Mycie pomnika Łuczniczki, bitwy kabaretowe i występy w muszli koncertowej. Tak kiedyś bawili się studenci w Bydgoszczy

Studencka Wiosna Kulturalna – „Juwenalia”, zabawy studentów przed bydgoskimi Spichrzami w latach 80-tych / Fot. Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Przełom lat 70. i 80. był czasem wielu twórczych, studenckich inicjatyw, mimo kryzysów społecznych i gospodarczych. Żacy symbolicznie myli pomnik Łuczniczki czy organizowali targi staroci. Studenci tworzyli kulturę w klubach „Beanus”i „Spin”.

W tym roku bydgoskie uczelnie nie zorganizowały wspólnych juwenaliów. – Pomimo naszych szczerych chęci i determinacji napotkaliśmy niezależne od nas problemy powodujące, że musimy odwołać wydarzenie, które organizowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy – taki komunikat otrzymały bydgoskie uczelnie od Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Bydgoskich. Studenci postanowili więc zadziałać sami na swoich uczelniach. Samorząd Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprosił (30 maja) studentów z całej Bydgoszczy na kampus swojej uczelni, aby zabawić się na tradycyjnej „Blokadzie Łużyka”. Zorganizowanie imprezy dla studentów w planach ma też Politechnika Bydgoska. Imprezy w Fordonie potrwają od 19 do 23 czerwca. W planach są m. in. koncerty i zabawy, takie jak: bieg z piwem i flanki.

„Studenci swemu miastu”

Juwenalia studenckie zwykle organizowanie są w maju i czerwcu, przed letnią sesją egzaminacyjną. Po utworzeniu Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (dzisiejsze UKW) w 1969 roku, w majowe dni, w Filharmonii Pomorskiej odbywały się koncerty z cyklu „Studenci swemu miastu”. Prezentowano na nich różnorodne formy muzyczne. Umiejętności studentów podziwiali mieszkańcy Bydgoszczy, przedstawiciele władz miasta oraz inni goście.

Pierwsze bydgoskie imprezy studenckie na WSP, jako Juwenalia, odbyły się w dniach 9-14 maja 1977 roku. Były połączone z obchodami „Dni uczelni”. W ramach studenckiego święta, w Teatrze Kameralnym zaprezentowano koncert pod nazwą: „Studencki pokłon przodownikom pracy”. W klubie studenckim „Beanus” odbywały się występy grup kabaretowych. W domach studenckich organizowano liczne konkursy i turnieje wydziałowe. Zwieńczeniem obchodów „Dni WSP” był wieczór poetycki oraz jarmark na Starym Rynku.

„Dni uczelni” w 1978 roku rozpoczęły się od uroczystego przekazania klucza do miasta studentom, którzy w dniach 11-14 maja po raz kolejny zabawiali mieszkańców. W programie znalazły się m.in.: imprezy plenerowe na bydgoskiej starówce, koncert studentów w kultowej muszli koncertowej w Parku Ludowym (Witosa), „Dzień Sportu”, w którym Rada Klubu „Beanus” zmierzyła się z Radą Uczelnianą WSP, a na ul. Długiej zorganizowano „Pchli Targ”.

Myli bydgoskie pomniki

Pierwsze wspólne Juwenalia wszystkich uczelni odbyły się w 1979 roku. „Juvenalia Bydgoskich Studentów” zainaugurowano 11 maja. Korowód studentów przybył na Stary Rynek, gdzie z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Franciszka Kiermasza odebrali symboliczny klucz do miasta. Program obchodów dni żaków był bardzo bogaty. Przed studentami zaprezentowały się grupy: „Wały Jagiellońskie” oraz „Exodus”. Odbyło się wiele imprez tanecznych w klubach studenckich, projekcji filmów oraz happeningów, takich jak symboliczne np. mycie „Łuczniczki” i innych bydgoskich pomników. Była to także okazja do przeprowadzenia imprez sportowych, np. turnieju koszykarskiego, regat kajakowych czy biegu z Myślęcinka do Starego Rynku.

          Podobnie było rok później, kiedy studenci ATR i WSP wspólnie świętowali, a także organizowali zabawy dla dzieci w Parku Ludowym.

          Maj 1981 roku wyglądał już inaczej, nie było klimatu do imprezowania. W kraju panował kryzys społeczny i gospodarczy. Bydgoszczanie odczuwali skutki „Bydgoskiego Marca”. Przy WSP powstał wtedy Bydgoski Ośrodek Krytyki Społecznej w celu swobodnej wymiany myśli na ówczesne tematy, zajmujące społeczeństwo.

Juwenalia. Pokazy umiejętności

Juwenalia zostały reaktywowane po stanie wojennym w 1984 roku jako „Studencka Wiosna Kulturalna”. Organizatorzy z WSP bawili przez cztery dni brać studencką i dzieci. Z zabawy skorzystało także 350 studentów z innych uczelni, biorących udział w XII letnich mistrzostwach Polski sportów obronnych. Atrakcją były też pokazy judo i skoków spadochronowych.

Po sześciu latach przerwy, w 1986 roku, odbyły się kolejne bydgoskie wspólne Juwenalia. Wśród żaków WSP aktywny był klub „Beanus”, który prezentował swój dorobek i zespoły na scenie usytuowanej na Starym Rynku. „Derby kulturalne” były pojedynkami studentów ATR i WSP. W budynkach WSP pojawiły się znane grupy teatralne: „Tako” z Gdańska i „Kalambur” z Wrocławia.

Rok później także nie zabrakło licznych koncertów w klubach studenckich. Młodzież z bydgoskich uczelni podziwiała skoki do wody z łodzi motorowej, jazdę na nartach wodnych i pokazy nurkowania swobodnego w wykonaniu Akademickiego Klubu Badań Podwodnych „Arius”. W hali Astorii odbyły się „Kabaretowe derby” ATR – WSP. Imprezę prowadził Krzysztof Materna, a gościnnie wystąpili Janusz Rewiński i Krzysztof Stroiński.

 Program Juwenaliów w 1988 roku był podobny. Większość imprez odbyła się w klubach „Spin” i „Kosmos”. W „Beanusie” na „Balu Jazzowym” zagrała grupa jazzowa z Holandii „SKPT”. Rozegrano turniej piłkarski, w którym wzięły udział reprezentacje pracowników naukowych i dziennikarzy WSP i ZSMP. W finale po serii rzutów karnych pracownicy naukowi pokonali dziennikarzy.

18 maja 1989 roku rozegrano kolejne „Kabaretowe derby”, tym razem w sali „Chemika”. Ekipy bydgoskich uczelni wyższych wspierał Maciej Zembaty, Andrzej Nowicki oraz kabaret „Klika”. Podczas koncertu „Students Pop Rock Show” wystąpiły zespoły heavy-metalowe z Litwy. Swoje recitale zaprezentowali Tadeusz Woźniak i Maciej Zembaty.

Za organizację Juwenaliów w następnych latach odpowiadał Klub „Beanus”. W programie „Juwenalia 94” był: jazzowy bal, występ Krzysztofa Ścierańskiego oraz turniej piłki siatkowej o Puchar Rady Klubu „Beanus 70”. Rok później na juwenaliowej scenie swój spektakl zaprezentowali młodzi aktorzy z Wielkiej Brytanii.

Od 2001 roku Juwenalia rozpoczynają się tradycyjną „Blokadą Łużyka”. Nazwa tego wydarzenia bierze się od jej lokalizacji. Koncerty odbywały się na ulicy Łużyckiej w okolicach akademików, co powodowało zatrzymanie ruchu na ulicy. Od 2013 roku imprezę przeniesiono na kampus główny UKW. Podczas występów, studenci bawią się, biorą udział w konkursach.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter