Przy trzech miejskich mini tężniach można będzie już zrelaksować się w kwietniu. W maju ruszy dziesięć bydgoskich fontann.
Projekt powstania w mieście mini tężni to efekt pomysłu mieszkańców zrealizowanego po głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Pomysłodawczynią pierwszego projektu była Dorota Lakner. Jak do tej pory zbudowano trzy takie obiekty: na Wyżynach (ul. Modrakowa), w Fordonie (ul. Hallera) i Osowej Górze (ul. Wielorybia). Wszystkie cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Bydgoszczanie siadają na ławkach, jakie postawiono przy mini tężniach, spacerują wokół nich.
12-metrowej długości konstrukcje są podświetlane po zmroku. Po gałązkach tarniny spływa solanka. Na co pomagają mini tężnie? Wspomagają nawilżenie śluzówki, działają profilaktycznie na górne drogi oddechowe. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne zmęczenie. Przeciwskazania to: ostre stany zapaleń dróg oddechowych, nadczynność tarczycy, uczulenie na jod i niskie ciśnienie.
Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia trzech istniejących mini tężni. Do końca marca uzupełnione zostaną zbiorniki z 8 metrami sześciennymi solanki, ukończone przeglądy oraz oczyszczenie konstrukcji. Solanka zacznie skraplać się od 1 kwietnia.
W tym sezonie powstaną jeszcze dwie mini tężnie. Prace budowlane trwają już w Myślęcinku, na polanie Różopole oraz w Starym Fordonie przy ul. Targowisko. Inwestycje pochłoną prawie milion złotych.
Fontanny trysną w majówkę
Po jesienno-zimowej przerwie włączone zostaną także bydgoskie fontanny. W sumie jest ich dziesięć – dziewięć utrzymuje miasto, a jedną – przy Filharmonii Pomorskiej – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Jedną z najbardziej oczekiwanych jest zawsze fontanna Potop w parku Kazimierza Wielkiego. Pozostałe to:
- fontanna na Wzgórzu J. Dąbrowskiego
- fontanny na Starym Rynku (mająca 114 lat studzienka przy bibliotece i dysze z mgiełką)
- fontanna na skwerze Tadeusza Nowakowskiego odrestaurowana w ramach BBO
- międzywodzie na Wyspie Młyńskiej
- fontanny na Balatonie, na Bartodziejach (dwie konstrukcje pływające)
- fontanna multimedialna na Rynku w Starym Fordonie
Wszystkie będą działać w maju. Ich utrzymanie kosztuje rocznie 250 tys. złotych.
W ubiegłym roku rozpoczęły się także prace związane z budową trzech nowych fontann nad Starym Kanałem Bydgoskim. Wodotryski będą konstrukcjami z pięcioma poziomami dysz. Łącznie będzie ich 25 (w tym jedna pionowa). Strumienie wody mają mieć kształt opadających paraboli tworzących bardzo atrakcyjny wzór. Dodatkowo fontanny będą podświetlane za pomocą kolorowych, ledowych opraw. Wodotryski będą zlokalizowane pomiędzy ulicami Wrocławską i Czarną Drogą. Wykonawca przygotował punkty zasilające i kanały technologiczne. Obecnie wytwarzane są konstrukcje wodotrysków. Ich uruchomienie planowane jest jeszcze przed wakacjami. Koszt tej inwestycji to prawie 280 tysięcy złotych.