Kiedyś wytwarzano w tym miejscu słodycze, teraz stoi nowoczesny blok mieszkalny. Charakterystycznym elementem inwestycji stał się komin po dawnej fabryce Jutrzenki. Deweloper zatroszczył się również o to, aby pamiątką po fabryce był także fragment dawnego pieca.
Po konsultacjach z konserwatorem zabytków postanowiono upamiętnić zakłady Jutrzenka, pozostawiając zabytkowy komin dawnej, fabrycznej kotłowni. – Został rozebrany i cegła po cegle odbudowany. Wzniesiono go na nowym fundamencie, z wykorzystaniem oryginalnych materiałów – informuje inwestor, firma Colian Developer. Teraz można pamiątkę podziwiać z bliższej odległości. 21-metrowy komin stoi w pobliżu przystanków tramwajowych, przy skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i ul. Garbary.
– Na postumencie komina oprócz tablicy upamiętniającej, znalazł się jeszcze jeden artefakt przywołujący postindustrialną przeszłość tego miejsca – odrestaurowane zabytkowe denko dawnego fabrycznego pieca. Od lat 90. zdobiło ono elewację zmodernizowanego zakładu Jutrzenki, z której zostało odzyskane przy pracach rozbiórkowych – dodaje deweloper.
W pięciokondygnacyjnym bloku mieszkalnym, przy którym stoi komin, przy ul. Garbary 5, znalazły się 162 mieszkania. Na parterze powstały lokale usługowe. Nowa parcela znajduje się między ul. Królowej Jadwigi a kameralną ul. Kącik.
Historia Jutrzenki i słodyczy z Bydgoszczy
Historia komina rozpoczęła się w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym miejscu znajdowały się magazyny Fabryki Cukrów, Czekolady i Kakao „Lukullus”, przedsiębiorstwa Franza Lehmana, z siedzibą przy ul. Poznańskiej 16. Firma od 1920 roku produkowała słodycze w Bydgoszczy. Przed wybuchem II wojny światowej firma zatrudniała 600 pracowników.
Po wojnie skonsolidowano w mieście szereg przedsiębiorstw i zakładów cukierniczych, które od 1951 roku zaczęły funkcjonować pod nazwą Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Jutrzenka”. Po wielu przekształceniach Jutrzenka, w latach 90. ub. wieku sponsor żużlowców Polonii, stała się częścią grupy kapitałowej Colian Holding S.A. Obecnie produkcja słodyczy odbywa się w nowoczesnym zakładzie uruchomionym w 2014 roku na Osowej Górze.