Ikarusy przez lata zawoziły bydgoszczan do miejsc pracy i szkół / Fot. B. Witkowski/UMB
W Dzień bez Samochodu Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy zaprosiły do sobie uczniów z bydgoskich szkół. W zajezdni przy ul. Inowrocławskiej poznali pracę w warsztacie autobusowym czy w nadzorze ruchu. Pod szkoły podjeżdżał po nich zabytkowy autobus marki Mercedes.
– W ramach Dnia bez Samochodu promujemy komunikacją miejską. Chcemy dzieciom zobrazować, jak wygląda komunikacja miejska nie tylko z punktu widzenia przystanka autobusowego, ale także od zaplecza technicznego – mówi Piotr Bojar, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.
Uczniowie byli ze szkół dowożeni zabytkowym Mercedesem 0305. Za kierownicą siedział Patryk Gulcz, prezes bydgoskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego, które między innymi ratuje stare autobusy, aby miłośnicy takich pojazdów, a w naszym mieście ich nie brakuje, mogli z sentymentem wsiąść do Ikarusa czy Jelcza M11.
Na miejscu uczestnicy obejrzeli zestawienie klasyków i przyszłości komunikacji miejskiej. Dzieci mogły wejść do starych ikarusów. Z pewnością dla wielu z nich był to pierwszy pobyt w autobusie, który przez długie lata służył bydgoskim pasażerom. Była też okazja do poznania elektrycznego autobusu marki MAN. Przed warsztatem wystawiony był również holownik autobusowy.
– W ramach imprezy pokazujemy warsztat napraw i stację obsługi, ale również zadania, jakie wykonuje nadzór ruchu, który na bieżąco monitoruje to co dzieje się w mieście – wyjaśnia prezes. – To pilotażowy pokaz, więc jest on w formule zamkniętej. Zaprosiliśmy dzieci z pobliskich szkół na Szwederowie. Po dwie klasy ze SP 41 i SP 63. Zaprosiliśmy też być może przyszłych pracowników z szkół mechanicznej i kolejowe, bo w MZK też brakuje takich fachowców – dodał.
Goście mogli również zobaczyć w akcji pojazd wyścigowy napędzany prądem oraz sprawdzić jak rozkłada się ciężar na rowerze. – Zabraliśmy ze sobą kilka eksponatów. Mamy prototyp bolidu elektrycznego, który wybudowali studenci z Koła Naukowego Pojazdów Szynowych. To pojazd skonstruowany na konkurs Green Power. Może on w swoich założeniach rozwijać prędkość do 60 km/h. Mamy też rower z czujnikiem, aby monitorować obciążenie ramy. Wzięliśmy też kilka próbek nietypowych materiałów, które są badane w naszym laboratorium, np. kompozyty stopu aluminium z włóknem węglowym. Niektóre są bardzo lekkie, ale można popróbować je złamać, uprzedzam, że będzie to trudne zadanie – powiedziała mgr. inż. Dominika Płaczek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej.
– Zaprosiliśmy policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, aby przeprowadzili z uczniami warsztaty dotyczące bezpieczeństwa na drodze – wskazał Piotr Bojar. Dzieci chętnie dopytywały policjantów o prawidłowe zachowania na drodze, a także wykazywały się dużą wiedzą przy pytaniach od mundurowych.
Przypominamy, że uczniowie bydgoskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych (do 20 roku życia) oraz tych z gmin Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Sicienko oraz Mrocza płacą tylko 10 zł miesięcznie lub 100 zł rocznie za przejazdy autobusami bydgoskiej komunikacji miejskiej. Więcej informacji TUTAJ.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!