Piknik wojskowy na Wyspie Młyńskiej / Fot. B. Witkowski/UMB
Na Wyspie Młyńskiej zawisły flagi wszystkich państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To sceneria, w której rozegrał się wojskowy piknik rodzinny zorganizowany z okazji 20-lecia utworzenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Jest to najstarsza jednostka NATO w tej części Europy. Rada Miasta Bydgoszczy ogłosiła rok 2024 „Rokiem NATO i JFTC”.
Zanim jednak można było świętować na Wyspie Młyńskiej, odbyły się oficjalne uroczystości na Starym Rynku z udziałem dowódcy JFTC gen. Norberta Wagnera oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla. Pokaz musztry paradnej wykonali żołnierze z Polski, Czech i Słowacji.
Na pikniku na Wyspie Młyńskiej bydgoszczanie chętnie częstowali się wojskową grochówką i oglądali pojazdy. Dzieci miały specjalną strefę do zabawy. Na dwóch scenach ustawionych od strony Brdy grały orkiestry wojskowe z USA, Francji i Niemiec oraz zespół JFTC. Późnym popołudniem nad Wyspą i miastem przeszła jednak potężna ulewa i szalała burza.
NATO i JFTC w Bydgoszczy
JFTC było pierwszą, ale nie jest jedyną jednostką NATO w Bydgoszczy. Później ulokowano tutaj inne instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego, m.in. Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowych NATO, Grupę Integracyjną Sił NATO w Polsce, 3. Batalion Łączności NATO oraz Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy. W ubiegłym roku Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej zapowiedział, że w naszym mieście powstanie Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO – Ukraina.
Społeczność NATO stała się integralną częścią krajobrazu miasta. Dziś na bydgoskich ulicach nikogo nie dziwią najróżniejsze mundury żołnierzy państw NATO służących w Bydgoszczy lub przyjeżdżających tu na szkolenie. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) buduje dobre relacje i rozwija współpracę z władzami lokalnymi, szeroko promując województwo kujawsko-pomorskie i miasto Bydgoszcz wśród tysięcy naszych gości.
Przypomnijmy, że Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO jest pierwszą instytucją struktury dowodzenia NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. W roku 2005 JFTC przeprowadziło pierwsze szkolenie – dla żołnierzy przygotowujących się do zadań w ramach Misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W 2009 roku, JFTC przeniosło się do nowo wybudowanego obiektu, szczycącego się zaawansowaną architekturą systemów teleinformatycznych.
Rok 2011 był kolejnym kamieniem milowym w historii Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Po raz pierwszy w Centrum odbyło się Koalicyjne Ćwiczenie Interoperacyjności Bojowej – najważniejsze coroczne wydarzenie NATO skupiające się na interoperacyjności. Od tego czasu JFTC stale wzmacnia swoją obecność w obszarze testów i eksperymentów. Wsparcie rozwoju działań bojowych Sojuszu stało się jednym z kluczowych obszarów zainteresowania i wiedzy specjalistycznej Centrum i nadal odgrywa ważną rolę w jego misji.
W roku 2015 Centrum otrzymało jeszcze jedno nowe zadanie – odpowiedzialność za ćwiczenie NATO-Gruzja 2016 oraz opiekę mentorską nad nowo utworzonym Połączonym Centrum Szkolenia i Ewaluacji NATO-Gruzja (JTEC). Zaangażowanie JFTC w ćwiczenia NATO-Gruzja, a także współpraca z JTEC, która na przestrzeni lat ewoluowała od mentoringu do partnerstwa, trwają nieprzerwanie do dziś.
W 2019 roku rozpoczęło się nowe szkolenie w JFTC. Przyszli członkowie Misji NATO w Iraku odbywają w Bydgoszczy ostatnie przygotowania przed wyjazdem na misję.
W 2024 roku, struktura JFTC składa się ze 170 stanowisk, wojskowych i cywilnych, dysponujących wiedzą specjalistyczną niezbędną do wspierania szerokiego zakresu szkoleń NATO. Ponadto, JFTC jest odpowiedzialne za zespół NATO-Gruzja działający w Połączonym Centrum Szkolenia i Ewaluacji w Tbilisi w Gruzji.
W strukturze JFTC reprezentowane są następujące 22 państwa NATO: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Stany Zjednoczone Ameryki, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, oraz jeden kraj Partnerstwa dla Pokoju – Gruzja. Zapewne pojawią się także przedstawiciele Szwecji i Finlandii.
JFTC dysponuje unikatowymi środkami umożliwiającymi wspieranie wyższych dowództw w zakresie rozwoju działań bojowych, eksperymentów, innowacji i dostosowania obowiązujących doktryn. Może je prowadzić zarówno w dedykowanych tylko do tego celu przedsięwzięciach, jak i integrując je z już istniejącymi ćwiczeniami i treningami. JFTC jest także gospodarzem Koalicyjnego Ćwiczenia Interoperacyjności Bojowej (CWIX), najważniejszego dorocznego wydarzenia NATO skupiającego się na interoperacyjności. Gromadzi ono ponad 2000 uczestników z około 40 krajów i agencji.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!