Weekend w Bydgoszczy – co się dzieje w mieście 11-13 lipca. Rzeka Muzyki i inne atrakcje [ZAPOWIEDZI]

W niedzielę będzie się można ponownie bawić na koncercie z cyklu Rzeka Muzyki / Fot. M. Hordowicz

Lipiec w pełni. Wakacje się rozkręcają. Mnóstwo wakacyjnych atrakcji czeka nas w ten weekend w Bydgoszczy. Oto nasze propozycje.

Wakacje w Hangarze Kultury

Fordońskie kino Jeremi w ZS nr 5 przy ul. gen. Fieldorfa-Nila zaprasza w piątek (11 lipca) o godz. 10.30 na seanse filmowy dla dzieci – film pt. Kosmiczna wiadomość. Cena biletu: 6 zł / 5 zł dla grup zorganizowanych powyżej 10 dzieci

Koci Fest – festiwal dla wielbicieli kotów

Stowarzyszenie Stukot, organizacja aktywnie działająca na rzecz ograniczenia bezdomności zwierząt w Polsce, zaprasza na czterodniowy Festiwal Miłośników Kotów. Od 10 do 13 lipca – warsztaty, zajęcia, porady dla wszystkich, którzy kochają swe koty. – Festiwal będzie wspaniałą okazją do rozszerzenia naszych działań edukacyjnych i dotarcia do jeszcze większej ilości osób – mówią organizatorki ze Stowarzyszenia Stukot – Forma wydarzenia będzie atrakcyjna dla uczestników. Chcemy poruszyć tematy, które uważamy za ważne. Jesteśmy przekonani, iż będzie to także wspaniała okazja do promocji Bydgoszczy jako miasta przyjaznego zwierzętom. A poniżej program Kociego Festu.

Wakacje w muzeum

Muzeum Okręgowe zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań. W piątek (godz. 17 – zbiórka przed gmachem ul. Gdańska 4) wykład plenerowy pt. Tam wypadało bywać. Miejsca spotkań towarzyskich XIX-wiecznych bydgoszczan. Poprowadzi go dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła z Wydziału Historycznego UKW.

W sobotę (12 lipca – godz. 12) wyprawa spod muzeum śladami żydowskich mieszkańców Bydgoszczy – wykład plenerowy prof. Tomasza Kawskiego, dziekana Wydziału Historycznego UKW. Podczas spaceru będą prezentowane wybrane fragmenty materialnego dziedzictwa społeczności żydowskiej w Bydgoszczy w okresie od XIX wieku do lat 70. XX wieku.

Motoryzacyjne miasteczko w Myślęcinku

Volvo For Safety – to interaktywne miasteczko bezpieczeństwa, które w dniach 11–13 lipca (od godz. 14) pojawi się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Wstęp wolny Jakie będą atrakcje?

  • zaawansowane symulatory bezpieczeństwa, które pozwolą zrozumieć i poczuć na własnej skórze, jakie zagrożenia mogą wystąpić na drodze.
  • warsztaty pierwszej pomocy, które nauczą praktycznych umiejętności, mogących uratować życie.
  • atrakcje dla dzieci, takie jak mini miasteczko ruchu drogowego, warsztaty edukacyjne i kreatywne zabawy, które uczą bezpieczeństwa przez rozrywkę.
  • prezentacje innowacyjnych systemów wspomagających kierowców, takich jak City Safety, które pokazują, jak technologia Volvo dąży do przyszłości „Zero Ofiar Zero Wypadków”.

Wyprawa w ginące miejsca

W piątek (godz. 18) w synagodze w Starym Fordonie spotkanie z autorem książki „Ginące miejsca” Michałem Jankowskim. Michał Jankowski bydgoski historyk, regionalista i poeta opowie o publikacji dotyczącej zapomnianych i zaniedbanych zabytków naszego województwa. Ilustruje miejsca zwykle niedostępne, często przez nas niezauważane.

Potańcówka w Fabryce Lloyda

W piątek (godz. 20) Fabryka Lloyda przy ul. Fordońskiej zaprasza na potańcówkę na scenie plenerowej. Tp 5. urodziny Fabryki Lloyda – zabawa taneczna przy najlepszych hitach lat 80tych i 90tych z dj-em.

Koncert jazzowy na tarasach Młynów Rothera

W piątkowy wieczór (początek o godz. 19) kolejny koncert na tarasach Młynów Rothera – wstęp wolny. Zagra KEVIN GÓRZYŃSKI TRIO — studenci i absolwenci Akademii Muzycznej.

Jazz na scenie letniej Eljazzu

W piątek (godz. 20) Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz zaprasza na 13. edycję Europejskiej Akademii Jazzu. Tym razem na scenie letniej (lub sali koncertowej w zależności od pogody) przy ul. Krętej wystąpi trio w składzie: Rafał Sarnecki – gitara, Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa, Adam Golicki – perkusja. Wstęp wolny.

Na granicy rapu i alternatywy w Parzymy Tutaj

W piątek (godz. ) w cafe Parzymy Tutaj przy ul. Długiej 61 koncert fugi. Tworzą go chłopaki z poznańskich Jeżyc balansują na granicy rapu, alternatywy i popu. Wstęp wolny.

Kino plenerowe nad Balatonem i w Starym Fordonie

Startuje letnie kino plenerowe. W piątek nad Balatonem na Bartodziejach, a w niedzielę w Starym Fordonie na nadwiślańskich bulwarach. Wszystkie szczegóły poniżej.

Enea Bydgoszcz Triathlon

X Enea Triathlon Bydgoszcz / Fot. R. Sawicki/ UMB

W sobotę i niedzielę (12 i 13 lipca) 11. edycja największych zawodów triathlonowych w Polsce. Impreza co roku gromadzi ponad 4 500 zawodników i blisko 25 000 kibiców. Zawody w centrum Bydgoszczy przyciągają nie tylko wyjątkową, rodzinną atmosferą, ale też zróżnicowanymi dystansami czy zadaszonymi strefami zmian. Oprócz zawodów indywidualnych, na Enea Bydgoszcz Triathlon odbywa się rywalizacja sztafet oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Prawników i Lekarzy w triathlonie czy Puchar Świata w Quadrathlonie. Zawody zdobyły tytuły: Debiut Roku (2015) i Impreza Roku (2015, 2016, 2018) przyznane zawodom przez środowisko triathlonowe. Wszystkie szczegóły – TUTAJ.

Joga na trawie

W sobotę (godz. 10) w parku Jana Kochanowskiego kolejne w tym roku spotkanie z jogą – wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycielek ze Stanu Harmonii.

Gorączka złota – wycieczka

Skarb Bydgoski to jedno z największych okryć historycznych XXI wieku. W sobotę o godz. 10.30 początek wycieczki śladem złota – start przy makiecie dawnej Bydgoszczy, obok muzeum na ul. Mostowej. W trakcie spaceru odwiedzimy:
Katedrę Bydgoską – miejsce odkrycia skarbu
Wyspę Młyńską – miejsce gdzie dawniej znajdowała się Mennica Bydgoska
Ul. Długą – miejsce gdzie znajdowała się w dawnych wiekach Brama Kujawska, którą Szwedzi szturmem wdarli się do miasta
Centrum Kreatywności – miejsce gdzie zobaczymy replikę skrzyni ze skarbem i odkryjemy jego wagę
MOB Europejskie Centrum Kultury –  aktualne miejsce ekspozycji Skarbu Bydgoskiego

Posmakujemy też lodów stworzonych specjalnie na Złoty Szlak Bydgoszczy – „SKARB BYDGOSKI” z prawdziwym, jadalnym złotem! Czas trwania: 1,5 spaceru + wejście na wystawę Skarb Bydgoski (pamiątkowy przewodnik w wersji książeczkowej, bilety na wystawę i lody w cenie spaceru).

Spacer śladami kobiet – Cząstki

W sobotę (12 lipca, godz. 12 -14, zbiórka: ul. Toruńska 136, to tuż obok ronda Toruńskiego) wyprawa poświęcona kobietom, artystkom związanym z naszym miastem. Nagrania trasy spacerowej są inspirowane słuchowiskiem „CZĄSTKI – spacer ścieżkami kobiet” autorstwa Anny Niestatek. Twórczyni wraca do swego rodzinnego miasta, by odbyć spacer śladami kobiet, które żyły w nim wiele lat wcześniej. Odwiedza rozmaite zakątki, ślepe ulice swojego życia – odnajdując w nich analogie i liczne powtórzenia w stosunku do dawnych, jak i przyszłych herstorii. Wędrówkę rozpoczyna spod nieistniejącego już domu swojej nigdy niepoznanej prababki – Joanny, przemieszczając się do kolejnych punktów na mapie czasu i linii życia kobiety, artystki. Forma spaceru jest zaproszeniem do czynnego towarzyszenia autorce w drodze. Trasa piesza o długości około 7 kilometrów potrwa nieco ponad 1,5 godziny. Po spacerze zapraszamy na rozmowę z autorką słuchowiska.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPACERU? ZABIERZ ZE SOBĄ:
– naładowany smartfon / tablet z dobrym i szybkim łączem internetowym z zainstalowaną aplikacją „SoundCloud”
– słuchawki kompatybilne z powyższym smartfonem
– wygodne buty
– wodę
– w razie prognozowanego deszczu – płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol

W przypadku bardzo złej pogody wydarzenie zostanie przełożone na inny termin.

Młyny na lato – wakacje w Młynach Rothera

Młyny Rothera zapraszają na swój wakacyjny cykl warsztatów i spotkań. Szczegóły w tekście poniżej.

Żużlowe mistrzostwa Europy na torze przy ul. Sportowej

W sobotę (godz. 17) na stadionie Polonii pierwszy w tym sezonie turniej Speedway European Championships. W stawce 16 zawodników jest żużlowiec Abramczyk Polonii, Szymon Woźniak.

Bydgoszcz do odkrycia – wycieczka w Starym Fordonie

Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja / Fot. B.Witkowski / UMB

W niedzielę (godz. 10) na Rynku w Starym Fordonie początek kolejnej z wycieczek z cyklu „Zostań turystą w swoim mieście”. Fordon obecnie kojarzy się największą sypialnią Bydgoszczy. Dzielnica ta do lat 70-tych była jednak oddzielnym miasteczkiem o wyjątkowo ciekawej historii. Odsłoni ją prawdziwy pasjonat i wielbicie tej części miasta – Damian Amon Rączka. Udział bezpłatny.

Rzeka Muzyki – Skubas gwiazdą niedzieli

Pierwszy koncert zgromadził setki widzów / Fot. M. Hordowicz

Zawsze w niedzielę w lipcu i sierpniu, zawsze o godz. 19 i oczywiście z wolnym wstępem – taka jest tradycja bydgoskiej Rzeki Muzyki, która od lat cieszy się wielką popularnością. W drugim koncercie (niedziela, 12 lipca) na Wyspie Młyńskiej gwiazdą będzie Skubas.  To artysta, który stworzył jedną z piękniejszych polskich piosenek miłosnych o… braku miłości. W 2024 roku powrócił z czwartym studyjnym albumem zatytułowanym “W ogień”. Jego singiel “Co i tak nadejdzie” osiągnął status złotej płyty i łącznie ponad 10 milionów odtworzeń w serwisach streamingowych. W 2025 roku Skubas koncertuje ze swoim przekrojowym materiałem ze wszystkich albumów w dyskografii.

Udostępnij: Facebook Twitter