To już przedostatni weekend Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego / Fot. S. Makowski/UMB
Wiadomo, że najbliższa niedziela to niedziela handlowa, ale przecież nie tylko samymi zakupami człowiek żyje. Zapraszamy na Bydgoski Jarmark Świąteczny, koncerty – nie tylko zresztą te specjalne, związane ze zbliżającymi się świętami. Oto nasze propozycje na ten weekend.
Weekend z Bydgoskim Jarmarkiem Świątecznym
To już przedostatni weekend z Bydgoskim Jarmarkiem Świątecznym, a przynajmniej z jego handlowo-gastronomiczną częścią. Przypominamy bowiem, że 43-metrowe diabelskie koło i inne atrakcje zimowego, wesołego miasteczka zostaną jeszcze niemal przez cały styczeń. Zapraszamy więc od godz. 13 na ul. Mostową, Stary Rynek oraz plac Teatralny.
Opera się bawi, czyli „Służąca panią”
Opera Nova pokazuje komiczne przedstawienie „Służąca panią” na małej scenie. Do zabawy zostaną zaproszeni także widzowie, bo to będzie interaktywne widowisko. O czym jest „Służąca panią”? – to historia Serpiny, energicznej pokojówki starego i bogatego kawalera Uberta. Serpina postanawia je uszczuplić z korzyścią dla siebie i zadecydować o swej spokojnej przyszłości. Twórcy bydgoskiego spektaklu z reżyserem Jerzym Janem Połońskim stworzyli przedstawienie, w którym widzowie, ci najbardziej odważni, będą współuczestniczyć w intrydze. Spektakle w piątek, sobotę i niedzielę (13-15 grudnia) o godz. 12.
Jarmark świąteczny Politechniki Bydgoskiej
4. Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się 13-15 grudnia w fordońskim kampusie Politechniki Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego. W bożonarodzeniowych kramach wyjątkowe rękodzieło, oryginalne prezenty, piękne dekoracje i pyszne, świąteczne smakołyki. Będzie także wesołe miasteczko. W piątek od 15 do 20, w sobotę i niedzielę od 12 do 18.
Charytatywny koncert w Muzeum Wodociągów
VII Świąteczny Koncert Charytatywny Stowarzyszenia „Na Przekór” odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18.00 w Hali Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.
Dziecięce chóry śpiewają kolędy w Filharmonii Pomorskiej
„Hej kolęda, kolęda” – tak się nazywa piątkowy koncert (początek o godz. 19) w Filharmonii Pomorskiej. Wykonawcy to Chór Dziecięcy Filharmonii Pomorskiej, Chór Zespołu Szkół Katolickich oraz
Chór Unisono ze Szkoły Podstawowej w Brzozie. Gra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyr. Piotra Wacławika. Śpiewa Małgorzata Chruściel.
„Siostra bogów” w Teatrze Polskim
W piątek i sobotę (godz. 19) oraz niedzielę (godz. 18) na małej scenie Teatru Polskiego spektakl „ahat ili. Siostra bogów” w reżyserii Anny Augustynowicz z tekstem Olgi Tokarczuk. Trwa zaledwie godzinę – a ileż w nim intensywności, znaczeń i kontekstów poruszających najważniejsze ludzkie sprawy.
Stand up Szymona Majewskiego
Szymon Majewski zaprasza na występ pełen humoru i autoironii. – Jego solowy program to koktajl zwariowanych anegdot, błyskotliwych komentarzy i absurdalnych spostrzeżeń. To występ, w którym Szymon w charakterystycznym dla siebie stylu przenosi widzów w świat swoich codziennych nerwic i fascynacji – zachęcają organizatorzy. Występ w Adrii przy ul. Toruńskiej w piątek o godz. 19.30.
Wigilia pod gołym niebem w Starym Fordonie
To jubileuszowa, 10. edycja Wigilii pod Gołym Niebem w Starym Fordonie. W sobotę (14 grudnia) będzie wyjątkowo, bo wigilia jest połączona z nadaniem bulwarom nad Wisłą imienia burmistrza Wacława Wawrzyniaka. Świąteczne spotkanie dekadę temu zainicjowało Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Od lat w jego przygotowanie angażują się lokalni społecznicy, firmy i instytucje. Tradycyjnym punktem Wigilii jest co roku wspólne strojenie bożonarodzeniowego drzewka. Szczególnie angażują się w nie najmłodsi. Każde dziecko, które przyniesie własną ozdobę na drzewko, otrzyma w zamian słodki upominek. Ubieranie choinki rozpocznie się w sobotę (14 grudnia) o godz. 12. Nieco wcześniej, bo od godz. 10 organizatorzy zapraszają na Jarmark Starofordoński. Stoiska i kramy z rękodziełem będą otwarte do godziny 18. Na miejscu obecny będzie również święty Mikołaj. Będzie go można spotkać z torbą pełną prezentów.
Siatkarze walczą o kolejne zwycięstwo
Drużyna BKS Visły ProLine zagra w sobotę (godz. 16) w hali Immobile Łuczniczka w kolejnym meczu I ligi. Rywalem jest MCKiS Jaworzno.
Koszykarze zechcą wrócić na zwycięską ścieżkę
Enea Abramczyk Astoria wygrała osiem meczów z rzędu, by ostatnio ponieść jednak porażkę w Kołobrzegu. W sobotę (godz. 18) w hali SISU Arena szansa powrotu na zwycięską ścieżkę. Lider I ligi zagra z Żakiem Koszalin.
Kulinarne targi na barce Lemara
W sobotę (14 grudnia) w godz. od 13.00 do 19.00 Targ Rybny i Produktu Rodzimego szlaku kulinarnego „Niech Cię Zakole” – wstęp wolny.
– Ryby i śledziowy zawrót głowy zaoferuje OL-Mat;
– Świąteczne wyroby z jagnięciny i gęsiny;
– Sznytki smaku
– Grzańce i tańce Cafe Szpulka;
„Opowieści z Narnii” na scenie Teatru Kameralnego
Teatr Kameralny w Bydgoszczy pokazuje w sobotę (godz. 16) i niedzielę (godz. 12) spektakl „Opowieści z Narnii” według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy. Widzowie, wspólnie z czworgiem rodzeństwa, przeniosą się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. To będzie niezapomniana przygoda pełna zwrotów akcji, fantastycznych stworzeń i wyjątkowych bohaterów.
Spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to epicka opowieść o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdą się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Widzowie, obserwując ich dojrzewanie, nauczą się razem z nimi, że każdy z nas dysponuje prawdziwymi magicznymi zdolnościami: odwagą, przyjaźnią i empatią.
Świąteczny koncert „Ziemi Bydgoskiej”
Dwukrotnie w niedzielę (15 grudnia, godz. 12 i 17) w Filharmonii Pomorskiej zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w świątecznym koncercie pt. Kolib się kolibko. To barwne widowisko w którym wystąpi ponad 170 osobowy skład dzieci i młodzieży. W programie kolędy i pastorałki w wykonaniu kapeli, grupy wokalnej i solistów zespołu oraz tańce regionalne z różnych regionów naszego kraju, w barwnych strojach regionalnych.
„Płomienie” świątecznie w MCK
Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” zaprezentuje się w koncert bożonarodzeniowym pt. Wigilijna noc, który odbędzie się w atmosferze pełnej świątecznego ciepła i radości. W repertuarze koncertu znajdą się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w unikalnych aranżacjach, a całość dopełnią żywiołowe tańce z różnych regionów Polski. Koncert w niedzielę (godz. 15.30 i 18) w MCK przy ul. Marcinkowskiego.
Czy Bydgoszcz jest kobietą i inne pytania? – odpowiedzi w Młynach Rothera
W weekend zapraszają Młyny Rothera. Oto szczegóły:
Czy Bydgoszcz jest kobietą? – spacer performatywny
13 grudnia, godz. 17.30-19.00 | zbiórka przy punkcie info w Młynach Rothera | dla osób powyżej 16. roku życia | bezpłatnie | wstęp wolny
Jak łączą się doświadczenia kobiet, które tworzyły tkankę miejską sto lat temu z tymi, które dziś zabierają głos w debacie publicznej? Czy mamy prawo być tu widzialne, anonimowe, bezpieczne?
Spotykamy się w Młynach Rothera. Trasa wiedzie przez Wyspę Młyńską, Plac Praw Kobiet, ulicę Gdańską, ulicę Karola Libelta. Spacer zakończy się w Parku im. Jana Kochanowskiego. Spacer poprowadzi Liubov Ten, dziennikarka i redaktorka. Wydarzenie jest efektem kolektywnej pracy interdyscyplinarnego zespołu, który powstał w ramach projektu Ministerstwo Przeprowadzek, finansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warsztaty tworzenia szklanych lampionów
14 grudnia, godz. 11.00-12.30 | Spichrz Mączny, IV piętro | dla dzieci powyżej 10. roku życia | 20 zł | bilety dostępne online lub w kasie Młynów
Zapraszamy na warsztaty tworzenia szklanych lampionów, które wprowadzą w prawdziwie świąteczną atmosferę! Na początku spotkania przeniesiemy się w magiczny świat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, dzięki opowieści o tym, jak święta były i są celebrowane w naszych domach. Podczas warsztatów stworzymy swój własny, niepowtarzalny lampion. Do dyspozycji oddamy zestaw materiałów dekoracyjnych, takich jak farby do szkła, wstążki czy świąteczne motywy, które pozwolą wyrazić kreatywność i stworzyć ozdobę idealną do rozświetlenia zimowych wieczorów.
Czy Bydgoszcz się kończy? – spacer performatywny
14 grudnia, godz. 12.00-13.30 | zbiórka przy punkcie info w Młynach Rothera | dla osób powyżej 16. roku życia | bezpłatnie | wstęp wolny
Podczas spaceru performatywnego spojrzymy na mur miejski jak na granicę świata. Spacer w symboliczny sposób podejmuje temat granic – tych fizycznych i metaforycznych – oraz relacji człowieka z przestrzenią miejską. Przewodnikiem po tej narracji jest perspektywa emigranta z czasów „niedokończonej wojny”, osoby zmuszonej do przekroczenia własnych granic w sensie dosłownym i symbolicznym. Spacer prowadzi przez historyczne części Bydgoszczy: Pod Blankami, Długą, Wały Jagiellońskie i Przyrzecze, które staną się punktem wyjścia do przemyśleń nad eksploracją, zawłaszczaniem i renegocjowaniem przestrzeni. Spacer poprowadzi Evgenii Viskov, dziennikarz i producent. Wydarzenie jest efektem kolektywnej pracy interdyscyplinarnego zespołu, który powstał w ramach projektu Ministerstwo Przeprowadzek, finansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Teatr.
A skąd te piękne dźwięki? – warsztaty dla dzieci
14 grudnia, godz. 13.30-15.00 | Spichrz Mączny, IV piętro | dla dzieci w wieku 5-8 lat | 20 zł | bilety dostępne online lub w kasie Młynów
Uruchom zmysły i poznaj dźwięki! Na zajęciach zanurzymy się w fascynujący świat dźwięków, by wspólnie odkrywać odpowiedzi na pytania: Czym są dźwięki? Skąd się biorą? Gdzie się ukrywają? Jak je słyszymy i czy słyszymy je wszystkie? Czy dźwięk można poczuć? A czy można go zobaczyć? Będziemy poznawać właściwości dźwięków, eksperymentować z nimi i konstruować własne instrumenty. Na zakończenie, wspólnie stworzymy naszą własną, unikalną muzyczną opowieść.
Machiny latające – warsztaty na wystawie SOWA
15 grudnia, godz. 10.00-11.30 | Spichrz Mączny, IV piętro | dla dzieci w wieku 5-8 lat | 20 zł | bilety dostępne online lub w kasie Młynów
Papier, słomki, patyczki, baloniki, gumki recepturki… te zwykłe elementy w połączeniu z kreatywnym podejściem mogą zamienić się w niesamowite obiekty latające. Na warsztatach dzieci będą mogły swobodnie budować swoje konstrukcje, by następnie testować ich możliwości w tunelu aerodynamicznym.
Drewniane ozdoby – warsztaty familijne
15 grudnia, godz. 12.30-14.00 | Spichrz Mączny, IV piętro | dla dzieci powyżej 10. roku życia | 20 zł | bilety dostępne online lub w kasie Młynów
Na warsztatach tworzenia drewnianych ozdób odkryjesz, jak zamienić plastry drewna w niepowtarzalne dodatki do świątecznej choinki. Mogą one również stać się oryginalnym prezentem lub dekoracją na zimowe dni! Do dyspozycji oddamy pełen zestaw materiałów. Pokażemy różne techniki zdobienia drewna, które opanujesz z łatwością i nadasz swoim dziełom unikatowy charakter.
Występ Chóru Kameralnego „Akolada”
15 grudnia, godz. 16.00-16.45 | Młyny Rothera | dla wszystkich | bezpłatnie | wstęp wolny
Chór Kameralny „Akolada” wykona najbardziej urokliwe piosenki świąteczne z całego świata – polskie, amerykańskie, angielskie, walijskie, niemieckie, francuskie i ukraińskie. W naszych historycznych murach, które mają w sobie niepowtarzalny klimat, świąteczna magia ożyje na nowo. Chór przeniesie nas w świat zimowych melodii, pełnych radości, ciepła i wspólnoty. Wypełniona muzyką przestrzeń Młynów Rothera stanie się miejscem spotkania kultur, tradycji i świątecznych wspomnień.
Basket 25 gra ciągle o pierwsze zwycięstwo
Koszykarki Basketu 25 ciągle walczą o pierwszą wygraną w ekstraklasie. W niedzielę (15 grudnia) zmierzą się w hali SISU Arena z Polonią Warszawa. Początek spotkania o godz. 19.