Festyn policyjny na Wyspie Młyńskiej. Święto z zatrzymaniem przestępcy i ratowaniem tonącego w Brdzie [ZDJĘCIA]

Pokaz zatrzymania podczas festynu policyjnego w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB

Policja z naszego miasta uczciła swoje święto przez organizację pikniku dla mieszkańców, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie mundurowych.

Dźwięk syren radiowozów i strzały z pistoletów dochodziły w środę, 17 lipca, z Wysypy Młyńskiej. Na przygotowanych stoiskach można było zapoznać się z różnego rodzaju oddziałami policji. – Ja tam chcę zobaczyć – krzyczał do mamy chłopiec, który wskazywał na panów ubranych w kombinezony kontrterrorystów, we wzorze moro. Można było wycelować z karabinu snajperskiego i zapozować w ubranym wyposażeniu. Obok była wystawa sprzętu oddziału prewencji, gdzie pokazano pałki, rozpylacze gazu i kamizelki kuloodporne.

Przy kolejnym stoisku goście podziwiali historyczną broń policji. – Mamy tutaj uzbrojenie polskiej policji i milicji obywatelskiej od 1919 roku. W okresie międzywojennym była to wszelka broń, która została wycofana z wojska. Policja nie miała wtedy pieniędzy na zakup własnego wyposażenia. Na wystawie są m. in. karabin Mossina z czasów I wojny światowej czy też pistolet Browning 1910, z takiej właśnie borni zamordowano księcia Ferdynanda w Sarajewie, co zdecydowało o wybuchu wojny. Broń pochodzi z mojej prywatnej kolekcji – powiedział podinsp. Tomasz Ledziński z KWP w Bydgoszczy.

Kolejka ustawiała się również do mini miasteczka rowerowego, gdzie najmłodsi mogli spróbować swoich umiejętności jazdy slalomem na jednośladzie. Można też było oznakować swój rower.

Dużą atrakcją był pokaz zatrzymania poszukiwanej osoby. Zrobił to zespół kontrterrorystów. Padły nawet strzały, oczywiście ze ślepych nabojów. Zatrzymanie było udane.

Korzystając z bliskości Brdy, zaprezentowano również zadania ratownictwa wodnego. – To pokazy umiejętności policyjnych ratowników we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym z Bydgoszczy. Pokazy odbywają się na wodzie, ale i na lądzie, bo przedstawiamy sytuację zagrożenia życia, gdzie człowiek traci przytomność na łodzi i wpada do wody, z której zostanie wyciągnięty, a reanimacja oddechowo-krążeniowa odbywa się już na brzegu – tłumaczy asp. Zofia Wrzeszcz z KWP w Bydgoszczy.

Ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przyuczali z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Poza tym na dzieci czekały gry i zabawy: biegi zręcznościowe czy malowanie kolorowanek. Starsi mieszkańcy mogli przysiąść przy grochówce.

Świętowanie policjantów rozpoczęło się od mszy św. w Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszcz o godz. 10.00. W południe odbyła się uroczysta zbiórka w sali Kinoteatru w Bydgoszczy (ul. Dwernickiego 1), gdzie wręczono awanse na wyższe stopnie oraz medale i odznaczenia.

Organizatorem imprezy były wojewódzka i miejska komenda policji w Bydgoszczy. Święto Policji jest obchodzone oficjalnie 24 lipca. Ustanowił je Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter