Paryż 2024. Jeden medal dla Bydgoszczy. Brązowy wioślarz z Lotto Bydgostii i dzielne kobiety

Adrianna Sułek-Schubert / Fot. B. Witkowski/UMB

Polski sport był na igrzyskach olimpijskich kobietą. Bydgoski – w jego medalowej połowie mężczyzną, bo jedyny brąz zdobył wioślarz Mateusz Biskup. W tej drugiej – kobietą. Za sprawą dzielnej młodej mamy Adrianny Sułek-Schubert i kajakarki Dominiki Putto.

– Dumna z siebie jestem – napisała lekkoatletka Brdy Bydgoszcz Adrianna Sułek-Schubert po swoim występie na igrzyskach. I słusznie, choć na podium przecież nie stanęła.

Polski sport pokazał w Paryżu, że jest kobietą. Bez nich byłoby całkowicie fatalnie, bo osiem z dziesięciu zaledwie medali zdobyły panie: kajakarka górska Klaudia Zwolińska, tenisistka Iga Świątek, drużyna szpadzistek, biegające po wspinaczkowej ściance: Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka, lekkoatletka Natalia Kaczmarek, pięściarka Julia Szeremeta oraz kolarka Daria Pikulik. Bilans całej polskiej reprezentacji jest bardzo słaby. 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych medal – 42. miejsce w olimpijskiej klasyfikacji.

Polska zdobyła także 10 medali na igrzyskach w Atenach 2004, ale wówczas trzy z nich świeciły się złotem. Aby poszukać w historii podobnie słabe osiągnięcie jak to z Paryża, trzeba się cofnąć aż do 1956 roku i igrzysk w Melbourne (1 złoty, 4 srebrne, 4 brązowe).

Paryż 2024. Jeden medal dla Bydgoszczy

Bydgoscy sportowcy zawsze odgrywali dużą rolę na igrzyskach. Zanim dwanaścioro naszych zawodniczek i zawodników wyruszyło do Francji w olimpijskim skarbcu znajdowało się 28 bydgoskich medali: 6 złotych, 9 srebrnych i 13 brązowych. Wzbogaciliśmy się tylko o jeden – brązowy krążek wioślarza Mateusza Biskupa w czwórce podwójnej. Dla Lotto Bydgostii był to powrót na medalową ścieżkę olimpijską zapoczątkowaną w 2000 roku i przerwaną w Tokio trzy lata temu – na szczęście tylko na jedne igrzyska.

Sporty wodne nie zawiodły. Czwarta w Paryżu, to drugie najlepsze miejsce bydgoszczan, była kajakarka Zawiszy Dominika Putto. W K5 na 500 metrów przegrała trzecie miejsce i medal o 0.24 sekundy. Niestety nie udało się bydgoskim kajakom dodać do olimpijskiego skarbca wodniaków kolejnego medalu. Helena Wiśniewska, brązowa medalistka z Tokio – tam płynęła w K4 – w Paryżu w dwójce z Martyną Klatt nie zdołały się dobić do finału A.

Adrianna Sułek-Schubert: Dumna z siebie jestem

– Dumna z siebie jestem. To jest sukces. Mama, która wystartowała w najtrudniejszej lekkoatletycznej konkurencji po rozcięciu brzucha to sukces. Tak na ten moment napiszę i myślę, że za jakiś czas sama w to uwierzę – przekazała swoim kibicom Adrianna Sułek-Schubert. Gdy siedmioboistka Brdy Bydgoszcz stanęła na starcie pierwszej konkurencji – 100 m przez płotki – pokazała gest ciąży. 181 dni wcześniej urodziła syna Leona. Potem walczyła dzielnie o powrót do jak najlepszej dyspozycji. W płotkarskim biegu spisała się świetnie – zajęła szóste miejsce. Odważnie stawiała czoła kolejnym wielobojowym wyzwaniom. W większości konkurencji poprawiała swoje najlepsze tegoroczne wyniki. Skończyła wyczerpujący siedmiobój na dwunastej pozycji z wynikiem 6226 pkt. Do miejsca w najlepszej dziesiątce zabrakło tylko 55 pkt.

Lekkoatletyczna część bydgoskiej ekipy na igrzyska w Paryżu była najliczniejsza (Sułek-Schubert, Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka). Dopadł ją jednak kryzys jak całą polską lekkoatletykę. W Tokio Polacy wywalczyli w lekkoatletyce dziewięć medali, w tym cztery złote – dwa nich: złoty i srebrny (sztafeta mieszana 4 razy 400 i sztafeta pań 4 razy 400 m) wywalczyła Iga Baumgart-Witan. Tym razem nie było żadnego. Wystartowała zresztą na bieżni Stade de France tylko Popowicz-Drapała. W eliminacjach wywalczyła awans do finału, ale w nim z powodu kontuzji już nie pobiegła.

Na plus swój występ może zapisać olimpijska debiutantka z Fordonu Roksana Słupek. Awansowała niemal w ostatniej chwili. Walczyła ambitnie i zajęła 13. miejsce – najlepsze na igrzyskach olimpijskich w dziejach polskiego triatlonu.

Paryż 2024. Miejsca bydgoszczanek i bydgoszczan na igrzyskach olimpijskich

Mateusz Biskup (wioślarstwo)

Czwórka podwójna – brązowy medal

Dominika Putto (kajakarstwo)

K4 500 m – 4.

K1 500 m – 18.

Helena Wiśniewska (kajakarstwo)

K2 500 m – 11.

Mateusz Polaczyk (kajakarstwo górskie)

K1 cross – 8.

K1 slalom – 13.

Marika Popowicz-Drapała (lekkoatletyka)

4 razy 400 m, mikst – 9.

Adrianna Sułek-Schubert (lekkoatletyka)

Siedmiobój – 12.

Roksana Słupek (triatlon)

Indywidualnie – 13.

Aneta Stankiewicz (strzelectwo)

Mikst (z Tomaszem Bartnikiem) kar. pneum. 10 m – 10.

Karabin pneum.10 m – 21.

Klaudia Breś (strzelectwo)

Pist. pneum 10 m – 14.

Pist. pneum. 25 m (30+30) – 29.

Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka (lekkoatletyka)

Nie wystartowały

Udostępnij: Facebook Twitter