Anna Dymna na UKW / Fot. Magdalena Sikorska-Cupa
Aula UKW ledwo pomieściła studentów, uczniów oraz mieszkańców, którzy przyszli na spotkanie z Anną Dymną oraz Wojciechem Bonowiczem.
Aktorka Anna Dymna (ponad 300 ról filmowych), wspominała, że wieczorami w rodzinnym domu rodzice i dzieci spotykali się przy grze w „Chińczyka”, by porozmawiać, pośmiać się i podsumować mijający dzień. – Dlatego wiem, że w życiu tak ważne jest spotkanie z drugim człowiekiem, patrzenie mu prosto w oczy przy podawaniu ręki, a dziś tego nie umiemy, zapominamy o tym – mówiła aktorka. Przyznała, że uprawia zawód, w którym aktor spotyka się z rolą, z innymi aktorami oraz z publicznością. Następuje wymiana emocji.
Anna Dymna opowiadała, że wczasach jej młodości ludzie umawiali się na piwko lub herbatkę i rozmawiali ze sobą do rana. Dlatego wie, że kontaktu twarzą w twarz z drugim człowiekiem nie zastąpi żadna technologia. – Pamiętajcie, że jeden uśmiech, jedno słowo może zmienić czyjś dzień, czyjeś życie. Nawet jeśli ochlapie nas autobus, pada deszcz, a obca osoba pośle nam promienny uśmiech, od razu poczujemy się lepiej, bo „uśmiech jest najbliższą drogą do człowieka”.
Aula UKW podczas spotkania z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem / Fot. Magdalena Sikorska – Cupa
Anna Dymna spotkała się ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz mieszkańcami Bydgoszczy w ramach Akademii Dialogu, a spotkanie było zatytułowane „Mimo wszystko – rozmawiajmy”. Projekt ten od prawie trzech lat realizuje Wydział Pedagogiki UKW. W spotkaniu uczestniczył także redaktor Wojciech Bonowicz (Tygodnik Powszechny, Znak). Przekonywał, iż problem z rozmową rodzi się w rodzinach. Rodzice kontaktują się z dziećmi w trybie sprawozdawczo – informacyjnym: „co było w szkole”, a później mamy problem z budowaniem relacji w szkole czy w zakładzie pracy. – To tu podziały polityczne mają swoje źródło.
W wypowiedziach redaktora Bonowicza także pojawiał się wątek współczesnych technologii. Tylko uznał on, że to nie technologie są problemem, ale brak relacji, nieumiejętność ich budowania oraz brak rozmów pomiędzy nami.
Redaktor Wojciech Bonowicz / Fot. Magdalena Sikorska – Cupa
W bardzo ciepłych słowach Anna Dymna opowiadała o współpracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w ramach Fundacji „Mimo Wszystko”. – Oni mi porządkują życie – podkreślała Anna Dymna. Spotkanie poprowadziła prodziekan Wydziału Pedagogiki, dr Elżbieta Okońska.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!