Gala w kinie Orzeł / Fot. B. Witkowski/UMB
Za nami szósta edycja projektu „Aktywni razem – wolni od uzależnień”, największego w Polsce takiego przedsięwzięcia profilaktycznego organizowanego przez jednostki samorządowe. Podsumowanie odbyło się na uroczystej gali w kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury.
Organizatorem „Aktywnych razem” jest Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”, Urząd Miasta Bydgoszczy, a partnerami – Nadleśnictwa w Bydgoszczy i Żołędowie, bydgoska Straż Miejska, MCK oraz Eneris Proeco.
W Programie uczniowie bydgoskich szkół (zapoznanych z zasadami Programu zostało aż 7,5 tys. uczniów) biorą udział w zmaganiach: medialnej, aktywności fizycznej oraz filmowej. Przez cały rok wykonują zadania, które są następnie oceniane przez jury.
Uczniowie uczestniczą też w tzw. „aktywnych piątkach” – zajęciach odbywających się co piątek na terenie bydgoskich szkół. Są one podzielone na trzy kategorie – filmowe, medialne oraz aktywności fizycznej. Dzieci i młodzież w ciekawy sposób są podczas nich edukowani np. w zakresie zagrożeń płynących z Internetu i uzależnień sieciowych. Duży nacisk organizatorzy kładą na integrację z rodziną i najbliższymi, ruch na świeżym powietrzu, działania ekologiczne.
Ważnym elementem były spotkania integracyjne uczestników z koordynatorami. Uczestnicy składali budki lęgowe dla ptaków, aktywnie spędzali przerwy w szkole, spacerowali wiosną i tworzyli świąteczne krasnale zimą. Mieli też możliwość przeżycia fascynującej przygody w specjalnie przygotowanym Escape Roomie, zlokalizowanym w Ośrodku BORPA.
Program Aktywni Razem – Wolni od uzależnień w liczbach:
- Ponad 7500 uczniówzapoznanych z projektem
- Z 21 szkół i placówek oświatowych,
- przygotowanych przez 30 koordynatorów – opiekunów.
Laureaci „Aktywni razem – wolni od uzależnień”
Nagrody indywidualne
MEDIA
Wyróżnienia oraz nagrody o wartości 500 zł
Sara Rzepińska ze Szkoły Podstawowej nr 37
Maja Sroka z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
Franciszek Nowak z Zespołu Szkół Specjalnych nr 30
III Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1 tys. zł.
Dominika Wanat z Branżowej Szkoły Specjalnej I St. Nr 6
II Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1,5 tys. zł.
Maria Zielińska z Zespołu Szkół nr 19
I Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 2 tys. zł.
Julia Kowalewska ze Szkoły Podstawowej nr 32
FILM
Wyróżnienia oraz nagrody o wartości 500 zł
Zuzanna Kuś z Zespołu Szkół Handlowych
Kornelia Klamrowska ze Szkoły Podstawowej nr 17
Stanisław Sarnowski ze Szkoły Podstawowej nr 17
III Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1 tys. zł.
Nikodem Koprowski ze Szkoły Podstawowej nr 31
II Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1,5 tys. zł.
Amelia Szczawińska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
I Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 2 tys. zł.
Martyna Zgórska ze Szkoły Podstawowej nr 17
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Wyróżnienia oraz nagrody o wartości 500 zł
Bartosz Łatacz – Zespół Szkół nr 30 Specjalnych
Marcelina Barszcz ze Szkoły Podstawowej nr17
Wiktoria Kijewska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
III Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1 tys. zł.
Oliwier Wilkoński – Szkoła Podstawowa nr 32
II Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1,5 tys. zł.
Tymoteusz Sieradzki z Zespołu Szkół nr 19
I Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 2 tys. zł.
Amelia Krawczak z Zespołu Szkół nr 19
NAGRODY DLA KOORDYNATORÓW OPIEKUNÓW
3 miejsce – nagroda rzeczowa do 2 tys. zł
Agnieszka Kamińska – Szkoła Podstawowa nr 17
2 miejsce – nagroda rzeczowa do 3 tys. zł
Martyna Karwowska – Pabianek – Zespół Szkół 30 Specjalnych
1 miejsce – nagroda rzeczowa do 4 tys. zł i tytuł – Lider Bydgoskiej Profilaktyki Szkolnej 2026
Justyna Wróbel – Ratajczyk z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
NAGRODY DLA SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH ORAZ TYTUŁU LIDERA BYDGOSKIEJ PROFILAKTYKI SZKOLNEJ 2026
3 miejsce – nagroda rzeczowa do 3 tys. zł.
Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 6
2 miejsce – nagroda rzeczowa do 5 tys. zł.
Szkoła Podstawowa nr 17
1 miejsce- nagroda rzeczowa do 10 tys. zł i tytuł – Lider Bydgoskiej Profilaktyki Szkolnej 2026.
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich


