Festiwal Prapremier. Opowieść o wojnie w Ukrainie i absolutna polska prapremiera Milo Raua

Scena z „Antygony w Amazonii” / Fot. Kurt van der Elst

W czwartek (19 października) na Festiwalu Prapremier „Cyber Elf” – performatywny wykład o boju o prawdę o wojnie w cyberprzestrzeni, a potem spotkanie z Mają Kleczewską i Żenią Doliak. W piątek (20 października) polska prapremiera „Antygony w Amazonii” Milo Raua. W sobotę bydgoska „Stella Walsh”.

To już ostatnie, teatralne akcenty Festiwalu Prapremier. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się czytania sceniczne tekstów – finalistów Konkursu Dramaturgicznego Miasta Bydgoszczy „Aurora”. W czwartkowy wieczór (początek o godz. 19 na małej scenie Teatru Polskiego) zobaczymy spektakl pt. Cyber Elf autorstwa Magdy Szpecht. Po wybuchu wojny w Ukrainie wróciła do dziennikarstwa i jako Cyber Elf ścierała się w cyberprzestrzeni z rosyjskimi trollami rozsiewającymi nieprawdę i fake newsy.

Po spektaklu, ok. 20.30 rozmowa Żeni Doliak, ukraińskiej aktorki TPB z Mają Kleczewską, która już po wybuchu wojny wyreżyserowała „Dziady” Adama Mickiewicza w Iwano-Frankiwsku.

W piątek natomiast w Teatrze Kameralnym (początek o godz. 19) okazja do zobaczenia spektaklu Milo Raua, jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych. Jego „Antygona w Amazonii” z teatru w Gent to trzecia część Trylogii Starożytnych Mitów stworzonej przez Milo Raua i jego zespół.
Reżyser tworzy polityczną Antygonę na miarę XXI wieku, wraz z rdzennymi mieszkańcami, aktywistami i aktorami z Brazylii i Europy. Na potrzeby „Antygony w Amazonii” Milo Rau i jego zespół udali się do brazylijskiego stanu Pará, gdzie lasy płoną z powodu rozwijającego się rolnictwa monokulturowego soi, a
przyroda jest pożerana przez kapitalizm. Na okupowanym kawałku ziemi, we współpracy z MST (Movimento dos Trabalhadores Sem Terra), największym na świecie ruchem robotników bezrolnych, stworzyli alegoryczną sztukę o gwałtownych zniszczeniach i przesiedleniach spowodowanych przez nowoczesne państwo, które stawia własność prywatną ponad tradycyjnym prawem do ziemi. Po światowej premierze w Gent, w maju 2023 r. spektakl prezentowany był m.in. w Amsterdamie, Frankfurcie, Wiedniu. Podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier spektakl zostanie po raz pierwszy zaprezentowany przed polską publicznością.

W sobotę natomiast okazja do obejrzenia dzieła bydgoskiego Teatru Polskiego „Stella Walsh”, który miał premierę przed wakacjami. To opowieść o walce o godność, jaką musiała toczyć Stella Walsh, Stanisława Walasiewiczówna, polska lekkoatletka, mistrzyni olimpijska.

Udostępnij: Facebook Twitter