Ostatnie urządzenia rekreacyjne dotarły do nabrzeże Starego Fordonu. Ścianka wspinaczkowa, skatepark i pumptruck są już zamontowane nad brzegiem Wisły. Powstało również boisko do siatkówki plażowej.
– Pumptrack znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. Frycza-Modrzewskiego. W okolicach placu dla rowerzystów (bliżej Wisły, dojazd nową ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Promenada). Powstało też boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna. Po drugiej stronie ul. Frycza Modrzewskiego mamy plac zabaw, skatepark i strefę fitness. Zamontowaliśmy też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Na całym terenie są też ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci. Bezpieczeństwa i porządku strzec ma system obrotowych kamer, które będą miały „oko” na rozległy obszar przy nabrzeżu. Ten będzie rozświetlony późnym popołudniem i wieczorami przez słupy oświetleniowe LED wyposażone w zdalne sterowanie.
Wysoki stan na Wiśle – mobilna zapora powodziowa
W ramach zadania wykonaliśmy też pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Podobnie jest w miejscach, w których piesi będą schodzić w kierunku Wisły. Miejsca te będą przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. Na co dzień elementy te nie będę widoczne. O tym systemie więcej przeczytać można poniżej.
Lunety do obserwacji i podziwiania przyrody
– Aby inwestycja była jak najbardziej dostosowana do oczekiwań mieszkańców, rozszerzyliśmy podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy, która jeszcze bardziej uatrakcyjnią cały teren nabrzeża. Powstają m.in. dodatkowe schody od strony ul. Rybaki, które umożliwią dojście do nabrzeża mieszkańcom okolicznych bloków, wykonano estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych będą montowane dodatkowo lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody –
Jeszcze więcej zieleni na fordońskich nabrzeżach
W planie nasadzeń jest prawie 200 drzew. Wśród nich znajdą się między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. Na skarpach zasadzonych zostanie też kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Powstaną skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż płotu na promenadzie zasadzono kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie ogrodzenie tworząc za kilka lat „zieloną ścianę”. Ale to nie wszystko, bowiem zdecydowano się na wykonanie dodatkowych nasadzeń, zwłaszcza wzdłuż ścieżki rowerowej na ulicy Promenada.
– Pojawi się przy niej ponad 2600 egzemplarzy róż okrywowych, kosodrzewin i płożących jałowców. Obecnie prowadzimy odrębne postępowanie na realizację tego zadania uzupełniającego – dodaje Tomasz Okoński.
60 milionów na rewitalizację Starego Fordonu
Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnim czasie przebudowany został rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego. W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta, wydanych zostało już ponad 60 milionów złotych. Po koniec września rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycja konkursu „Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku”.
Uwaga – w związku z ostatnimi pracami i odbiorami, teren będzie jeszcze częściowo niedostępny dla mieszkańców.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!