Stowarzyszenie SLAVOS, we współpracy z Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, nagrało edukacyjny film. Pomoże Ukraińcom zrozumieć tajniki polskiej ortografii i wymowy.
Niemal 47-minutowy klip został nagrany w języku ukraińskim. W roli nauczycieli wystąpili członkowie stowarzyszenia SLAVOS – jego prezes Rafał Marcinkowski i Julia Dobrzyńska. To nie był ich debiut przed kamerą. W 2021 roku Rafał i Julia stworzyli polsko-ukraiński vlog o nazwie „Na przypale”. Jako Dziaders Rafes i Julieczka w zabawny i przystępny sposób popularyzowali wzajemną komunikację językową i kulturową pomiędzy Polską i Ukrainą. Prowadzili również vlog „Ukraiński jest fajny”, gdzie objaśniali polskim widzom niuanse ukraińskiej mowy.
Polsko-ukraińska dwujęzyczność
– Od kilku lat prowadzimy polsko-ukraińskie wymiany młodzieżowe finansowane z Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów jest właśnie dwujęzyczność. Zaczęło się od projektów teatralnych oraz kilku edycji Międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej Szkoły Dyplomacji Kulturalnej realizowanych w Bydgoszczy i Kijowie, w partnerstwie z Małą Akademią Nauk Ukrainy. Od roku prowadzimy też dwujęzycznego polsko-ukraińskiego vloga pt. „Na Przypale” Staramy się też promować język ukraiński, prowadząc videobloga pt. „Ukraiński jest fajny”, w którym wskazujemy na różnice między naszymi językami – mówi Rafał Marcinkowski, prezes Słowiańskiej Pracowni Kultury i Dialogu SLAVOS.
Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że do Polski przybyły setki tysięcy uchodźców. Pomimo pomocy, jaką otrzymują ze strony władz i zwykłych ludzi, wciąż muszą uczyć się życia w nowym środowisku. Niezbędna jest do tego znajomość języka polskiego – Niedawno w Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu nagraliśmy lekcję alfabetu polskiego dla Ukraińców, eksponując różne niuanse fonetyczne i ortograficzne oczywiście w zestawieniu z językiem ukraińskim. Miejsce nagrania nie jest przypadkowe, od kwietnia prowadzimy w BCOPW zajęcia z języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych – mówi Marcinkowski.
Zajęcia z języka polskiego odbywają w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 w poniedziałki, środy i piątki. Mile widziane są osoby w każdym wieku.