnym
Festiwal Prapremier rozpoczyna się w piątek, 14 października (spektakl w Teatrze Kameralnym, godz. 19), od przejmującego, paradokumentalnego przedstawienia pt. „Życie na wypadek wojny” przygotowanego przez ukraińskie rezydentki Teatru Polskiego.
Tekst do tego spektaklu przygotowała Lena Laguszonkowa. Natomiast w niedzielę (16 października), a potem w poniedziałek (17 października) o godz. 19, przedstawienie „F*cking in Brussels” Mikity Iłynczyka (mała scena Teatru Polskiego, ul. 20 Stycznia). Koniec tegorocznego festiwalu zaplanowano na 28 października, kiedy odbędzie się ostatnie, sceniczne czytanie tekstu-finalisty drugiej edycji Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora”.
Fonomo czyli muzyka, plastyka i film
Koncerty, pokazy filmowe, wernisaże i panele dyskusyjne z udziałem twórców – to wszystko w kalendarzu Festiwalu Fonomo 2022. Jedenasta edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 13-16 października. 14 i 15 października – piątek i sobota – to dwa główne dni koncertowe. W tym czasie na bydgoskich scenach zobaczymy zespoły krajowe i zagraniczne. Wśród nich goście z Wiellkiej Brytanii – Snapped Ankles. Ich styl muzyczny oscyluje wokół post punka. Zespół w czasie koncertów przesuwa granice, wplatając elementy ze świata performance’u. Równie ciekawych wrażeń dostarczą rodzimi eksperymentatorzy z zespołu Bled. Na Festiwalu FONOMO zaprezentują swój zeszłoroczny album. Na krążku wolna improwizacja wpada w zsynchronizowany chaos. Po raz pierwszy w Bydgoszczy swój koncert da zespół Nagrobki. W czasie FONOMO nie zabraknie mocnych, kobiecych akcentów. Resina połączy klasyczne dźwięki wiolonczeli z bębnami, elektroniką i głosami, natomiast Nkisi w elektronicznych nutach odniesie się do swojego dziedzictwa, czerpiąc z afrykańskich polirytmii. Szczegółowy program – TUTAJ.
Kameralnie w Filharmonii Pomorskiej
6500 widzów wysłuchało koncertów w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. W piątek o godz. 19, już pierwsze pofestiwalowe spotkanie w Filharmonii Pomorskiej. Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod batutą Roberta Kabary i Karolina Nowotczyńska (skrzypce) wykonają suitę „Don Kichot” Georga Philippa Telemanna; koncert skrzypcowy D-dur op. 61 (opr. na orkiestrę smyczkową) Ludwiga van Beethovena i Serenada na smyczki op. 6, Josefa Suka.
Bydgoskie Dni Projektowe w Młynach Rothera
Ukazanie kreatywnego potencjału Bydgoszczy – to jeden z głównych celów Bydgoskich Dni Projektowych w Młynach Rothera, które odbędą się od 14 do 16 października. Kuratorką BDP jest Beata Bochińska – kolekcjonerka, autorka bestsellera „Zacznij kochać dizajn”. Fundacja Bochińskich, razem z Młynami Rothera tworzą BDP.
Jednym z najważniejszych elementów Bydgoskich Dni Projektowych są trzy wystawy, które będzie można obejrzeć w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej aż do 31 grudnia. Ich kuratorkami są Katarzyna Hodurek-Kiek (wystawa Gra Towarzyska), Agnieszka Stanasiuk /AgaBrwi (wystawa RóżniMy) i Anna Siedlecka (wystawa Blisko).
Bydgoski Festiwal Operowy zaprasza na „Proces” i „Aidę”
W weekend dwa kolejne przedstawienia w ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Adaptacja powieści Franza Kafki „Proces” to propozycja Opery na Zamku w Szczecinie na tegoroczny Bydgoski Festiwal Operowy. Spektakl w piątek (14 października), o godz. 19. Dwa dni później (16 października, godz. 18) nieśmiertelna „Aida” Giuseppe Verdiego z Opery Bałtyckiej.
Święto Kapusty na Kapuściskach
W sobotę, 15 października, od godz. 14 do 18, odbędzie się, w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, impreza pn. „Święto Kapuścisk”. W trakcie imprezy nie zabraknie degustacji kapuśniaku wraz z kulinarnym pokazem na żywo prowadzonym przez Piotra „Celtyckiego” , który przygotuje kapustę w niezwykły sposób. W programie imprezy znajdziemy mnóstwo ciekawych atrakcji. Wstęp i udział jest bezpłatny.
Tor przeszkód i inne atrakcje na basenie Astoria
Nowa Astoria przy ul. Królowej Jadwigi 27, 50-metrowy basen, zaprasza w weekend na wodny tor przeszkód. Ma długość ponad 44 m i jest atrakcją nie tylko dla dzieciaków. Dla wszystkich to okazja do zabawy, zmierzenie się z czasem, czy też sprawdzenie własnej koordynacji. Tor jest w pełni bezpieczny, a dla najmłodszych przygotowane są kamizelki. Pieczę nad bezpieczeństwem zawsze sprawuje w tej części pływalni ratownik. Tor jest dostępny dla wszystkich – wystarczy tylko wykupić bilet na pływalnię. Korzystanie z atrakcji nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tor jest dostępny w sobotę (god. 12-22) oraz w niedzielę (10 – 22).
ABBA Show w Immobile Łuczniczka
W piątek (godz. 19.30) muzyczne widowisko zawierające największe hity zespołu ABBA. ABBA Show odnosi sukcesy na całym świecie, zarówno w Europie, jak i w USA czy Indiach. Widzowie cofną się w czasie do lat 60-tych, kiedy Bjorn, Benny, Agnetha i Frida, czyli oryginalna ABBA, spotkali się, by zagrać razem pierwszy raz. Następnie publiczność jest zaproszona za pomocą piosenek oraz efektów produkcyjnych do odbycia podróży obserwując rozwój zespołu i słuchając przebojów takich jak: Waterloo, SOS, Mamma Mia, Dacing Queen, Money Money Money, Knowing Me Knowing.
Teatr Kameralny dla dzieci
„Rozplątanie tęczy” to spektakl dla najmłodszych dzieci. Jasne tło sceny, brak hałasów i powolne tempo spektaklu, pozwalają najmłodszym widzom stopniowo oswajać się z teatralnym otoczeniem. Wraz z rozwojem akcji dzieci odkrywają kolejne odcienie tęczy, by na koniec ukazać całą paletę barw. To moment, kiedy widzowie mają szansę być namacalną częścią widowiska, sprawdzić, co znajduje się po drugiej stronie tęczy. Soczyste kolory i fascynujące rekwizyty zaspokajają dziecięcą ciekawość. Przedstawienie w piątek o godz. 10 w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej.
Sidney Polak i Maria Peszek w Fabryce Lloyda
Na dwa koncerty zaprasza w weekend Fabryka Lloyda (ul. Fordońska 156). W sobotę o godz. 20 Sidney Polak, czyli „Otwieram wino ze swoją dziewczyną”. W niedzielę (godz. 18) Maria Peszek zaśpiewa utwory ze swojej płyty pt. Ave Maria. Artystce towarzyszyć będzie band w składzie Kamil Pater, Jacek Prościński i Olo Walicki.
Spacer Historyczny. Polacy w niemieckiej Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe zaprasza na spacer historyczny po Bydgoszczy pod hasłem „148 lat. Polacy w niemieckiej Bydgoszczy”. Poprowadzi go Kamil Ściesiński z MOB. Początek w sobotę, 15 października o godz. 12. w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. To będzie przechadzka śladami polskich patriotów i patriotek, działających w Bydgoszczy pod niemieckimi rządami. Wstęp do muzeum – 8 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.