Tajemniczy ogród pełen kwiatów, egzotyczna dżungla i podwodny świat zwierząt – to tylko niektóre z murali, jakie mogą podziwiać mali pacjenci Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Fundatorem projektu jest Fundacja DKMS.
Inicjatorem akcji był Łukasz Różycki, dawca szpiku. Trzy lata temu oddał swoje komórki macierzyste pacjentowi cierpiącemu na nowotwór krwi. Tym samym dał nieznanej osobie najcenniejszy dar – zdrowie i życie.
– Dobrze pamiętam moment, kiedy zadzwonił telefon z informacją, że mój „bliźniak genetyczny” jest w potrzebie. Cieszę się, że dzisiaj znowu mogę nieść pomoc! Grafiki, które stworzyliśmy na szpitalnych korytarzach, to szansa na przywrócenie odrobiny uśmiechu i koloru w miejscu, gdzie mali bohaterowie walczą z całych sił o zdrowie i powrót do normalności. Radość maluchów i ich rodziców to najlepsza nagroda, jaka mogła mnie spotkać – mówi Łukasz Różycki, dawca faktyczny i właściciel firmy, która odpowiadała za realizację nadruków.
Każda z ośmiu grafik opowiada inną historię. Łączą je wspólni bohaterowie i opowieść, która uruchamia dziecięcą wyobraźnię. Barwne murale naścienne mają pomóc przełamać strach i trudne emocje, które towarzyszą dzieciom podczas pobytu w szpitalu. Łączą w sobie funkcję estetyczną i terapeutyczną – pozwalają chociaż na chwilę oderwać się od trudnej szpitalnej rzeczywistości.
– Dzieci mierzące się z chorobami nowotworowymi spędzają na oddziale często wiele tygodni. Szpital staje się częścią ich codzienności. Radosne, pełne koloru grafiki mają szansę umilić ten czas, ćwicząc dziecięcą uważność oraz angażując małych pacjentów i ich bliskich w odkrywanie świata przyrody. Pierwsze reakcje zarówno dzieci, jak i personelu są niezwykle pozytywne! – mówi prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, dyrektor Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Inicjatywa Fundacji DKMS obejmuje szpitalne oddziały w całej Polsce. Kolorowe murale powstają również na oddziałach hematologicznych i onkologicznych w Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM, czy w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu. Zadania finansowane są w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, realizowanego przez Fundację DKMS. Jego celem jest pomoc pacjentom – od momentu diagnozy aż do całkowitego powrotu do zdrowia.
– Mamy nadzieję, że murale, które ozdobiły ściany Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy chociaż na chwilę odwrócą uwagę małych pacjentów od leczenia i przeniosą ich do bajkowego świata przyrody. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę i wspólnymi siłami pokolorować onkologiczny świat dzieci. – podsumowuje Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.