Stary Kanał Bydgoski jako Pomnik Historii? Miasto stara się o to w ministerstwie kultury

Stary Kanał Bydgoski to absolutnie Pomnik Historii / Fot. B.Witkowski/UMB

Stary Kanał Bydgoski ma uzyskać status Pomnika Historii. – Oznacza to nadanie mu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Oznacza to również nowe możliwości i ułatwienie pozyskiwania funduszy na jego dalszą rewitalizację – mówi prezydent Rafał Bruski.

Pomniki Historii ustanawiane są w Polsce od 1994 roku. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 123 zabytkom – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów powiększa się. Na liście pomników historii z naszego regionu znalazły się m.in. rezerwat archeologiczny w Biskupinie, tężnie w Ciechocinku, zespół klasztorny w Strzelnie, włocławska katedra czy starówki w Chełmnie i Toruniu. Do tych miejsc ma dołączyć nasz Kanał Bydgoski.

Konferencja prasowa ws. Kanału Bydgoskiego
Prezydent Rafał Bruski na konferencji prasowej ws. Kanału Bydgoskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy wysłał już pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków, by ten zaopiniował wniosek. Pismo trafiło następnie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak mówi prezydent, były również deklaracje polityczne wsparcia tego wniosku.

Podczas środowej konferencji zorganizowanej w Muzeum Kanału Bydgoskiego przypomniano, że bydgoszczanie wielokrotnie wskazywali, że inwestycje miejskie powinny koncentrować się na związkach miasta z wodą.

– Składamy szczegółowo opracowany wniosek o wpisanie kanału na listę Pomników Historii – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Uzyskanie tego statusu oznacza nadanie mu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Oznacza to również nowe możliwości i ułatwienie pozyskiwania funduszy na jego dalszą rewitalizację. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów ma to dla nas ogromne znaczenie. To jedna z inwestycji uznanych przez bydgoszczan za kluczowe. Dlatego podjęliśmy się wyzwania związanego z kompleksową rewitalizacją tego miejsca. Trwa wymiana wrót śluz, budujemy nowe ścieżki dla pieszych, drogi rowerowe, place zabaw, umacniamy brzegi i sadzimy coraz więcej drzew i krzewów. Pracujemy też nad kompleksową koncepcją rewitalizacji oraz nowym planem zagospodarowania dla tego terenu. Mamy szereg innych pomysłów, które przywrócą tym terenom dawną rangę i urok – mówił prezydent – Kanał do dzisiejszych czasów zachował się w dobrym stanie historycznym, podniesienie jego rangi może wpłynąć na wzrost zainteresowania turystów odwiedzających nasze miasto – podkreślał.

Nasz kanał jest perełką

Tomasz Izajasz, dyrektor Muzeum Kanału Bydgoskiego przypomniał, że kanał jest „perełką na skalę europejską, a ceglane śluzy Starego Kanału Bydgoskiego są najstarsze w Europie”.

– Na miano Pomnika Historii zasługują te obiekty, z którymi związani są ludzie. Kanał przyciąga ludzi, energię społeczników pracujących nad tym, żeby kanał stawał się coraz piękniejszy. W końcu XIX i na początku XX wieku nad kanałem kwitło życie towarzyskie bydgoszczan. Dziś odpoczywamy tam od hałasu miasta. Pomniki Historii to wyselekcjonowana grupa zabytków, wśród których są również kanały. Kanał Bydgoski musi znaleźć się na tej liście. Kanał łączył Wschód z Zachodem, także dlatego powinien otrzymać to wyróżnienie – dodał Tomasz Izajasz.  

Radny Robert Langowski także akcentował potrzebę przywrócenia blasku kanałowi. Przypomniał o miejskich inwestycjach związanych z wzmacnianiem nabrzeży oraz odrestaurowaniem starych śluz.

– Odkrywamy potencjał miejsca do rekreacji i wypoczynku dla osób starszych, dzieci, rowerzystów – wyliczał Robert Langowski. – To miejsce nie może stracić swojego potencjału, bo historia Bydgoszczy opierała się na Kanale Bydgoskim i Brdzie. Społecznicy i mieszkańcy nakreślili kierunek rozwoju i inwestycji takich jak place zabaw, nowe ławki, kosze. Są tu stoły do szachów i ping – ponga. Bydgoszcz jest znana w kraju ze swoich związków z wodą.

– Wpisanie kanału na listę Pomników Historii ucieszyłoby mieszkańców. Może kanał zostanie jeszcze bardziej doceniony jako atrakcja turystyczna Bydgoszczy? To odpowiedź na pracę sąsiadujących z kanałem rad osiedli, które zabiegały o zwiększenie rewitalizacji kanału i wskazywały potrzebę nowych inwestycji w tym miejscu. Także realizowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – mówił radny Wojciech Bulanda. – Nad kanałem pojawią się jeszcze dodatkowe atrakcje m.in. zjeżdżalnia – tyrolka oraz ścianka wspinaczkowa.

W ostatnim czasie miasto Bydgoszcz uruchomiło szereg inwestycji związanych z rewitalizacją tego obszaru:

  • Wymiana wrót trzech  zabytkowych śluz (trwają zawansowane prace).
  • Umocnienie brzegów po stronie Wilczaka (prace zrealizowane, trwają odbiory).
  • Budowa drogi rowerowej pomiędzy Flisami i Osową Górą (długość ok. 500m, zaawansowane prace).
  • Budowa ścieżki pieszej na Miedzyniu (długość ok. 700m,  pomiędzy ulicami Krośnieńską i Plażową, Inwestycja obejmuje również stworzenie miejsc wypoczynku i rekreacji poprzez m.in. montaż małej architektury, wykonanie nasadzeń zieleni niskiej, renowację trawników, wykonanie łąki kwietnej, zaawansowane prace).
  • Dosadzenie nad brzegami Kanału Bydgoskiego ponad 100 nowych drzew (lip, brzóz, jabłoni, śliw, ozdobnych,  oraz 250 krzewów (tawuły, berberysy, rokitniki, tarniny, nasadzenia finalizowane będą jesienią).
  • Budowa placu zabaw na Okolu (z urządzeniami zabawowymi nawiązującymi do otaczającej teren przyrody, roślin znajdujących się nad kanałem. Wygląd i wyposażenie placu ma pomagać lepiej zrozumieć ważną rolę pszczół w ekosystemie, zaawansowane prace).
  • Budowa boiska do gry w bule  oraz tyrolki – czyli zjazdu linowego przy Czarnej Drodze (przed przetargiem).
  • Dostarczenie mobilnej sceny na potrzeby imprez plenerowych (konstrukcja odebrana w ostatnich dniach przez Muzeum Kanału Bydgoskiego).
  • Iluminacja śluz (zlecamy wykonanie dokumentacji).

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter