Amelia Abram otrzymuje główną nagrodę w plebiscycie Ośmiu Wspaniałych z rąk zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwony Waszkiewicz / Fot. B.Witkowski/UMB
We wtorek, 16 maja w siedzibie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, odbył się bydgoski finał plebiscytu Ośmiu Wspaniałych. Na szczeblu krajowym konkursu nasze miasto reprezentować będzie 17-letnia Amelia Abram.
-Nigdy nie sądziłam, że zostanę doceniona za swoją pracę w wolontariacie. Zawsze robiłam to dobrowolnie, z dobroci serca. W ten sposób zostałam wychowana i bardzo wszystkim dziękuję za docenienie mnie – powiedziała zwyciężczyni konkursu w trakcie odbierania nagrody.
Praca dla innych uczy pokory wobec życia
To właśnie Amelia Abram, decyzją konkursowego jury, została zgłoszona do ogólnopolskiego finału Ośmiu Wspaniałych, który odbędzie się w czerwcu w Ostródzie. Młoda wolontariuszka przyznała, iż „praca dla innych nauczyła jej pokory wobec życia”. Te dojrzałe słowa najlepiej podsumowują wieloletnią działalność wolontariacką Amelii. Już od 2018 roku udziela się społecznie, w minionych trzech latach w ramach grupy „Dawcy Nadziei” bydgoskiej Bursy im. M. Szułczyńskiej. W licznych akcjach Amelia niesie pomoc wychowankom domów dziecka i ubogim rodzinom, dzieciom i młodzieży przewlekle chorej i hospitalizowanej, osobom zmagającym się z uzależnieniami. Podejmuje też wiele własnych inicjatyw m.in promujących ideę wolontariatu.
Indywidualną nagrodę w kategorii Ósemka Junior zdobył 14-letni Miłosz Patrzałek. Swoją przygodę z wolontariatem zaczął dwa lata temu, w szkolnym kole. Po wybuchu wojny na Ukrainie włączył się w liczne akcje pomocowe – m.in w zbiórkę pieniędzy. – Cieszę się, że mogę działać na rzecz osób potrzebujących i proszących o pomoc. To sprawia mi radość – dodał skromnie nastolatek.
Nawiązaliśmy więź z sierotami z Zambii
W czasie gali Ośmiu Wspaniałych nagrody odebrały dwa szkolne koła wolontariatu. W kategorii Ósemeczka laureatami zostali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 66 w Bydgoszczy. Klub wolontariatu działa w tej szkole od 2019 roku, jednak już wcześniej dzieci pomagały potrzebującym rówieśnikom i zwierzętom. – Jedną z kluczowych akcji, którą wprowadziłem była akcja na rzecz sierocińca w Kasisi w Zambii. Regularnie prowadzimy zbiórki żywności – na prezentacji widzicie zbiórkę kaszek mleczno-ryżowych dla dzieci. W sierocińcu to towar deficytowy, jednak bardzo potrzebny i odżywczy. Czasem do naszych akcji włączamy lokalną społeczność z Fordonu, inne szkoły i przedszkola. Utrzymujemy kontakt z sierocińcem, wysyłamy listy i pocztówki. Otrzymujemy odpowiedzi, nawiązaliśmy kontakt z tą społecznością – mówi Rafał Kuzimski, koordynator młodych wolontariuszy. – Współpracujemy z Polską Akcją Humanitarną. W zeszłym roku zorganizowaliśmy akcję „Zamiast kwiatka niosę pomoc”. Zbieraliśmy pieniądze dla dzieci z Somalii, żyjących w trudnych warunkach i bez dostępu do czystej wody pitnej. Zakupiliśmy też dla UNICEF lekarstwa i szczepionki dla dzieci z krajów ogarniętych klęskami i wojną – dopowiada koordynatorka koła wolontariatu Arleta Rojowska.
Newsy z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
W kategorii Ósemka Grupowa nagrodzony został Szkolny Klub Wolontariuszy „Jest Moc” z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy. Z roku na rok klub zrzesza coraz większą liczbę empatycznej młodzieży. Z pożytkiem działa na rzecz ludzi i zwierząt. Klub wspiera Polski Czerwony Krzyż m.in. poprzez wspieranie zbiórek z okazji światowego Dnia Żywienia i Walki z Głodem. Młodzież angażuje się też w zbiórki artykułów papierniczych, odzieży i paczek dla bezdomnych zwierząt.