Gala akcji „Aktywni razem – wolni od uzależnień. Profilaktyka na wielką skalę

Gala w kinie Orzeł / Fot. B. Witkowski/UMB 

Za nami szósta edycja projektu „Aktywni razem – wolni od uzależnień”, największego w Polsce takiego przedsięwzięcia profilaktycznego organizowanego przez jednostki samorządowe. Podsumowanie odbyło się na uroczystej gali w kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury.

Organizatorem „Aktywnych razem” jest Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”, Urząd Miasta Bydgoszczy, a partnerami – Nadleśnictwa w Bydgoszczy i Żołędowie, bydgoska Straż Miejska, MCK oraz Eneris Proeco.  

W Programie  uczniowie bydgoskich szkół (zapoznanych z zasadami Programu zostało aż 7,5 tys. uczniów)  biorą udział w zmaganiach: medialnej, aktywności fizycznej oraz filmowej. Przez cały rok wykonują zadania, które są następnie oceniane przez jury. 

Uczniowie uczestniczą też w tzw. „aktywnych piątkach” – zajęciach odbywających się co piątek na terenie bydgoskich szkół. Są one podzielone na trzy kategorie – filmowe, medialne oraz aktywności fizycznej. Dzieci i młodzież w ciekawy sposób są podczas nich edukowani np. w zakresie zagrożeń płynących z Internetu i uzależnień sieciowych. Duży nacisk organizatorzy kładą na integrację z rodziną i najbliższymi, ruch na świeżym powietrzu, działania ekologiczne. 

Ważnym elementem były spotkania integracyjne uczestników z koordynatorami. Uczestnicy składali budki lęgowe dla ptaków, aktywnie spędzali przerwy w szkole,  spacerowali wiosną i tworzyli świąteczne krasnale zimą. Mieli też możliwość przeżycia fascynującej przygody w specjalnie przygotowanym Escape Roomie, zlokalizowanym w Ośrodku BORPA. 

Program Aktywni Razem – Wolni od uzależnień w liczbach:

  • Ponad 7500 uczniówzapoznanych z projektem 
  • Z 21 szkół i placówek oświatowych, 
  • przygotowanych przez 30 koordynatorów – opiekunów. 

Laureaci „Aktywni razem – wolni od uzależnień”

Nagrody indywidualne 

MEDIA

Wyróżnienia oraz nagrody o wartości 500 zł 

Sara Rzepińska ze Szkoły Podstawowej  nr 37

Maja Sroka z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich

Franciszek Nowak z Zespołu Szkół Specjalnych nr 30

III Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1 tys. zł.

Dominika Wanat z Branżowej Szkoły Specjalnej I St. Nr 6

II Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1,5 tys. zł. 

Maria Zielińska z Zespołu Szkół nr 19

I Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 2 tys. zł.

Julia Kowalewska ze Szkoły Podstawowej nr 32

FILM 

Wyróżnienia oraz nagrody o wartości 500 zł 

Zuzanna Kuś z Zespołu Szkół Handlowych

Kornelia Klamrowska ze Szkoły Podstawowej nr 17

Stanisław Sarnowski ze Szkoły Podstawowej nr 17

III Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1 tys. zł.

Nikodem Koprowski ze Szkoły Podstawowej nr 31

II Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1,5 tys. zł. 

Amelia Szczawińska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich

I Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 2 tys. zł.

Martyna Zgórska ze Szkoły Podstawowej nr 17

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Wyróżnienia oraz nagrody o wartości 500 zł 

Bartosz Łatacz – Zespół Szkół nr 30 Specjalnych

Marcelina Barszcz ze Szkoły Podstawowej nr17

Wiktoria Kijewska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich

III Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1 tys. zł.

Oliwier Wilkoński – Szkoła Podstawowa nr 32

II Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 1,5 tys. zł. 

Tymoteusz Sieradzki z Zespołu Szkół nr 19

I Miejsce – nagroda rzeczowa o wartości do 2 tys. zł.

Amelia Krawczak z Zespołu Szkół nr 19

NAGRODY DLA KOORDYNATORÓW OPIEKUNÓW 

3 miejsce – nagroda rzeczowa do 2 tys. zł 

Agnieszka Kamińska – Szkoła Podstawowa nr 17

2 miejsce – nagroda rzeczowa do 3 tys. zł

Martyna Karwowska – Pabianek – Zespół Szkół 30 Specjalnych

1 miejsce – nagroda rzeczowa do 4 tys. zł i tytuł  – Lider Bydgoskiej Profilaktyki Szkolnej 2026

Justyna Wróbel – Ratajczyk z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich

NAGRODY DLA SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH ORAZ TYTUŁU LIDERA BYDGOSKIEJ PROFILAKTYKI SZKOLNEJ 2026

3 miejsce – nagroda rzeczowa do 3 tys. zł.

Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 6

2 miejsce – nagroda rzeczowa do  5 tys. zł.

Szkoła Podstawowa nr 17 

1 miejsce- nagroda rzeczowa  do 10 tys. zł i tytuł – Lider Bydgoskiej Profilaktyki Szkolnej 2026.  

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Udostępnij: Facebook Twitter