Forum Praktyków Partycypacji w Bydgoszczy. Jak włączać mieszkańców w działanie i współdecydowanie

Miasto w różny sposób zachęca do aktywnego współtworzenia BBO / Fot. B.Witkowski/UMB

Bydgoszcz będzie gościć ludzi, którzy w praktyce współtworzą i budują obywatelską i społeczną aktywność. W Młynach Rothera odbędzie się dziesiąta edycja Forum Praktyków Partycypacji.

Dwudniowe spotkanie (15-16 czerwca) to okazja do wymiany doświadczeń osób aktywnie zaangażowanych w tematykę partycypacji obywatelskiej. W Bydgoszczy to ważny temat. Niedawno zakończyło się m.in. zbieranie pomysłów do kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Spłynęło 817 projektów, z których jesienią wybiorą w głosowaniu mieszkańcy te przeznaczone później do realizacji.

O bydgoskich doświadczeniach z obywatelskim budżetem będą w czasie forum mówić zastępca prezydenta Michał Sztybel i Jacek Rosół, koordynator BBO. Będą opowiadać m.in. „Co zrobić, by zwiększyć frekwencję podczas głosowania i zgłaszania projektów? Jakie narzędzia zastosować, by dotrzeć do jak największej grupy osób? Czy obecna formuła budżetów obywatelskich wystarczy, by samorządy z powodzeniem realizowały program przez kolejne lata? Jak działać, by działać skutecznie?”

Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej i Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów przedstawią natomiast kwestię partycypacji seniorek i seniorów w życiu społecznym. Bydgoszcz ma duże doświadczenia w tej kwestii. Trwa obecnie Seniorada – tydzień międzypokoleniowej aktywności.

Forum Praktyków Partycypacji – spotkanie wielu profesji

Forum Praktyków Partycypacji to cykliczne wydarzenie przeznaczone dla osób aktywnie zaangażowanych w tematykę partycypacji obywatelskiej. Kierowane jest do każdego, kto posiada wiedzę i doświadczenie w realizacji różnych procesów partycypacyjnych (lub kto pragnie je zdobyć i rozwijać), chce nawiązać nowe kontakty i poruszyć bardziej skomplikowane problemy.

Rokrocznie osoby, które posiadają wiedzę i doświadczenie w realizacji różnych procesów partycypacyjnych (lub które chciałyby je zdobyć i rozwijać) gromadzą się w jednym miejscu i rozmawiają o tym, co ważne. Podczas forum spotykają się przedstawicielki i przedstawiciele urzędów, organizacji pozarządowych i instytucji oraz urbaniści, architekci, projektanci i aktywiści.

Praktyczki i praktycy partycypacji podczas tegorocznej edycji porozmawiają o takich metodach partycypacji, jak budżet obywatelski, konsultacje społeczne czy narady obywatelskie. Spotkanie będzie znakomitą okazją do przeanalizowania, jak partycypacja obywatelska zmieniała się w Polsce przez ostatnią dekadę oraz w jakim kierunku może się rozwijać w przyszłości. Nie zabraknie również dyskusji o tym, jak w procesy partycypacyjne włączać dzieci i młodzież oraz czy sztuczna inteligencja jest szansą czy zagrożeniem dla partycypacji.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Udostępnij: Facebook Twitter