Na parkiecie Grupa Moderator Areny lały się krew, pot i łzy. Klepki z niego trafią do koszykarskich kibiców – przy okazji remontu w hali

Wymiana parkietu w Grupa Moderator Arena / Fot. B. Witkowski/UMB

– Wymieniamy cały parkiet, ponieważ tzw. podbudowa, czyli konstrukcja podtrzymująca boisko była zużyta – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, kierownik obiektu. Nowa, drewniana podłoga będzie gotowa na rozpoczęcie koszykarskiego sezonu. Kibicom wręczone będą klepki, na których koszykarze Enei Abramczyk Astorii cieszyli się z dwóch awansów do ekstraklasy a koszykarki Artego zdobywały srebrne i brązowe medale mistrzostw Polski.

Trwa wymiana parkietu i oświetlenia w Grupa Moderator Arenie przy ul. Toruńskiej. Obiekt powstał w 2014 roku, wtedy jako mniejsza hala tzw. rozgrzewkowa dla uczestników pierwszych, siatkarskich mistrzostw świata w Polsce. Jej pojemność liczy 1,5 tys. osób. Zadomowiły się w niej koszykarskie drużyny z naszego miasta – męska Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz oraz żeńskie Artego.

Bydgoskie Centrum Sportu, operator hali, przygotowało film, na którym prezentuje rozbiórkę starego parkietu oraz tzw. podbudowy. Konstrukcja ta służyła przez 12 lat funkcjonowania obiektu. Jak dowiedzieliśmy się w klubie Astoria Bydgoszcz, część drewnianych klepek została przekazana koszykarskiej drużynie i trafią one – jako pamiątka – do kibiców. Szczegóły pojawią się niedługo w mediach społecznościowych „Asty”. To na tym parkiecie „czarno-czerwoni” świętowali awanse do koszykarskiej ekstraklasy w 2019 roku oraz niedawny – 27 maja 2026 roku.

– Postanowiliśmy wykonać kompleksową wymianę, m.in. w związku z awansem Astorii do najwyższej ligi. Wcześniej parkiet był cyklinowany i w razie potrzeby naprawiany, szczególnie w okolicach koszów, gdzie zawodnicy najwięcej skaczą. Już wtedy wykonawca wskazywał, że podbudowa jest naruszona też w innych miejscach. Otrzymywaliśmy od klubów informacje, że w niektórych strefach piłka słabiej się odbija. Postanowiliśmy więc, że te wakacje będą odpowiednim czasem na wymianę boiska – mówi Tomasz Lewandowski, kierownik Grupa Moderator Areny.

Za rozbiórkę parkietu wzięli się pracownicy Bydgoskiego Centrum Sportu. Używają do tego nawet kilofów. Klepki wypadają wraz z reklamowymi naklejkami podłogowymi. Po drewnianej nawietrzni nie ma być śladu do 11 lipca. Wtedy odbywać się będzie Enea Bydgoszcz Triathlon i z hali będą korzystać uczestnicy imprezy. Dywany będą położone już na betonowej podłodze. Po zawodach triathlonowych rozpocznie się montaż nowego parkietu, tak by koszykarze mogli się jak najszybciej zapoznać ze świeżym boiskiem. Koszt budowy parkietu to ponad 785 tys. złotych.

Ponadto w hali wymieniane jest oświetlenie na nowocześniejsze. – Światła będą w różnych kolorach, dzięki czemu widowiska sportowe i koncerty będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla kibiców. Podobne oprawy świetlne zainstalowane są w hali Immobile Łuczniczka – informuje kierownik hali.

Obecna hala Grupa Moderator Arena oprócz rozgrywek sportowych służy do organizacji targów, wystaw, koncertów czy pokazów. Na przestrzeni lat zmieniali się sponsorzy tytularni hali, przez co jej nazwa była modyfikowana. Obiekt nazywał się wcześniej Artego Arena i SISU Arena.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje¨!

Udostępnij: Facebook Twitter