To będzie symboliczna data i ważny dzień dla Bydgoszczy. 11 listopada, w Święto Niepodległości, w Młynach Rothera, będzie można zobaczyć „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”.
Datę otwarcia wystawy przekazał prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Napisał do bydgoszczan – Przyszedł ten dzień, kiedy mogę Was serdecznie zaprosić na pierwszą, stałą wystawę do naszych Młynów Rothera. 11 listopada – zapiszcie sobie tę datę. W Spichrzu Zbożowym, trwają końcowe prace nad otwarciem pierwszej stałej wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Wszystkich bydgoszczan i gości naszego miasta zapraszam do jej zwiedzania już od piątku (11 listopada) – powiadomił na swoim profilu na Facebooku.
Węzły – losy ludzi i Bydgoski Węzeł Wodny
„Węzły” to jedna z trzech stałych wystaw, które są zaplanowane w Młynach Rothera. Jest przygotowana do oglądania w Spichrzu Zbożowym – usytuowanym od strony rzeki.
Czym są „Węzły”- to nowoczesna, multimedialna, interaktywna wystawa. To opowieść o mieście nad rzeką i jej mieszkańcach, o znaczeniu wody w życiu ludzi. Stanowi nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców.
– Przed nami uwieńczenie kilkuletnich starań wielu osób i środowisk. W Młynach Rothera ruszy pierwsza wystawa stała. Jestem dumny z tego, że opowiemy na niej o Bydgoszczy, nierozerwalnie związanej z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą. Wierzę w to, że Węzły przyczynią się do budowania miejskiej wspólnoty i pomogą odwiedzającym nas gościom poczuć ducha miasta. To jedno z zadań naszej instytucji – popularyzacja dziedzictwa. Tworzenie wystawy było fascynującym i angażującym procesem, cieszę się, że zaproszenie do współpracy kuratorskiej przy tym projekcie przyjęli eksperci z Warszawy i z Gdyni, Grzegorz Sołtysiak i Sebastian Tyrakowski – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.
Grzegorz Sołtysiak to historyk, publicysta, współautor audycji telewizyjnych, radiowych oraz wystaw muzealnych. Sebastian Tyrakowski, wicedyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, ekspert z zakresu inwestycji kulturalnych. Razem z nimi pracowała Patrycja Jankowska – specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera, koordynatorka działań związanych z wystawą „Węzły”.
Woda, węzły i tango
Zdjęcia, ryciny, teksty i filmy przeplatają się na wystawie z elementami scenografii, które wprowadzają nas w klimat dawnej Bydgoszczy. Ekspozycja pozwoli nam odkryć, jak kształtowało się XIX-wieczne miasto. Dowiemy się, kiedy pierwszy raz zatańczono w Bydgoszczy tango argentyńskie oraz jak wyglądało codzienne życie na barce. W przestrzeni „Węzłów” nie zabraknie też ważnych dla bydgoszczan symboli, m.in. słynnego holownika Konrada. Wystawa pokazuje nie tylko historię miasta, lecz zajmuje się także współczesnymi aspektami związanymi z wodą – zarówno w ujęciu lokalnym, jak również globalnym. Na wystawie będzie można zobaczyć, jak współczesna Bydgoszcz radzi sobie z kryzysem klimatycznym oraz jakie działania podejmuje, aby chronić florę i faunę.
Symbioza miasta i wody to klucz opowieści o Bydgoszczy, którą snują autorzy „Węzłów” – To, co przewijało się w relacjach, dokumentach, wspomnieniach, to symbioza miasta i wody. Poszedłem tym tropem. Chciałem pokazać, w jaki sposób Brda, Wisła i Kanał Bydgoski wpływały na rozwój miasta, jego bogactwo, jego charakter. Rzeka/woda dominuje na całej wystawie, w różnych aspektach i kontekstach. Przewodnikami po takiej Bydgoszczy są młode kobiety, które na przestrzeni ponad stu lat opisywały w pamiętniku przekazywanym w kolejnych pokoleniach losy swojej rodziny na tle miasta i jego burzliwej historii – mówi dr Grzegorz Sołtysiak z zespołu kuratorskiego wystawy „Węzły”.
Jak żyli bydgoszczanie nad wodą i na wodzie
Na wystawie kluczowe wydarzenia w dziejach miasta splatają się z opowieściami o codziennym życiu. Materiały pozyskane na ekspozycję pochodzą nie tylko z archiwów innych instytucji, ale także – ze zbiorów prywatnych. Można będzie zobaczy i wysłuchać opowieści świadków historii nagranych na wideo. Wśród nich są byli pracownicy Młynów Rothera, którzy doskonale pamiętają budynek z czasów, gdy pełnił funkcje przemysłowe.
Ekspozycja zajmuje dwa piętra Spichrza Zbożowego. Zaczyna się na parterze od prezentacji historii rozwoju Bydgoszczy oraz liczne powiązania miasta z rzeką. Z kolei na piętrze opowieść o tym, jak bezcennym zasobem naturalnym jest woda.
– Zwiedzający mogą doświadczyć różnorodnej formy prezentacji treści, licznych interaktywnych instalacji multimedialnych oraz manualnych, a także specjalnych stref relaksu i rekreacji nad wodą – dodaje Sebastian Tyrakowski z zespołu kuratorskiego wystawy „Węzły”.
Spotkanie z „Węzłami” zacieśni więź mieszkańców z miastem, a turystom pomoże lepiej je zrozumieć. W prace nad wystawą zaangażował się również zespół badaczy, pracownicy instytucji, które podzieliły się z Młynami swoimi zbiorami, oraz osoby prywatne – świadkowie historii. – Zapraszamy na weekend otwarcia, od 11 do 13 listopada – mówi Anna Czarnecka z Młynów Rothera. O godzinach otwarcia Młyny poinformują w najbliższym czasie.
Co po „Węzłach” w Młynach Rothera
Kompleks Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej to pochodzący z drugiej połowy XIX wieku zespół przemysłowy składający się ze środkowego budynku, młyna oraz dwóch spichrzy: zbożowego i mącznego. Miasto go odnowiło i przystosowało do funkcji centrum kultury za ponad 100 mln złotych, razem z tarasem i fontannami. Znajdą się w nim trzy stałe ekspozycje. Kolejną będzie interaktywna ekspozycja ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania „Młyn-Maszyna”, która otworzy się w drugiej połowie przyszłego roku. W planach jest także utworzenie Centrum Wiedzy o Mózgu.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej, działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.