Wizualizacja pl. Wolności po pracach rewitalizacyjnych. W aktualnym projekcie przewidzianych jest pięć pawilonów z kwiatami / Mat. UMB
Plac Wolności zmieni się nie do poznania. Będzie bardziej zielony i wróci do swojego historycznego kształtu. Prace powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku.
Aby rewitalizacja placu Wolności mogła się zacząć, najpierw trzeba było ukończyć budowę wielkiego zbiornika retencyjnego mieszczącego 1500 m sz. deszczówki. Będzie rezerwuarem do podlewania miejskiej zieleni. Teraz ruszą roboty z przekształceniem i odnowieniem placu, które wykona firma Strabag. Zmiany na placu Wolności zostaną podzielone na trzy etapy.
Plac Wolności. Kwiaciarnie zostaną
Rewitalizacja rozpocznie się od przebudowy części placu przed kościołem – od strony ul. Gdańskiej. W pobliżu kościoła pw. św. Piotra i Pawła zostaną ustawione stylowe pawilony dla kwiaciarek.
Projekt nowego pawilonu z kwiatami
Od lat to miejsce kojarzone jest właśnie z handlem kwiatami. Po wskazaniach przedsiębiorców, mieszkańców, konserwatora zabytków i plastyka miasta, postanowiono umieścić tam pięć estetycznych pawilonów handlowych. Znajdą się jednak one w innym miejscu niż wcześniej. Stały przy ulicy, będą bliżej kościoła św. Piotra i Pawła.
– To jest etap, który zostanie wykonany w sześć miesięcy. Zależy nam, aby osoby handlujące kwiatami mogły znów prowadzić swoją działalność gospodarczą w tym miejscu – mówił Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy na konferencji ws. zagospodarowania placu. – Z pracami w tym miejscu planujemy ruszyć po Nowym Roku, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe – powiedział Adam Sulewski z firmy Strabag.
Mniej samochodów w centrum
W następnych etapach rewitalizowana będzie północna część placu, a na końcu przeprowadzone będą zmiany na samej ulicy Plac Wolności (wzdłuż I LO i kamienic), jak i części ul. Gimnazjalnej.
– Wracamy do historycznego kształtu. Będzie mniej miejsc parkingowych. Ja wiem, że wiele osób to boli, ale zawsze powtarzam. Nie ma szans, żeby samochody w centrach miast miały już łatwiej. Będzie już dla nich tylko gorzej. Pytanie tylko w jakim tempie. Wynika to z jednego prostego powodu, samochodów jest tyle, że trzeba już podejmować pewne kroki, aby ułatwić życie wszystkim pieszym, rowerzystom, ale także i z powodów estetycznych – wskazał Michał Sztybel.
Co zmieni się na placu Wolności?
Wzdłuż ulic Gdańskiej i Ul. Placu Wolności będzie rosło 20 drzew i ponad 5 tys. mniejszych roślin. Zniknie postój taksówek przy I LO. To miejsce zamieni się w zieloną oazę. W kwietnikach znajdzie się 15 tys. cebulek kwiatowych. Stanie 27 nowych ławek, trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotra Skargi zostaną zamontowane chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku – maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie oraz sferyczny, granitowy zegar słoneczny. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Zmieni się oświetlenie. Od strony ulic dostawione zostaną trzy tzw. bydgoskie pastorały (duże, stylowe latarnie). Wewnątrz placu – niższe oświetlenie parkowe. Łącznie to 26 stylowych latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację frontowej elewacji kościoła i I LO, pomnika Wolności oraz wybranych drzew.
Zmieni się wygląd elewacji szaletu. Obecne płytki będą wymienione płyty granitowe groszkowane. Nad wejściami do toalet zostaną zamontowane trejaże – będą obsadzone pnączami, aby w przyszłości zieleń osłoniła szalet.
Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, zachowana będzie kamienna kostka rzędowa która zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. Na nowych nawierzchniach ułożone będą płyty granitowe groszkowe. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych. Te prace realizowane będą w ostatniej kolejności.
– To dla nas wyzwanie ze względu na miejsce, w którym będziemy prowadzić te roboty. Ale dysponujemy kadrą techniczną i sprzętową, która pozwoli na realizację tego zadania. W zakresie inwestycji mamy do wykonania ponad 4 tys. m kw. płyt kamiennych. Jest to duże przedsięwzięcie z powodu ich kształtu – wyjaśnił Adam Sulewski z firmy Strabag.
Strabag przebuduje plac za 8,4 mln zł. Prace zostaną objęte 7-letnią gwarancją. Wszystkie prace potrwają ok. 20 miesięcy. Zakończą się w 2025 roku.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!