„Łatwo-pomagające” Elfy rozdały prezenty najmłodszym pacjentom bydgoskich szpitali. Marysia chciała mustanga

Za nami finał akcji „Onko-Dzieci Listy Piszą”. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Łatwo Pomagać w bajkowych strojach wręczali gwiazdkowe prezenty. Magii Świąt dopełniły iluminacje w Zaczarowanym Ogrodzie Szpitala im. Jurasza.

W sobotę, 17 grudnia wolontariusze i przyjaciele Stowarzyszenia Łatwo Pomagać już po raz siódmy wyruszyli w drogę z kuframi pełnymi prezentów. Zamiast reniferów i sań, były trzy załadowane po brzegi busy. A w nich ponad 400 paczek przygotowanych dla najmłodszych pacjentów leczących się w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. Jana Brudzińskiego i w Szpitalu im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

– W sobotę rozdawaliśmy paczki dla wszystkich małych pacjentów przebywających na oddziałach. Szpitale są w tej chwili przepełnione, trzeba było przygotować i zapakować około 400 paczek. Bardzo pomogła nam w tym młodzież z liceum w Koronowie. Nieoceniona była też pomoc trzech firm, które udostępniły swoje samochody i pomogły rozwieźć paczki. Tego dnia w akcji brało udziało około 40 osób, byliśmy podzieleni na cztery podzespoły. Prezenty były zróżnicowane i przygotowane pod kątem wieku pacjentów, były też paczuszki dla wcześniaków – opowiada Wioletta Górska ze Stowarzyszenia Łatwo Pomagać.

Odwiedziny Mikołaja i jego kolorowej drużyny sprawiły wiele radości i uśmiechów na twarzach chorych dzieci. Maluchy, nawet te w ciężkim stanie reagowały pozytywnie. Kulminacją przedświątecznego weekendu cudów, było rozświetlenie Magicznego Ogrodu w Szpitalu im. Jurasza. – Już po raz kolejny ogromne podziękowania dla firmy Blachere, która podarowała przepiękne świąteczne iluminacje do Magicznego Ogrodu. Iluminacje odpalił w sobotę o godzinie 16 nasz dzielny, 5-letni Ignaś w stroju Supermana. Za pomocą magicznego miecza dotykał po kolei każdej ozdoby, która rozbłyskała. Stroje, w których odwiedziliśmy pacjentów na oddziałach udostępniła nam firma Wesolandia. Dzieci się bardzo ucieszyły, machały z okien – dodaje Wioletta Górska.

Magiczny Ogród w Szpitalu im. Jurasza/fot. Stowarzyszenie Łatwo Pomagać

Ponad 150 spełnionych marzeń

Onko-Dzieci Listy Piszą to akcja zapoczątkowana w 2016 roku. Mali wojownicy z oddziałów onkologii, oraz dzieci z przewlekłymi schorzeniami: neurologicznymi lub dróg oddechowych m.in z niewyleczalną mukowiscydozą, napisały listy ze swoimi marzeniami. W tym roku było ich ponad 150. Stowarzyszenie Łatwo Pomagać publikowało je od listopada na swoim fanpage na Facebooku. Jeden z nich napisała 8-letnia Emilka: Od urodzenia choruję na NF1. Moja choroba postępuje i wciąż pojawiają się nowe guzy.Mimo choroby staram się być pogodną i wesołą dziewczynką. Lubię się śmiać i bawić. Mam głowę pełną marzeń, a najbardziej kocham konie. Dlatego chciałabym pod choinką znaleźć konika „Mustang-Duch wolności”, który po naciśnięcia guzika chodzi.Bardzo lubię się dzielić, dlatego proszę Elfie również o małe drobiazgi dla mojego rodzeństwa- siostry 14 i 12 lat, oraz brata – 14 lat.

O drobne upominki dla swojego rodzeństwa poprosiła także 5-letnia Marysia i wiele innych chorych dzieci. Każde z nich znalazło swojego Łatwo-pomagającego Elfa, który spełnił marzenia i dostarczył podarunki wprost do domu wybranego dziecka. Do akcji włączyli się darczyńcy indywidualni, firmy, urzędy i stowarzyszenia. Elfy nie zapomniały o rodzinach chorych dzieci. Całoroczne akcje, bazarki i kiermasze, jak również wpłaty od darczyńców, pozwoliły uzbierać kwotę 47 tysięcy złotych. Pieniądze zostały przekazane do 90 rodzin małych pacjentów onkologicznych.

Zapisz się do naszego newslettera!

Młoda wolontariuszka doceniona

12 grudnia poznaliśmy laureatów plebiscytu na Bydgoskiego Wolontariusza Roku 2022. Wyróżnienie w kategorii Wolontariat Dziecięcy odebrała tego dnia Ksenia Suszko. Dziewczynka aktywnie angażuje się w działania Stowarzyszenia Łatwo Pomagać. Nie jest jej obojętny los rówieśników, którzy zmagają się ze śmiertelnymi chorobami. Ksenia została doceniona za swoją działalność pomocową na rzecz chorych dzieci, organizację zbiórek i pomoc w organizacji pikników charytatywnych.

Udostępnij: Facebook Twitter