Budynek w dawnej fabryce DAG Bromberg / fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Już 1 marca rozpocznie się kolejny sezon w Exploseum. Na wiosnę planowane jest również otwarcie trasy typu urbex. Eksploratorzy będą wspinać się na najwyższy budynek dawnej fabryki oraz czołgać się w wąskich tunelach.
Urbex ( ang. urban exploration) jest w Polsce coraz popularniejszym zajęciem. To aktywność polegająca na eksploracji opuszczonych, czasem trudno dostępnych, zabudowań. Nie ma żadnego oficjalnego regulaminu, ale główną zasadą pasjonatów jest pozostawienie odwiedzanego miejsca, w takim stanie, jak przed przybyciem.
Kiedy w 2011 roku otwarto Exploseum w Bydgoszczy, na jego potrzeby zaadaptowano trzy sektory: jedną linię produkcyjną, która jest częścią znanej do tej pory standardowej trasy zwiedzania oraz drugi obszar wytwórczy i strefę magazynową. Te dwa ostatnie miejsca nie były przeznaczone do zwiedzania z przewodnikiem. Znajduje się na nich wiele niebezpiecznych elementów architektury. Ale niedługo będzie można na nie wyruszyć w zupełnie innej konwencji niż „wycieczka do muzeum”.
Exploseum. Ekstremalne zwiedzanie
Pracownicy muzeum przy ul. Alfreda Nobla przygotowali ofertę dla miłośników ekstremalnych wypraw. – Od wiosny planujemy otworzyć nową trasę, zwaną industrialną. Będzie liczyła ok. dwóch kilometrów – mówi Tomasz Górski, specjalista ds. edukacji w Exploseum oraz pomysłodawca utworzenia nowej trasy – Ekipa techniczna pracuje jeszcze nad jej zabezpieczeniem. Goście wejdą na najwyższy budynek muzeum. Będą przechodzili naprawdę wąskimi tunelami, gdzie trudno jest się podnieść, więc czeka ich też czołganie.
Wszyscy goście na trasie industrialnej będą wyposażani w kaski i latarki. Zwiedzać będzie można w asyście przewodnika, w grupach ok. pięcioosobowych. Łukasz Stachowicz, kierownik działu Historii Techniki w Exploseum, podkreśla, że potrzebne są inwestycje, aby można było się rozwijać. Trwają przygotowania do stworzenia Fabryki Kultury, w której otworzy się Muzeum Techniki z militarnymi eksponatami.
Zwiedzanie do muzeum możliwe będzie od 1 marca. Otwarcie trasy industrialnej może odbyć się później przez prace zabezpieczające. Więcej informacji o cenach biletów i wystawach TUTAJ.
Biegacze opanują teren fabryki
Na terenie dawnej fabryki odbędzie się również Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegacze wystartują 5 marca. Bieg główny odbędzie się na dystansie 1963 metrów, jako upamiętnienie roku śmierci ostatniego niezłomnego żołnierza, Józefa Franczaka. Więcej informacji TUTAJ.
Budowę kompleksu DAG Fabrik Bromberg rozpoczęto jesienią 1939 roku w Puszczy Bydgoskiej, aby maskować ją przed aliantami. Składało się na niego 1000 budynków. Produkowano w nim głównie materiały wybuchowe oraz amunicję. Przy jej produkcji pracowali jeńcy oraz pracownicy przymusowi. Przez długie lata, po wojnie, to miejsce było zamknięte i stanowiło tajemnicę dla bydgoszczan aż do 2011 roku, gdy utworzono w nim Exploseum. Zwiedzający zobaczą tutaj między innymi linię produkcyjną nitrogliceryny czy wagon kolejowy z czasów II wojny światowej. To miejsce jest jednym z punktów Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, jaki i bydgoskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!