Katedra Patomorfologii Klinicznej oraz Zakład Patomorfologii Klinicznej Szpitala im. Jurasza zapraszają uczniów szkół licealnych na warsztaty pt. „Tajemnice tkanek człowieka okiem patologa”. Podczas zajęć licealiści przeniosą się do świata w wersji mikro.
– Sprawdzimy, czym różni się kolor prawidłowej i patologicznej tkanki. Rozwikłamy zagadkę ukrytą w tajemniczych kostkach parafinowych i sprawdzimy, co pływa w formalinie. Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności badawczych i kreatywności wśród uczniów szkół licealnych. Uczestnicy kursu będą mieli możliwość zapoznania się z pracą patomorfologa, diagnosty laboratoryjnego oraz biotechnologa. Warsztaty będą składały się z części wykładowej oraz praktycznej. Uczniowie zwiedzą laboratorium Zakładu Patomorfologii Klinicznej, zapoznają się z obrazami mikroskopowymi próbek różnych narządów, a podczas zajęć ćwiczeniowych samodzielne wykonają szereg ciekawych doświadczeń – informują organizatorzy.
Patomorfologia może być obco brzmiącą nazwą dla niektórych. Jest to zrozumiałe, ponieważ pacjenci rzadko spotykają się z patomorfologami. Lekarze z tą specjalnością zajmują się badaniem tkanek i organów wewnętrznych. Współpracują oni z innymi gałęziami medycyny, ponieważ dzięki ich pracy można wykryć wiele zmian i chorób w organizmie.
– Planujemy zorganizowanie warsztatów w trzech turach. Pierwsza przewidziana jest na 19-30 września. Mamy jeszcze dwa miejsca. Kolejne odbędą się w lutym, podczas ferii zimowych i w czerwcu. Zajęcia trwają zwykle około trzech godzin. Na początku uczniowie poznają zagadnienia teoretyczne, później sprawdzają to w praktyce. Podzielona na grupy młodzież zobaczy, jak wygląda cały proces transportowania materiału badawczego od laboratorium do lekarza. Uczniowie zwiedzą laboratorium Zakładu Patomorfologii Klinicznej, zapoznają się z obrazami mikroskopowymi próbek różnych narządów, a podczas zajęć ćwiczeniowych samodzielne wykonają szereg ciekawych doświadczeń – mówi Joanna Gajewska z Katedry Patomorfologii Klinicznej CM UMK.
Zajęcia są przeznaczone głównie dla uczniów szkół licealnych z klas o profilach medyczno-biologicznych.
Zapisy na zajęcia: Joanna Gajewska, 500 089 092.